۰ نفر
۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۴:۰۶

ایرنا نوشت: رسانه های مخالف اماراتی بامداد یکشنبه گزارش دادند که ابوظبی در صدد است، از قطع روابط ریاض و اتاوا بهره برداری نظامی و تجاری کند.

به گزارش پایگاه خبری 'امارات 71' ، 'محمد بن زاید' نخست وزیر ابوظبی که عملا همه کاره این امیرنشین حاشیه جنوبی خلیج فارس است، تحرکات خود برای انعقاد خرید تسلیحات از کانادا آغاز کرده است.

این منابع اعلام کردند که بن زاید بر این باور است که انعقاد خرید تسلیحات با کانادا مهم است و در راستای جاه طلبی توسعه طلبانه امارات به ویژه در جنگ سه ساله اش در یمن خواهد بود.

شاخه شرکت جنرال داینامیکس آمریکا در کانادا در سال 2014 یک قرارداد نظامی برای صادرات خودروهای زرهی به ارزش 15 میلیارد دلار را با عربستان امضا کرد.

استفان هارپر، نخست‌وزیر وقت کانادا در آن زمان اعلام کرد که این قرارداد، بزرگ ترین قرارداد نظامی در تاریخ کشور است.
با این که وزارت امورخارجه عربستان اعلام کرد که درپی قطع روابط دیپلماتیک دو کشور، تمامی سرمایه گذاری و قراردادهای جدید در کانادا به حالت تعلیق درآمده است، اما مشخص نیست، این تنش سایه خود را بر لغو صادرات خودروهای زرهی کانادایی به سعودی خواهد انداخت یا خیر، به خصوص که 'جاستین ترودو' نخست وزیر به خاطر توقف این معامله زیر فشار شدید داخلی قرار دارد.

از سوی دیگر، رویترز به نقل از مدیر اجرایی شرکت هواپیمایی امارات گزارش داد که این خطوط هوایی درصدد است پروازهای خود را از تاریخ 18 آگوست (27 مردادماه) جاری به تورنتو دومین شهر بزرگ کانادا افزایش دهد.
این خبرگزاری به نقل از «مات اشمید» معاون اول شرکت امارات در آمریکای شمالی اعلام کرد، تقاضای زیادی برای پروازهای تورنتو و دبی وجود دارد.

افزایش پروازهای شرکت هواپیمایی امارات به کانادا درحالی صورت می گیرد که خطوط هوایی سعودی، از روز دوشنبه گذشته، تمامی پروازهای خود به مقصد و از مبدا تورنتو را لغو کرده است.

روابط عربستان و کانادا از هفته گذشته (15 مرداد) و در اعتراض به ابراز نگرانی شدید مقام های اتاوا نسبت به بازداشت فعالان مدنی سعودی قطع شد.

ماجرا از آن جا آغاز شد که دیپلمات‌های کانادایی از جمله وزیر امور خارجه کانادا در پیام‌هایی در توئیتر نگرانی شدید خود را از موج جدید بازداشت‌ فعالان مدنی و حقوق زنان در عربستان از جمله 'سمر البداوی' برنده ' جایزه بین‌المللی زن شجاع' سال 2012 آمریکا و 'نسیمه الساده' ، ابراز داشته و خواستار آزادی فوری آنها شدند.

همین امر موجب خشم عربستان شد و این کشور سفیر کانادا در ریاض را عنصر نامطلوب خوانده و آن را اخراج کرد و سفیر خود را نیز از اتاوا فراخواند.

52310

کد خبر 796200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =