تسنیم نوشت: غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است که مشکلات امروز کشور به مراتب کمتر از دوارن جنگ یا حتی دوران سازندگی است که تورم بالایی را تجربه کردیم.

غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره شرایط فعلی کشور و عدم برنامه‌ریزی دولت برای برون‌رفت از وضعیت کنونی، بیان‌کرد: همان‌گونه که در انتخابات دور دوازدهم ریاست جمهوری مشاهده کردیم، به جای اینکه به مسائل اساسی و اصولی  کشور پرداخته شود، موضوعاتی مورد توجه قشر اصلاح‌طلب قرار گرفت که اصولا فرعی و حاشیه‌ای بود, مسائلی که موضوعات اصلی کشور را پشت پرده غفلت نگاه داشت. 

وی افزود: در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 بیشترین رای به فردی داده شد که به جای گفتن از مشکلات مردم، موضوع آزادی اجتماعی را به میان کشید و به گونه‌ای سخن گفت که گویا رقبای طیف سیاسی مخالفش ضد‌آزادی هستند و در صورت روی کار آمدن آنها، بسیاری از آزادی‌های مدنی از مردم سلب خواهد شد. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اینکه مشکلات اقتصادی, معیشتی, تورم, بیکاری چگونه حل خواهد شد، چندان مورد توجه آقای رئیس جمهور نبود. این‌که تیم اقتصادی دولت باید متشکل از کدام کارشناسان زبده باشد نیز چندان مورد توجه قرار نگرفت. شاید تنها موضوعی که بیش از همه توانست طیف دولت را مجددا روی کار بیاورد استفاده از هیجانات و احساسات مردمی بود.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه می‌توان گفت این دولت و تیم اقتصادی آن محصول دستاورد افرادی است که به این گروه رای دادند، گفت: تیم اقتصادی ضعیف که در مدیریت اقتصاد کشور ناتوان است و از کارآمدی لازم برخوردار نیست، ماحصل انتخاب احساسی و هیجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته است.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه امید می‌رود در شرایط بغرنج کنونی آقای رئیس‌جمهور دست به تغییراتی در  تیم اقتصادی بزنند و با استفاده از مدیران توانا، شایسته‌ و مردمی که روحیه جهادی و انقلابی دارند برخی از مسائل و مشکلات اقتصادی را در کوتاه مدت و سپس در بلند مدت حل کند، اظهار داشت: به نظرمی‌رسد آقای روحانی باید کاری کند که دوره دوم ریاست جمهوری خود را با حفظ حیثیت و آبرو به پایان برساند در غیر این صورت مردم از ایشان و جناح منتسب به وی ناراضی خواهند ماند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر استفاده از مدیران جهادی در تیم اقتصادی دولت عنوان گفت: راضی کردن مردم را نباید به موضوعات سیاسی و جناحی ربط دهیم. اتفاقا بنده معتقدم نباید موضوع را جناحی کرد، بلکه باید مردم را در سطوح مختلف راضی نگاه داشت. از این رو واگذاری مسئولیت‌ها در حاکمیت به افراد شایسته و مدیران جهادی که توانایی حل مسائل و مشکلات اقتصادی را دارندهم از روحیه مردمی برخوردارند و  امکان رو در رویی، صحبت و تاثیر‌گذاری بر مردم را دارند، داده شود.

مصباحی مقدم افزود: برقرار کردن ارتباط با مردم به دست مدیرانی انجام می‌شود که از روحیه انقلابی، اعتماد به نفس، اعتماد به ملت و اتکای به امکانات داخلی بهره‌مندند. بی شک در صورت روی کار آمدن مدیرانی که چشم به دست بیگانگان و دل در گروی حمایت آنها ندارند، مشکلات حل خواهد شد؛ زیرا مشکلات فعلی کشور به مراتب کمتر از مشکلات دوران جنگ, حتی کمتر از مشکلات دوران سازندگی است. ما آن زمان دچار شرایط خاصی از نظر اقتصادی شده بودیم و تورم 49 درصدی را تجربه کردیم.

وی با بیان اینکه مشکل کمبود ارز نداریم و شاید برای مواردی همچون واردات، مسافرت‌های دانشجویی و سلامت ارز موجود است، اظهار داشت: مدیریت درست منابع ارزی و دنبال کردن سیاست‌های پولی و سیاست‌های ارزی منجر به ثبات می‌شود نه سیاست تزریق نقدینگی.متاسفانه در سیزده سال گذشته نقدینگی کشور 25برابر شده است، در صورتی که کالاها و خدمات چیزی حدود 2درصد رشد داشته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: عوامل خارجی از جمله تحریم‌ها نیز براین مسئله تاثیرگذار بوده اما سوء مدیریت مهمترین مولفه‌ای است که اقتصاد کشور را به بحران نزدیک کرده است. در حالی که انتظارات تورمی افرایش یافته دشمن با سوء استفاده از موقعیت کنونی کشور در جنگ روانی به دنبال اهداف توطئه‌ای خود است تا از آب گل آلود ماهی بگیرد و ملت ایران را پریشان خاطر کند.

29215

کد خبر 794400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =