ایرنا نوشت: دولت مغرب پس از موافقت شاه این کشور اعلام کرد که تمامی دختران و پسران جوان بین 19 تا 25 سال این کشور باید به خدمت سربازی بروند.همه جوانان در این رده سنی به جز کسانی که مشغول تحصیل اند یا توانایی جسمی ندارند، باید به خدمت سربازی بروند.

 تارنمای مغربی«هسپرس» نوشت: مقام‌های مغربی مدت زمان خدمت سربازی را 12 ماه اعلام کرده‌اند. زنان متاهل یا افرادی که مشکل جسمی داشته باشند از خدمت سربازی معاف هستند.

بحث اجباری شدن خدمت سربازی که از چندی پیش مطرح شده بود، با واکنش های متفاوتی از سوی جوانان این کشور مواجه شده است. بسیاری از آن‌ها می‌گویند در حالی که شغل دولتی پیدا نمی‌شود، رفتن به سربازی بی‌فایده است.

خدمت سربازی دختران مغرب

در سال 1966 برای نخستین باردر مغرب، خدمت سربازی اجباری اعلام شد و آن زمان کسانی که می خواستند کارمند موسسات دولتی شوند، باید قبل از آن به خدمت سربازی می رفتند . مدت سربازی آن زمان 18 ماه بود اما بعدها مدت آن کاهش یافت.

در دهه هشتاد و نود قرن گذشته، علاوه بر متقاضیان کار در ادارات دولتی ، کسانی که ترک تحصیل می کردند نیز می بایست به خدمت سربازی می رفتند آن زمان مدت خدمت به 12 ماه کاهش یافته بود.

خدمت سربازی در مغرب در سال 2007(1386) لغو شده بود. برخی رسانه ها از احتمال آمادگی مغرب برای مقابله با جبهه پولیساریو خبر داده اند.چندی پیش و پس از آنکه رباط نیروهای جبهه پولیساریو را به تحرک نظامی در مرزها متهم کرد، اخباری مبنی بر بازگردانده شدن جنگنده های مغربی از جنگ یمن منتشر شد.

2323

کد خبر 798703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =