۰ نفر
۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری گفت: در نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی با توجه به قابلیت ها و ظرفیت های هنر دستی نمدمالی و قدمت دیرینه این هنر در چهارمحال و بختیاری، پرونده شهرکرد به عنوان "شهر ملی نمد" از سوی معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در ساختمان کوشک (دفتر غرب آسیا) بررسی پس از تایید اعضاء ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بهمن عسگري سوادجاني درگفتگو با خبرنگاران  اظهار كرد:نمد چهارمحال و بختياري داراي نشان يونسكو و نشان ملي مرغوبيت صنايع دستي ايران است.

عسگري سوادجاني تصريح كرد: اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري به دانشگاه شهركرد پيشنهاد كرده تا نسبت به ايجاد وراه اندازي رشته تحصيلي نمد در دانشكده هنر اين دانشگاه اقدام كند.

وي بيان داشت: هم اينك 250 كارگاه كوچك و 15 كارگاه بزرگ توليد نمد در چهارمحال و بختياري با اشتغالزايي مستقيم براي 500 نفر فعال است.

مديركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری اضافه كرد: سالانه 40 تن انواع محصولات نمدي در اين استان توليد مي شود كه قابليت افزايش تا 50 تن را دارد.

وي عنوان داشت: از اين ميزان توليد سالانه 15 تن برابر 250 هزار دلار توليدات نمدي از چهارمحال و بختياري به خارج كشور صادر مي گردد.

عسگري سوادجاني توليد محصولات نمدي چهارمحال و بختياري را به دو روش سنتي و نوين اعلام و خاطرنشان كرد:‌ امروزه در بخش توليد نمدهاي نوين به علت نوآوري و كاربردهاي مختلف افزون بر 40 نوع محصول نمدي توليد و روانه بازار مصرف مي شود.
وي ادامه داد: ‌بسياري از توليد كنندگان نمد در چهارمحال و بختياري داراي تحصيلات دانشگاهي در رشته هاي طراحي و صنايع دستي و برخي نيز تحصيلات غيرمرتبط دارند.

مديركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری بيان كرد:‌ توليد كنندگان محصولات نمدي استان رقابت مطلوب و سالمي در ارائه توليدات خود دارند.

وي يادآور شد: با توجه به بررسي هاي علمي صورت گرفته محصولات نمدي علاوه بر هنر دستي داراي ويژگي هاي خاص براي كاربرد در حوزه پزشكي و صنعت خودرو است.

عسگري سوادجاني اظهار كرد:‌ هنر نمدمالي به واسطه وجود دام فراوان و توليد پشم زياد به عنوان ماده اوليه توليد اين هنر دستي قدمت ديرينه و طولاني در چهارمحال و بختياري دارد. برخوردار است.

افزوده مي شود در صورت توجه مسئولان مربوطه به ويژه شهرداران،‌ اعضاي شوراهاي اسلامي و فعالان مديريت شهري مي توان با نامگذاري ميادين، خيابان ها، كوچه ها و طراحي،‌ ساخت و نصب المان هاي مرتبط با هنر دستي نمدمالي مي توان زمينه ثبت شهركرد به عنوان "شهر جهاني نمد" را فراهم كرد.

46

کد خبر 793619

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =