ایسنا نوشت: در سایه تمرکز روسیه بر مسائل انسانی و بازگشت آوارگان سوری به مناطق تحت سیطره نظام فردا (دوشنبه) در سوچی دور دهم مذاکرات آستانه با شرکت هیئت‌های کشورهای ضامن و نمایندگان نظام سوریه و مخالفان برگزار می‌شود.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، مسکو قبل از آغاز این مذاکرات که برای اولین بار در سوچی برگزار می‌شود، کمپین منطقه‌ای و بین‌المللی را برای بازگشت آوارگان به مناطق تحت سیطره نظام سوریه به راه انداخته است.

مسکو بعد از پیشروی گسترده نظام سوریه در اطراف دمشق و جنوب غرب کشور، برای به تأخیر انداختن پرونده کمیته قانون اساسی و متمرکز شدن بر مسائل انسانی تلاش می‌کند؛ اقدامی که منابع می‌گویند با هدف تشویق کشورهای منطقه و غربی به تعامل با نظام برای دادن مشروعیت و تشویق اروپا به مشارکت در بازسازی سوریه است.

اما منابع روسی هشدار دادند که ممکن است اختلافات با ترکیه در صورت پافشاری نظام بر حل نظامی در استان ادلب به روند آستانه پایان دهد. روسیه برای ایجاد نقشه راه مناسب برای نظام سوریه، ترکیه و ایرانی‌ها جهت حل و فصل پرونده ادلب تلاش می‌کند که شامل پایان خطر تروریسم، تأمین مسیرهای ارتباطی با حلب و کاهش قدرت شورشیان است.

به گفته ناظران، روسیه منتظر راهکاری سخت است و می‌خواهد از پیروزی‌های نظامی‌اش در حل سیاسی سوریه استفاده کند تا توازنات منطقه‌ای حفظ شود. روسیه می‌خواهد اموال و تکنولوژی‌های غربی برای بازسازی سوریه به این کشور سرازیر شوند، در مقابل اروپا لغو تحریم‌ها علیه نظام سوریه را به آغاز گذار سیاسی جدی منوط کرده است.

از سوی دیگر بعد از سفر هیئتی از شورای سوریه دموکراتیک به دمشق، یکی از رهبران این شورا ابراز امیدواری کرد که این سفر افقی برای حل سیاسی بحران باشد.

وی گفت که نتایج مذاکرات با دمشق ظرف چند روز آینده در زمینه‌های بهداشت، آموزش، امنیت و مبارزه با تروریسم آشکار خواهد شد.

52310

کد خبر 793050

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =