۰ نفر
۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۳

ایسنا نوشت: اظهارات پادشاه بحرین درباره حاکمیت این کشور بر قطر از سال ۱۷۶۲ جنجال به پا کرد.

 

روزنامه الخلیج

روزنامه "اخبار الخلیج" بحرین در عناوین فرعی خود در صفحه نخست این روزنامه نوشت: ما همچنان با فرزندانمان در شبه جزیره قطر مردمی واحد خواهیم بود که تاریخ مشترک و خویشاوندی با هم داریم. حوادثی که برای خانواده‌های ما در الزباره در زمان تجاوز ۱۹۳۷ رخ داد از ذهنمان بیرون نخواهد رفت.

این روزنامه در صفحه اول خود آورده است، "پادشاه بر حاکمیت آل خلیفه بر قطر از سال ۱۷۶۲ تأکید کرده است."

محمد المختار الشنقیطی، استاد اخلاق سیاسی در دانشگاه حمد بن خلیفه در قطر در واکنش به گزارش این روزنامه در توییتر نوشت: به نظر می‌رسد امپراتور بحرین تصمیم گرفته قطر را به املاک خود ملحق کند یا وزارت خارجه‌اش را مامور کرده که قطر را ببلعد و آن را تحت قیمومت دفتر مستعمرات قرار دهد.

اظهارات پادشاه بحرین در میان کاربران توییتر نیز جنجال بپا کرده است.

امل بنت خالد، یک فعال عربستانی در توییتر مدعی شد: قطر از بحرین ربوده شده است و اگر بحرین آن را پس بگیرد حق خود را پس گرفته و این استعمار نیست. اما مشکل این است که قطر اکنون از سوی سه دشمن شورای همکاری خلیج (فارس) یعنی اسرائیل، ترکیه و ایران استعمار شده است.

حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین اخیرا در دیدار با چهره‌های سرشناس قبیله النعیم به وضعیت منطقه الزباره و حاکمیت آل خلیفه بر شبه جزیره قطر از زمان اعلام حکومت آل خلیفه در سال ۱۷۶۲ و بیعت قبایل این منطقه با آل خلیفه برای تأسیس این حکومت پرداخت که شامل تمامی شبه جزیره قطر به پایتختی الزباره بود.

وی گفت: ما همچنان در کنار فرزندانمان در شبه جزیره قطر متحد خواهیم بود و تاریخ مشترک و هدف واحد داریم و حوادثی را که برای ساکنان الزباره در جریان تجاوز ۱۹۳۷ رخ داد فراموش نخواهیم کرد.

پادشاه بحرین گفت: ما از شما هستیم و شما از ما. ما هرگز تجاوزی را که ساکنان الزباره و الدیبل بر خلاف قوانین بین‌المللی در معرض آن قرار گرفتند، فراموش نمی‌کنیم.

52310

کد خبر 798140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام US ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
    10 0
    سال 1762 شما بخشی از ایران بودید