ایرنا نوشت: نخست وزیر امارات و حاکم دبی، سیاستمداران جهان عرب را به سوء مدیریت متهم کرد و گفت که بحران کنونی کشورهای عربی نداشتن مدیریت صحیح است .

'شیخ محمد بن راشد آل مکتوم' در چند پیام توئیتری نوشت: زندگی به من آموخته است که در جهان عرب فرو رفتن بیش از حد در سیاست، وقت تلف کردن ، فساد اخلافی و از بین بردن منابع است.

وی افزود: هر کس می خواهد برای مردم موفقیت یا دستاوردی کسب کند، باید وارد میدان عمل شود. دستاوردهای بزرگ، خود را نشان می دهد، اما سخنرانی و حرف زدن هیچ ارزشی ندارد.

حاکم دبی اضافه کرد: ما در جهان عرب سیاستمدار زیاد داریم، اما نقص ما در مدیریت است . بحران ما بحران مدیریت و نه منابع است . اگر به چین و ژاپن نگاه کنید آنها هیچ منابعی در اختیار ندارند، ولی ببینید به کجا رسیده اند . آنها را مقایسه کنید با کشورهایی که نفت، گاز ، آب و نیروی انسانی دارند، ولی به توسعه نرسیدند و اکنون حتی نمی توانند خدمات اولیه مانند ایجاد راه و برق را برای شهروندان خود فراهم کنند.

محمد بن راشد نوشت: در دنیای عرب، سیاست، اقتصاد و آموزش و اطلاع رسانی و حتی ورزش را مدیریت می کند، در حالیکه رسالت حقیقی سیاست، تسهیل زندگی اقتصادی، علمی ، بازرگانی و رسانه ای است . وظیفه آن ساده کردن زندگی بشر و حل تنش ها ، جلوگیری از شعله ور شدن بحران ها ، ایجاد دستاوردهای بزرگ و جلوگیری از نابودی شدن آنها است.

سخنان حاکم دبی در حالی است که کارشناسان سیاسی منطقه ، مهم ترین معضل کشورهای عربی را دخالت ندادن مردم در تصمیم گیری ها و مدیریت کشور و اداره امور در قالب حکومت های سرکوبگر و نظام های پادشاهی می دانند و معتقدند تا وقتی که زمینه های لازم برای مشاکت مردم در اداره کشور فراهم نشود ، تغییر محسوسی در شرایط این کشورها ایجاد نخواهد شد.

52311

کد خبر 794702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۴
  6 0
  شیخ محمد انسانی بسیار خوب و صالح می باشد
 • بی نام IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۴
  7 0
  من راضی هستم در سیاست هیچ دخالتی نداشته باشم اما در شهری مثل دوبی زندگی کنم
 • بی نام IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۴
  6 0
  انتقاد حاکم دوبی هم دقیقا به همین کارشناسان سیاسی بود و قابل توجه اینکه نتیجه عملکرد وی در رونق دوبی و رفاه آنجا خود را نشان داده است
 • سامان A1 ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۴
  6 0
  مثال هایی که زده که دقیقا" مثال های ایران کنونی خودمون هست سیاست و مذهب دارد در همه امورات زندگی بشر دخالت می کند، حال آنکه قرار بود زندگی را تسهیل کند
 • بی نام A1 ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۴
  4 0
  نبین که می‌گوید ببین چه می‌گوید ، در صحبت هاش سرفصل ها و نکات قابل توجهی وجود داره...