طراحان ۴ درصدی چه‌خوابی دیده‌اند/ شوک ارزی یا سیاسی؟

پیش‌زمینه جنگ اقتصادی، جنگ روانی است. در روزگاری که ترامپ برای شکستن روحیه مقاومت، از اعمال هیچ فشار اقتصادی بر ایران دریغ نمی‌کند، افرادی در داخل پیاده‌نظام او شدند تا به رویاهای قدرت‌طلبانه خود جامه عمل بپوشانند.

امید کرمانی‌ها: شکست قبل از آغاز رقابت، اتفاقی تلخ و سنگینی برای قالیباف بود. او با وجود ناکامی در انتخابات ریاست جمهوری سال های 84 و 92 مقابل احمدی نژاد و روحانی، سال 96 همه سرمایه های سیاسی خود را جمع کرد، به صحنه انتخابات ریاست جمهوری سال 96 آمد تا به همگان ثابت کند مَثَل معروف «تا سه نشه بازی نشه»کودکان در بازی‌ها، برای بازی بزرگان نیز معنا دارد اما در آخرین دقایق مناظره سوم حسن روحانی جمله ای را به قالیباف یادآوری کرد و گفت: «آقای قالیباف! شما که طرحت همیشه لوله کردن بود، اگر جلوی شما را نمی گرفتم که دانشگاه ها الان پر از لوله بود». این جمله حکم کیش و مات را داشت و دو روز بعد شهردار وقت تهران عطای رقابت را به لقایش بخشید. میدان رقابت را به نفع سیدابراهیم رئیسی ترک کرد و رویه سکوت پیش گرفت تا نتیجه انتخابات اعلام شود.

قالیباف به محض اعلام شکست رئیسی در مقابل روحانی دست به قلم شد، به رفقای جمنایی خود تاخت و با طرح ایده نواصولگرایی عملا نقطه پایانی به حیات سیاسی آن مجموعه گذاشت چراکه آنها با اصرار، او را به میدان آوردند اما سر بزنگاه پشتش را خالی کردند.

جمنایی ها چه کسانی بودند؟

جمنا یا جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با محوریت جمعیت ایثارگران و جمعیت رهپویان تشکیل شد و با شگردهای مختلف توانست سایر مجموعه های اصولگرا را به تبعیت یا سکوت بکشاند.

قالیباف به نوشتن نامه اکتفا نکرد و برای اجرای ایده خود دست به کار شد، او به عنوان پدر معنوی با استفاده از نیروهای جوان جمعیت ایثارگران و جمعیت رهپویان، «جمعیت پیشرفت و عدالت» را تقویت کرد. کنگره این مجموعه در نیمه دوم اسفندماه 96 برگزار و چهره های رسانه ای همچون حسین قربانزاده مدیرعامل سابق روزنامه همشهری و روزنامه تهران امروز، محسن پیرهادی مدیر مسئول روزنامه رسالت، محمد سعید احدیان مدیرمسئول روزنامه خراسان، محمد صالح مفتاح مدیرمسئول سایت فردا، فرشاد مهدی پور سردبیر هفته نامه پنجره و مجتبی درویش توانگر فعال مطبوعاتی در کنار چهره های سیاسی همچون محمد دهقان رئیس ستاد انتخابات قالیباف و نماینده مردم طرقبه و رضا شیران نماینده مردم مشهد در مجلس نقش پررنگی در مدیریت این تشکل سیاسی دارند.

البته تا پیش از کنگره اسفندماه، قربانزاده دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت بود اما بعد از آن محسن پیرهادی در صدر مجموعه قرار گرفت و بعد از آن، این مجموعه سناریوهای مختلف سیاسی را طراحی و به اجرا درآورد.

از جمله این سناریوها، ایجاد خط اختلاف در دولت بود. شایعه ای را تیرماه در شبکه های اجتماعی و کانالهای به ظاهر اصلاح طلب راه انداختند که قالیباف قرار است جای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور شود، بلافاصله محمدسعید احدیان مصاحبه کرد و از موضع بالا گفت: «پیشنهاد معاون اولی دولت روحانی به محمدباقر قالیباف را برخی رسانه های اصلاح طلب نوشتند اما به راحتی تکذیب می شود. دولت آقای روحانی به آقای قالیباف چنین پیشنهادی را ماهیتا نمی تواند بدهد چون در این صورت آقای قالیباف موی دماغ فرصت طلبانی می شود که از آنها در انتخابات تحت عنوان 4 درصدی ها یاد می کرد. البته ای کاش آنقدر عقلانیت وجود داشت که دنبال افراد پاکدست و توانمند برای انجام کارها باشند و چنین پیشنهادی را مطرح کنند. گرچه در صورت طرح مسئله، بعید بود مورد پذیرش آقای قالیباف قرار بگیرد.» (اینجا) در واقع او با این صحبت موضوع «معاون اولی قالیباف» را با دست پس زد و با پا پیش کشید، ضمن آنکه سمپات های رسانه ای نیز برای جاانداختن این فرضیه در افکارعمومی و تبدیل آن به یک مطالبه مردمی از هیچ کوششی دریغ نکردند اما محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیأت وزیران وقتی با این سئوال خبرنگاران مواجه شد و از زبان آنها شنید که شایعه گفت‌وگوی محمود واعظی با محمدباقر قالیباف برای تصدی پست معاون اولی رئیس‌جمهور در فضای مجازی دست به دست می چرخد، چهره ای متعجب گرفت و اعلام کرد: اینها اخباری است که همکاران شما منتشر می‌کنند و قرار نیست به همه شایعه‌ها پاسخ داده شود.(اینجا) همین جمله کوتاه برای بایگانی شدن سناریوی معاون سازی کافی بود.

اما این پایان کار نبود. با وجودی که رهبرمعظم انقلاب روز 24 تیرماه در دیدار با اعضای دولت فرمودند «به‌ جد معتقدم دولت می‌تواند بر مشکلات فائق آید» و به رسانه ها به مخصوصا صداوسیما تأکید کردند: «تصویر دولت در چشم مردم باید تصویری توانا، کارآمد و تلاشگر باشد، زیرا نفس تلاشگری برای مردم جذاب و امیدوارکننده است»(ّاینجا) اما آقایان قالیبافی جنگ روانی دیگری را علیه دولت از روزنامه رسالت تحت مدیریت محسن پیرهادی دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت کلید زدند. مجتبی توانگر دیگر عضو این مجموعه که فعالیت او در صحنه رسانه ای برکسی پوشیده نیست یکباره رخت اقتصاددان پوشید و در یادداشتی نوشت «با این رشد افسارگسیخته نقدینگی، احتمال وقوع یک شوک ارزی و سخن از دلار ۲۵ هزار تومانی در مرداد سال ۱۴۰۰، پیش بینی خوش‌بینانه تلقی می‌شود».

تناقض رفتاری مدعیان مبارزه با نفوذ

طرح این بحث با هدف زیر سئوال بردن توانایی های دولت برای کنترل و مدیریت نقدینگی در کشور، آن هم در زمان اوج جنگ اقتصادی میان ایران و آمریکا شائبه هایی را به ذهن تداعی می کند که گویی مدعیان مبارزه با نفوذ، برای سقوط دولت روحانی و قرار گرفتن قالیباف در جایگاه ریاست جمهوری رویاهایی را در سر می پرورانند غافل از اینکه اینگونه سخنان بازی در زمین دشمن است.

کمااینکه چندی پیش کانال دولت بهار تنها بازمانده رسانه‌های جریان احمدی‌نژاد در خبری مدعی شد: «درپی داغ شدن موضوع انتخابات زودرس، یکی از کاندیداهای اصولگرا که اخیرا شایعه انتصابش در جایگاه معاون اولی منتشر شد، ستادهای خود را فعال کرده است.»(اینجا)

موضع قالیباف چیست؟

البته محمدباقر قالیباف ماه گذشته در مراسم رسمی گفت: «دولت حرف‌های خوبی در حوزه اقتصادی داشت که این صحبت‌ها نیازمند عمل است و باید محقق شود اما در مجموع موضع شفافی از سوی دولت در قبال آمریکا اعلام شد و از این بابت خوشحال هستیم. امیدوارم دولت شعارها و وعده‌ها و حرف‌‌هایی را که اخیراً در حوزه اقتصاد ایراد کرد در عرصه عمل نیز محقق کند. مواضع روحانی را دیدیم و مواضع ایشان مغایر با بحث برخی بود که بعضاً عنوان می‌کردند دولت در سایه اجازه کار به دولت را نمی‌دهد و حتی سخنان روحانی در مورد حمایت مقام معظم رهبری از مصوبات دولت را نیز شنیدیم که حمایتی بی‌نظیر صورت گرفته است.» (اینجا) اما اینکه پدر معنوی جمعیت پیشرفت و عدالت در جلسات تشکیلاتی چه توصیه هایی به نیروهای وفادار خود می کند، خبری رسانه ای نشده است. اینکه آیا او از سناریوهای عجیب برخی نزدیکانش با خبر است یا آنکه نیروهای نزدیکش بی اطلاع از او به طراحی و اجرای سناریوهای مختلف در این حوزه می پردازند؟ سئوالی است که شاید جوابش ظرف چند روز آینده مشخص نشود اما به قول قدیمی ها «ماه برای همیشه پشت ابر نمی ماند».

214214

کد خبر 793336

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 45
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  128 3
  زمان احمدی نژاد هم همین اتفاق ها افتاد؟
  • بی نام TR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   214 8
   پرونده میلیاردها تومانی که آقای نجفی ... افشا کرد به کجا رسید ؟؟؟
  • بی نام IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   129 6
   ... خودش تو شش ماه هشتاد قرارداد بالای یک میلیارردو بدون مناقضه واگذار کرده؟ به کی و بر چه اساسی؟خبرش هست سرچ کنید
  • بی نام IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   66 2
   کسی که تو شش ماه هشتاد تا قرارداد بالای یک ملیاردو ....بعدها استعفا داد
  • علیرضا A1 ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   77 3
   قطعا خوابی که دیدن به نفع مردم بدبخت نیست...
  • بی نام A1 ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   63 7
   شکی نکنید دولت اگر واقعا دلسوز مردم است بدون فوت وقت باید وزرای ضعیف را بدون تعارف کنار بگذارد نوبخت ....
 • بی نام US ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  این فرافکنی ها جواب نمیده فکر نرخ ارز و رکورد های تاریخی باشید ... این باز ی ها دیگه قدیمی شده . 5 سال همه چی رو گردن احمدی نژاد انداختی حالا بازی جدید رو شروع کردی . اینجوری میخای جواب ملت رو بدی ؟ ...
  • بی نام A1 ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   71 16
   ای شیرمادرت حلالت.حداقل انصاف داشتی.
 • بی نام A1 ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  167 8
  آقا یک بار از حربه ی رقیب هراسی استفاده کردین. دوبار استفاده کردین. سه بار استفاده کردین. همیشه که نمیتونین از این حربه استفاده کنین و بگین کار سرهنگ است و فلان و بهمان دولت مثل ....ها در مقابله با مشکلات عمل میکند و هیچ اراده ای از خودش نشان نمیدهد. یک دولت مصلحت گرای ا... و اولین قربانی برایش مردم هستند
 • بی نام IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  .... قالیباف شرف داره ..
 • بی نام A1 ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  81 5
  اگر این حرف رو یکی زمان احمدی نژاد رفیقشون گفته بود چه برخوردی باهاش می کردند؟
 • بی نام A1 ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  15 7
  جالبه که این آقا که گفته بودند کارشناس اقتصادی یه ادم رسانه ایه و میدونه تبعات حرفش چیه و به عمد گفته
 • بی نام IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  ببخشید اگر قالیباف میخواست لوله کنه روحانی میخواست مخالفینو در نماز جمعه دار بزنن فیلم حرفاشم تو مجلس هست سانسور نکن اگر رسانه آزادی
  • بی نام A1 ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   14 54
   ملاک حال فعلی افراده
  • بی نام IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   62 9
   حال فعلی روحانی چیه الان؟....حداقل قالیباف در بدترین روزها لوله میکرده فقط
  • بی نام A1 ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   38 4
   در جواب ملاک حال فعلی افراد است.خوب قالیبافم اون حرفها را پانزده سال پیش گفته است
  • بی نام IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   40 2
   روحانی ... از یک طرف میگه تنگه های زیادی رو میبندیم از یک طرف دیروز به خارجی ها گفته ما مزاحم حرکت در آبهای آزاد نمیشیم ....
  • بدون نام ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   4 16
   دوستي كه گفته روحاني حرفشو تعديل كرده يا پس گرفته اتفاقا ادم اينجوري باشه خوبه، نه اينكه مرغ يه پا داشته باشه، بايد منعطف بود، ترامپ به اون ابرقدرتي اينجوريه، اخه بحث مردم و منافع اونا رو هم بايد در نظر گرفت، اما من فكر مي كنم اين چرخش موضع روحاني بيشتر بخاطر اينه كه طرفين برجام، ما رو مقصر بهم زدن توافق نيم بند فعلي ندونند و همينطور افكار عمومي دنيا
 • سیدمهدی US ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  جالبه حضرات کارشناس که تو خبر انلاین هم مطلبشون هست گفتن رییسی یا قالیباف بیاد دلار میشه 5 تومن بعد باز هم رو دارن خدایی اگر رییسی یا قالیباف میشد ودلار 6 بود خبر انلاین شب تا صبح به دولت نمی تاخت ؟ اما الان همش میگه دولت مظلوم وزیر صنعت مظلوم وزیر نفت مظلوم وزیر مسکن مظلوم
  • بی نام A1 ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   29 1
   تو تحریم های سال 90 رسانه های اصلاح طلب مردم رو تشویق به خریدن دلار می کردند
 • حسین DE ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  23 51
  اتاق فکر آقای سرهنگ حداقل در یک دانشگاه خاص به شدت فعال و از هر سناریوی ناجوانمردانه ای برای تخریب دولت بهره می گیرد.
 • آرش A1 ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  52 26
  روحاني ،قاليباف ،رئيسي ،احمدي نژاد ويا هر كس ديگر .اين ملت يك نفر مثل رجايي ميخواهد كه با هيچ كس تعارف نداشت .اين همه اختلاص و فساد كسي مثل رجايي مي خواهد .با اين همه فساد اين ره كه اين آقايان ميروند به تركستان است
 • یک روحانی اصلاح طلب A1 ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  81 87
  با این که دو دوره به روحانی رای دادم ولی الان که می بینم قالیباف در مجموع از روحانی، صادق تر است ....
 • بی نام IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  89 4
  الکی فرافکنی نکنید و جوابگوی این وضعیت باشید
 • بی نام IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  28 13
  این دعواها رو بس کنید. مخالفین دولت هم به جای سنگ اندازی به فکر کشور باشند راه دوری نمیره
 • بی نام IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  35 3
  برام عجیبه چطور روزنامه رسالت از دست سنتی ها افتاد دست اینها؟ پشت پرده چه خبره؟
  • بی نام A1 ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   25 2
   حتما پای پول در میونه
 • بی نام IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  8 27
  قالیباف داره جواب لوله و گازانبر رو میده
  • بی نام A1 ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   5 1
   منظورت چیه؟
 • بی نام IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  34 63
  از خداتون هم باشه که قالیباف معاون اول بشه
 • بی نام A1 ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  47 47
  قالیباف دلسوز مردم هست ان روز حقیقت چهار درصدی را گفت ما نفهمیدیم امروز هم بخاطر مردم از دولت تلویحی حمایت کرده
 • بی نام A1 ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  5 5
  از خدای کی باشه؟ روحانی یا قالیباف؟
 • بی نام A1 ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  65 55
  درود بر قالیباف انسان پرکار ودلسوزی بود در شهرداری هر روز کار وتلاش وتغییر را در شهر می دیدیم ایا بعد از رفتن او جز سیاسی کاری چیزی در شهر توسط شهرداری مشاهده شد
 • بی نام A1 ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  37 0
  مردم توی مشکلات غوطه ورند. هر کسی مقصره باید اون دنیا جواب بده
 • بی نام A1 ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  11 35
  انسان فعال ورک گویی هست
 • بی نام A1 ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  32 5
  آقایان روحانی و قالیباف شماها زمان جنگ باهم در یک جبهه میجنگیدید چطور الان نمیتونید در یک جبهه با هم کار کنید؟
  • بی نام A1 ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   14 3
   دمت گرم با این حرفت
  • بی نام A1 ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   15 3
   واقعا درست گفتی
 • بی نام A1 ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  26 1
  مردم از دعوا خسته اند.
 • بی نام A1 ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  43 42
  خدا نگذرد از کسانی که گفتند اگر قالیباف و... رییس جمهور شود دلار به مرز پنج هزار تومان میرسد اگر قالیباف مسوول بود و اوضاع بر اینمنوال اصلاح طلبان دنیا را زیر رو می کردند
  • بی نام A1 ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
   26 19
   همونهایی که این دو نفر رو علم کردند چون نرسیدند تمام سعی شون رو کردند که دولت رو به سقوط برسونند .... سخنان اخیر ... و .... و .... رو بخونید.
 • بی نام A1 ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  36 4
  هیچ فرقی نمیکرد منتها حسن کار این است که امروز مردم به یقین رسیدند که اوضاع اینروزهای کشور اصلا ربطی به این جناح و آن جناح ندارد
 • علی RO ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  31 16
  متاسفم که یه عده به خاطر جنگ قدرت دست به هر کاری میزنن تا دولت رسمی مملکت را تضعیف کنند. بیچاره مردم که باید تاوان قدرت طلبی یه عده چهاردرصدی در لباس ۹۶ درصدی را بدهند. امان از جن قدرت، امان از تزویر و ریا
 • بی نام A1 ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  6 23
  قالیبافی که با یک حرکت کیش و مات شد توان رقابت در سطوح بالای سیاست را ندارد. ممکن است توان ....خود را روی انتخابات مجلس بگذارد تا راه برایش هموار شود.اینکه اصلاح طلبان و مهم تر از آن بدنه اصلاح طلبی چطور در این شطرنج سیاسی بازی کنند بر معادلات تاثیر به سزایی دارد. حالا ائتلاف های مختلفی ایجاد خواهد شد و قالیباف یا مجبور است که با جمنایی ها دوباره ائتلاف کند یا سمت .... حرکت نماید چون به تنهایی رای کافی برای اثرگذاری ندارد. وقایع روزهای آینده اوضاع را بهتر نشان خواهد داد
 • بی نام A1 ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
  5 18
  سردار کجایی بیامشکل مملکت راحل کن