تصاویر | ترامپ امضای بی‌سابقه را بار دیگر نشان داد/ کری خشمگین شد

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا بر اقدام بی‌سابقه کنگره درخصوص افزایش بودجه نظامی مهر تایید زد و بار دیگر آن امضای معروف را مقابل دوربین ها گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ماه گذشته دونالد ترامپ بر سر افزایش بودجه نظامی دچار تنش جزئی شد. با اینحال کنگره با رای بی سابقه طرح ترامپ را پذیرفت و رئیس جمهور ایالات متحده روز گذشته در میان نظامیان این کشور این سند را تصویب کرد. اما امضای ان باز هم دچار حواشی شد، ترامپ فراموش کرد از عده ای قدردانی کند!

دونالد ترامپ

بودجه نظامی ۷۱۷ میلیارد دلاری امضا شد
رئیس‌جمهوری آمریکا با امضای لایحه بودجه نظامی ۲۰۱۹ این کشور به ارزش ۷۱۷ میلیارد دلار، آن را به قانون تبدیل کرد. طی چهار دهه گذشته این اولین بار است که لایحه یک ساله بودجه ایقدر زود به قانون تبدیل می‌شود.

به گزارشوب سایت خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از امضای این لایحه گفت: قانون "اختیار دفاع ملی" مهمترین سرمایه‌گذاری در ارتش ما و جنگجویان ما در تاریخ مدرن است و من مفتخرم که سهم عمده‌ای در آن داشتم. خیلی سخت نبود. می‌دانید، به کنگره رفتم، گفتم این کار انجام شود و این کار را کردیم. قرار است ما طوری که هرگز هرگز نبوده است، ارتشمان را قدرتمند کنیم و این کاری است که کردیم.

ترامپ در جریان بازدید از پایگاه نظامی فورت درام در نیویورک که با مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا و پاتریک شاناهان، معاون وزیر دفاع آمریکا و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا همراهی می‌شد، این لایحه را به امضا رساند. تعدادی از اعضای کنگره هم حاضر بودند.

ترامپ

به گزارش پایگاه خبری هیل، قانون بودجه نظامی امسال حدود ۶۳۹ میلیارد دلار برای بودجه پایه برنامه‌های پنتاگون و برنامه‌های دفاعی وزارت انرژی اختصاص می‌دهد. این قانون همچنین اجازه می‌دهد تا ۶۹ میلیارد دیگر برای اعتبارات جنگی که به عملیات‌های محتمل خارجی شناخته می‌شود، اختصاص داده شود.

این قانون چندین مورد از اولویت‌های دولت آمریکا برای توسعه و ارتقای ارتش از جمله افزایش ۱۵ هزار و ۶۰۰ نیرو در تمام سطوح ارتش، نیروی دریایی‌، نیروی هوایی و تفنگداران دریایی را پوشش می‌دهد و همچنین از درخواست دولت آمریکا برای تامین ۷۷ جنگنده اف-۳۵ حمایت کرده و برای کشتی‌های مورد نیاز نیروی دریایی حتی فراتر از درخواست دولت رفته و مجوز خرید ۱۳ کشتی جدید را داده است.

ترامپ گفت: ما تانک‌های فرسوده، هواپیماهای فرسوده و کشتی‌ها را با فناوری‌های فوق پیشرفته و کشنده جایگزین می‌کنیم و خوشبختانه به حدی قدرتمند می‌شویم که هیچ وقت مجبور به استفاده از آنها نخواهیم شد.

این قانون همچنین حقوق نیروها را ۲.۶ درصد افزایش می‌دهد که بالاترین میزان طی ۹ سال است. قانون اختیار دفاع ملی (NDAA) امسال به نام جان مک‌کین، رئیس کمیته سرویس های مسلح سنای آمریکا شد که به دلیل درمان بیماری سرطان نتوانست این لایحه را در کنگره پیگیری کند.

ترامپ

لایحه‌ای که دوشنبه به امضا رسید، که حاصل مذاکرات سنا و مجلس نمایندگان آمریکا بود، کنگره از درگیری احتمالی با ترامپ بر سر یک بند مربوط به غول ارتباطات مخابراتی چین موسوم به زدتی‌ای (ZTE) حذر کرد. نسخه اصلی این لایحه که سنا به تصویب رساند، شامل بندی می‌شد که به ترامپ اجازه نمی‌داد این شرکت را حفظ کند و همچنین این شرکت اجازه نمی‌یافت که فناوری‌ آمریکا را بخرد چون پیشتر به نقض تحریم‌های ایران و کره‌شمالی اذعان کرده بود.

همچنین با مذاکرات دو حزبی بندی مربوط به حذف یک میلیارد دلار از لایحه دفاعی که هزینه‌های اجباری مانند بیمه سلامت نیروها یا مزایای بازنشستگی را حذف می‌کرد، برداشته شد. لایحه‌ای که در نهایت به قانون تبدیل شد، شبیه نسخه‌ای است که مجلس نمایندگان آمریکا در ابتدا تصویب کرده بود. یکی دیگر از مواردی که در قانون نهایی حذف شده است، درخواست وزیر دفاع آمریکا برای لغو تحریم‌ها علیه آن دسته از کشورهای شریکی است که در گذشته تسلیحات روسی می‌خریدند اما اکنون خواستار خرید تسلیحات آمریکایی هستند. جیمز ماتیس تاکید داشت این بند برای نزدیکی با هند، ویتنام و اندونزی ضروری است اما دموکرات‌ها نگران بودند که این مورد به کاهش تحریم‌ها علیه روسیه بینجامد. 

ترامپ

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا همچنین موظف می‌شود تا طرحی را به کنگره تقدیم کند که مانع از دستیابی ترکیه به جنگنده‌های اف-۳۵ شود و این در صورتی است که آنها سامانه دفاع هوایی اس‌-۴۰۰ روسیه را خریداری کنند. انتقال جنگنده‌های مذکور هم به تکمیل ارزیابی پنتاگون از روابط آمریکا – ترکیه منوط شده است.   

اکنون با امضای قانون اختیار دفاع ملی آمریکا، کنگره باید لایحه هزینه‌ دفاعی را به شکل جزء به جزء به تصویب برساند تا ارقامی که در آن قانون ذکر شده است، به واقعیت بدل شود. مجلس نمایندگان آمریکا یک لایحه هزینه‌ای پنتاگون را ماه ژوئن به تصویب رساند و انتظار می‌رود سنا رایزنی‌ها را به زودی آغاز کند.

ترامپ

جان کری عصبانی شد
تارنمای خبری واشنگتن اگزماینر گزارش داد: 'جان کری' وزیر امور خارجه دولت اوباما، اقدام دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در نام نبردن از سناتور جان مک کین بعنوان فرد تهیه کننده قانون اختیارات دفاعی سال مالی 2019 این کشور، را ننگ آور خواند.

دونالد ترامپ درحالی لایحه اختیارات دفاعی را امضا کرد که عنوان این لایحه به نام خود جان مک کین بوده است.

تارنمای خبری واشنگتن اگزماینر نوشت: جان کری در واکنش به این اقدام ترامپ در توئیتی،این اقدام را ننگ آور و شرمگین دانست.

ترامپ

سی ان ان: ترامپ از همه تشکر کرد به جز مک کین
شبکه خبری سی ان ان نیز با پرداختن به این خبر گزارش داد: دونالد ترامپ هنگام امضای بودجه اختیارات دفاعی تحت عنوان 'قانون اختیارات دفاع ملی جان مک کین ' از چند تن از اعضای کنگره که درتصویب این قانون نقش داشتند تشکر کرد اما از شخص جان مک کین که این قانون به نام خود وی بود اسمی نبرد.

سی ان ان گزارش داد: بودجه اختیارات دفاعی آمریکا برای سال مالی 2019 میلادی 717میلیار دلار در نظر گرفته شده است.
بنابراین گزارش دونالد ترامپ از بودجه اختیارات دفاعی به دلیل افزایش پرداختی حقوق نظامیان و امکان توسعه و صرف هزینه ادوات نظامی پرداخت، تقدیر کرد.

این گزارش می افزاید: دونالد ترامپ از مدت ها قبل با جان مک کین سناتور ایالت آریزونا دچار اختلاف شده است، ترامپ در زمان کارزار انتخاباتی، مک کین را قهرمان جنگ ویتنام نداست و هرگز حاضر به عذرخواهی از وی نشد.

به گزارش ایرنا، جان مک کین سناتور تندرو آمریکا که رئیس کمیته خدمات دفاعی سنای آمریکا است و در دوران کارزار انتخاباتی در سال 2012 در رقابت با رقیب دمکرات خود باراک اوباما از بمباران کردن ایران سخن گفته بود؛ از مدت ها قبل به بیماری سرطان مغز مبتلا شده است، مک کین درخواست کرده که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مراسم خاک سپاری وی حضور نداشته باشد.

ترامپ

ترامپ

ترامپ

ترامپ

ترامپ

ترامپ

ترامپ

ترامپ

منبع خبر و تصاویر از رویترز

52310

کد خبر 796837

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • بی نام IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
  15
  اوباما همین ژنرال مد داگ متیس رو بازنشسته کرد ژنرال مک کریستال که گفته بود: "اوباما مرعوب و معذب است" رو هم برکنار کرد حالا ترامپ میخواد ارتش آمریکا کیف کنه و هرجا بگه جنگ کنه. کری و دموکراتا هم ناراحتن. مک کین کیلو چند
 • بی نام IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
  34
  اصل خبر آن قدر مهم است که حاشیه سازی اصلا روی آن اثر نمی گذارد
  • بی نام A1 ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
   3
   2.6درصد افزایش حقوق که در 9سال بی سابقه است....
 • بی نام IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
  1
  بدون کلاه نباید احترام نظامی گذاشت
 • رضا GB ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
  1
  بر اساس این لایحه،پنتاگون موظف شده طرح جامع یا استراتژی مقابله با حضور و نفوذ ایران در منطقه خصوصا سوریه و عراق را ظرف شش ماه آینده ارایه کند. همچنین ایزولاسیون اطلاعاتی گروههای مورد حمایت کشور در عراق، در این لایحه ابلاغ شده است. برای ایجاد شر و خباثت در گرجستان و اوکرایین نیز مجوز صادر شده است.تحلیل کامل لایحه هوشمندانه است. در موردترکیه، اصرار ترکیه بر خرید اف ۳۵ کمی عجیب به نظر میرسد. در یکی از مناقصه های یک کشور عضو ناتو برای خرید هواپیما، اف ۳۵ و سایر هواپیماها مورد بررسی و ارزشیابی قرار گرفتند که اف ۳۵ با نمره ۶.۹۷ در مقایسه با رافال فرانسه با نمره ۶.۹۵ با اختلاف بسیار ناچیز و احیانا با اعمال نفوذ، ارزیابی بهتری گرفت. ‌ترکیه هیچگاه به اف ۳۵ بدون امکان شناسایی و رهگیری دست نخواهد یافت.
 • رضا GB ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
  0
  گزینه های روسی و سوخوهای نسل چهار پلاس گزینه های معقول تری هستند.‌ در خصوص وضعیت ترکیه، بر اساس برخی مشاوره ها و توصیه ها، خطر ترکیه برای امنیت ملی امریکا "در واقع اسراییل" جدی تر از خطر ایران اعلام شده است. با توجه به عضویت ترکیه در ناتو، مراودات سیاسی و تجاری بین ترکیه و امریکا و از طرفی دیدار اردوغان و ترامپ در چند هفته گذشته، نحوه تحمیل فشارهای گسترده امریکا بر ترکیه برای ایران حاوی نکات مهمی است.