۰ نفر
۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۸

ایسنا نوشت: رئیس مرکز تحقیقات و مطالعات آرتمیای کشور در مورد آخرین وضعیت این گونه جانوری در شورترین دریاچه کشور "دریاچه ارومیه" گفت: هم اینک با وجود وضعیت اشباع شوری دریاچه، مقدار آرتمیای زنده به صفر رسیده است.

علی نکوئی فر با اشاره به اینکه ماهانه دو نوبت از آب دریاچه نمونه برداری میشود گفت: در نمونه برداری نیمه دوم تیر ماه از دو ایستگاه آق گنبد و زنبیل شوری آب دریاچه ارومیه بیش از ۳۳۰ گرم در هر لیتر است و در حالت اشباع قرار دارد که به دلیل این وضعیت تعداد آرتمیای زنده و بالغ در هر لیتر از آب دریاچه صفر است.

وی در خصوص تعداد سیست های موجود در دو ایستگاه آق گنبد و زنبیل نیز اظهار کرد: تعداد سیست های ایستگاه زنبیل در نیمه دوم تیرماه ۰.۶۵ عدد در لیتر و در ایستگاه آق گنبد ۰.۱ عدد در لیتر است که نسبت به نمونه های خرداد این دوایستگاه کاهش چشم گیری داشته است.

وی با بیان اینکه راه اندازی بانک سیست کشور نیازمند تامین اعتبار برای انجام کارهای عملیاتی است خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد از فرایند های احداث بانک در محل موسسه تحقیقات و پژوهش آرتمیای کشورانجام گرفته است و با تکمیل نمونه برداری ها از مناطقی در سطح کشور که جدیدا آرتمیا در آن ها مشاهده شده است و نیز با شناسنامه دار کردن و کد گذاری نمونه ها امیدواریم این بانک تا پایان سال ۹۷ راه اندازی شود.

وی در خصوص بانک ژن ارتمیا نیز گفت: در صورت تامین مالی طرح در سال ۹۸ میتوان شاهد راه اندازی این طرح نیز باشیم که بتوانیم گام های موثری در احیا و پرورش آرتمیای دریاچه ارومیه برداشته باشیم.

رئیس مرکز تحقیقات و مطالعات آرتمیای کشور در خصوص طرح های تحقیقاتی مرکز تحقیقات و مطالعات آرتمیای کشور نیز گفت: طرح پایش دریاچه ارومیه، ارزیابی ذخایر شاه میگوی سد ارس، طرح توسعه و ترویج پرورش آرتمیا برای فراهم سازی بستر سرمایه گذاری در مناطق مستعد و اجرای ۵ طرح تحقیقاتی در خصوص پتانسیل های منابع ابی پشت سد های استان در جهت پرورش آبزیان مختلف ازجمله پروژه های در دست اجرای این مرکز است.

 

46

کد خبر 793494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =