ورزش چگونه اقتصاد رسانه‌های آمریکایی را می‌سازد؟

برنامه های ورزشی از محبوب ترین برنامه های تلویزیونی و از پر بیننده ترین آنها در اغلب کشورهای دنیا هستند بنابراین پخش تبلیغات در حین پخش برنامه های ورزشی یا مسابقات ورزشی جهانی می تواند درآمد زایی زیادی برای شبکه‌های تلویزیونی داشته باشد.

مونا مشهدی رجبی- شبکه‌های تلویزیونی امریکایی از باشگاه‌های داخلی این کشور برای پخش مسابقات ورزشی هزینه‌ای دریافت می‌کنند که این مبلغ بسته به اهمیت و بزرگی باشگاه ورزشی می‌تواند متغیر باشد. به تعبیر دقیق‌تر دریافت حق پخش مسابقات ورزشی محلی یکی از منابع مهم درآمدی برای شبکه های تلویزیونی در امریکا است.

به گزارش مرکز مطالعات رسانه ای آمریکا، با وجود اینکه بارها در مورد اهمیت تبلیغات در تامین درآمد شبکه های تلویزیونی در امریکا صحبت شده است ولی تبلیغات ورزشی درامد بیشتری ایجاد می کند. تبلیغات هم شامل تبلیغات کالاها و محصولات غیر ورزشی در حین برنامه‌های ورزشی می‌شود و هم شامل تبلیغات ورزشی می شود. به این معنا که  از ورزشکاران برای تبلیغات محصولات مصرفی و تولیدی مختلف استفاده می شود و به دلیل محبوبیت انها ، استقبال از محصولات هم بالاتر می رود و شرکتهای تبلیغ کننده هم تمایل زیادی برای استفاده از ورزشکاران دارند.

حق پخش تلویزیونی

 تبلیغات کلید  کسب درآمد

یکی از اصلی ترین روشهای کسب درآمد برای تلویزیون های فعال در کشورهای صنعتی، تبلیغات است و مسابقات ورزشی هم از اصلی ترین و مهمترین منابع کسب درآمد برای این تلویزیون ها است. آمارها نشان می دهد در دوره‌هایی که مسابقات جهانی ورزشی در دنیا برگزار می شود، تلویزیون ها شاهد افزایش ۲۵ درصدی درامد خود هستند. این وضعیت در سالهایی که جام جهانی فوتبال برگزار می شود یا مسابقات المپیک برگزار می شود وجود دارد ولی  مسابقات منطقه ای مانند لیگ های فوتبال اروپایی یا آسیایی یا مسابقات ورزشی دیگر در سطح قاره ای هم می تواند درامد تلویزیون های محلی را افزایش دهد.اما مساله دیگری که اخیرا مورد توجه پژوهشگران حوزه رسانه قرار گرفته است، این است که تبلیغات حین پخش برنامه های  ورزشی هم می تواند درامد زیادی برای تلویزیون ها داشته باشد. در سال ۲۰۱۶ میلادی شبکه تلویزیونی سی بی اس امریکا ۲.۸ میلیارد دلار از پخش تبلیغات هنگام پخش برنامه های ورزشی درآمد کسب کرد و در سال ۲۰۱۷ میلادی توانست ۳.۴ میلیارد دلار از پخش این تبلیغات درآمد کسب کند.

 درامد ۲.۶۴ میلیارد دلاری فاکس از تبلیغات ورزشی

 در این سال شبکه تلویزیونی فاکس از تبلیغات در حین پخش برنامه های ورزشی ۲.۶۴ میلیارد دلار درآمد کسب کرد. این شبکه تلویزیونی علاوه بر تبلیغات حین برنامه های ورزشی، حق پخش برنامه های خاصی را نیز فروخته است و از این محل درامد زیادی کسب کرد. طبق گزارشهای رسمی شبکه فاکس  که در بخش برنامه سازی هم فعالیت بسیار گسترده ای دارد و البته شبکه خبری اش هم در امریکا محبوبیت زیادی دارد توانست شاهد افزایش ۳۶ درصدی درآمد خود در فصل اخر سال ۲۰۱۷ باشد و سودآوری این شبکه هم روند افزایشی  داشت. شبکه فاکس افزایش درامد از محل تبلیغات، از محل فروش حق پخش برنامه ها و از محل افزایش  سرمایه  گذاری برای ساخت برنامه های پر طرفدار را از اصلی ترین دلایل افزایش سوداوری ودرآمد خود ذکر کرد.

طبق گزارش‌های موجود در سال ۲۰۱۶ میلادی شبکه  ان بی سی ۲ میلیارد دلار و شبکه  ای بی سی ۱.۰۳ میلیارد دلار از فروش تبلیغات ورزشی درامد کسب کرد.

برای اطلاع بیشتر در همین خصوص اینجا را بخوانید 

223223

 

کد خبر 797387

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =