فارس نوشت: یک روزنامه نروژی نوشت که وزیر شیلات این کشور به دلیل سفر به ایران و رعایت نکردن برخی پروتکل‌های امنیتی از سمت خود کناره‌گیری کرد.

 «پر سندبرگ» وزیر امور شیلات نروژ به دلیل سفر به ایران تحت فشار قرار گرفت و از سمت خود کناره‌گیری کرد.

روزنامه نروژی «آفتون پست» با اعلام این خبر نوشت که از ماه گذشته که سندبرگ برای گذارندن تعطیلات به ایران سفر کرده، هدف انتقاد قرار گرفته است. هجمه‌ها علیه سندبرگ به حدی است که با وجود حمایت «ارنا زولبرگ» نخست‌وزیر نروژ از وی، اما انتظار می‌رود که او در ۲۴ ساعت آینده فرد دیگری را به جای سندبرگ منصوب کند.

در ادامه سیاست‌های ضد ایرانی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، وی هشدار داده که هر طرفی که با ایران وارد معامله شود هم از جانب آمریکا تحریم خواهد شد و این جنجال سیاسی در شرایطی در نروژ رخ داده است که ایران چهارمین بازار ماهی سالمون نروژ است.

همچنین گفته می‌شود که سندبرگ به دلیل همراه داشتن تلفن همراهی که برای کارهای دولتی از آن استفاده می‌کند در سفر به ایران قوانین امنیتی را نقض کرده است. بر طبق قانون، مقامات باید وقتی سفر می‌کنند تلفن‌های همراه خود را از کشور خارج نکنند. علاوه بر همه اینها، نخست‌وزیر تا زمانی که سندبرگ، نروژ را ترک کرده بود از سفر او بی اطلاع بوده است.

با این همه، زولبرگ ضمن اذعان به اینکه وی از روال قانونی پیروی نکرده است در عین حال گفت که هر کسی مرتکب اشتباه می‌شود و سندبرگ از این اشتباه درس گرفته است. اما احزاب و گروه‌های سیاسی چپ‌گرا و میانه‌رو سندبرگ را متهم کرده‌اند که وی با این اقدامات ثبات کشور را تهدید کرده است.

سندبرگ با افزایش مالیات کالاهای کشاورزی مقاومت کرده بود. به همین دلیل انتظار می‌رود که استعفای وزیر شیلات ناخرسندی عده زیادی از مردم نروژ را به دنبال داشته باشد. وی در عین حال با برخی اصلاحات در بخش ماهیگیری مخالفت کرده است و میان فعالان این بخش از محبوبیت چندانی برخوردار نیست.

2323

کد خبر 796684

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =