۰ نفر
۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۰

ایسنا گزارش داد: امسال واردات موز در چهار ماهه نخست سال جاری بیش از ۲۰ درصد کاهش یافته اما قیمت هر کیلوی آن با افزایش همراه بوده است.

 بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی چهار ماهه نخست سال جاری، در این مدت ۱۸۰ هزار و ۷۰۶ تن موز سبز تازه یا خشک کرده به ایران وارد شده که ارزش این حجم از موز وارداتی به ۱۷۶ میلیون و ۲۳۱ هزار دلار می‌رسد.

در سال جاری، موز در میان مهم‌ترین اقلام وارداتی ایران قرار گرفته و رتبه هشتم از نظر ارزش واردات را در میان کل کالاهای وارداتی به کشور به خود اختصاص داده است.

به این ترتیب مشاهده می‌شود که واردات موز از نظر وزنی، ۱.۵۶ و از نظر ارزش ۱.۱۶ درصد از کل واردات انجام شده به کشور را شامل می‌شود.

این در حالی است که تا پایان تیرماه سال گذشته ۲۳۳ هزار و ۶۳۹ تن موز سبز تازه یا خشک کرده به ایران وارد شده بود که ارزش دلاری آن رقمی در حدود ۱۷۹ میلیون و ۸۷۹ هزار دلار بوده است. موز در سال گذشته ۲.۰۷ درصد از وزن و ۱.۱۴ درصد از ارزش کل واردات ایران در چهار ماهه نخست سال جاری را به خود اختصاص داده بود.

موز

به این ترتیب می‌توان گفت که در چهار ماهه نخست سال جاری میزان واردات موز از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۲۲ درصدی و از نظر ارزش با کاهش دو درصدی همراه بوده است.

از سوی دیگر هر کیلو موز وارداتی در چهار ماهه نخست سال گذشته ۷۶ سنت بوده، اما قیمت هر کیلو موز وارداتی در سال جاری ۹۷ سنت است، بنابراین قیمت هر کیلو موز وارداتی ۲۱ سنت افزایش پیدا کرده است.

 

223223

کد خبر 793506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =