ایران نوشت: موضوع اختصاص کمک 18 میلیون یورویی اتحادیه اروپا برای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای در ایران، گویی شبیه ماجرای گفت‌و‌گوهای کنوانسیون حقوقی دریای خزر می‌شود که برخی اظهار نظرها و ادعاهای غیرموثق و غیرکارشناسی، می‌رفت تا حاشیه‌ها را سوار بر متن کند.

در آنجا یکی از نمایندگان تهران بنا بر فرضیات خود گفت‌و‌گوهای خزر را با ترکمانچای مقایسه و بلوایی در فضای مجازی ایجاد کرد که خیلی زود معلوم شد اساساً در قزاقستان صحبتی از تقسیم خزر نشده و به مذاکرات آینده موکول شده است. حالا آقای حسین دهباشی که فیلم تبلیغاتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم را ساخته و البته بعد از مدت کوتاهی رابطه‌اش با دولتی‌ها شکرآب شد، در توئیتی نوشته است: «18 میلیون دلار بسته‌ حمایتی اروپا برای ماندن ایران در برجام؟ حق‌الامتیاز توتون و تنباکو به ماژور تالبوت انگلیسی خیلی بیشتر بود نامردها! ایشان ایران ما را با کجا عوضی گرفته‌اند؟ و ایرانیان را با چه کسانی؟ ظریفی می‌گفت: «هرگز یک ایرانی را تهدید نکن!» تحقیر چطور؟»

سخنگوی وزارت خارجه اما اعلام کرده که این بودجه هیچ ربطی به بسته اقتصادی پیشنهادی اروپا که قرار است در چارچوب برجام ارائه شود، ندارد. بر اساس توضیحات بهرام قاسمی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه ایران، بیانیه مشترکی را در ۱۶ آوریل ۲۰۱۶ در تهران امضا کردند که ناظر بر همکاری میان طرف‌های ایرانی و کمیسیون اروپا به‌عنوان بازوی اجرایی اتحادیه اروپا است. این همکاری‌ها پیرو تبادل هیأت‌های بلند پایه میان طرفین وارد مراحل اجرایی در حوزه‌های مختلف مانند حوزه کشاورزی، مهاجرت، صنعت و آموزش عالی شده است. خبرگزاری رویترز هم نوشته که اتحادیه اروپا مبلغ ۸ میلیون یورو را در بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران که شامل کمکی برای مؤسسات کوچک و متوسط و سازمان توسعه تجارت ایران است، صرف می‌کند. ۸ میلیون یورو دیگر نیز صرف پروژه‌های محیط زیستی و ۲ میلیون یورو نیز صرف مبارزه با مواد مخدر می‌شود.

با این توضیحات، معلوم نیست جناب دهباشی بر اساس کدام اسناد و اطلاعات تصمیم گیری‌ها در دوره جمهوری اسلامی ایران را با دوره قجری شبیه‌سازی کرده و حکم به تحقیر ایران داده است. آقای دهباشی این روزها بسیار ظریف‌ها می‌گویند که دوره ،دوره تسویه حساب‌های شخصی و جناحی نیست. ایرانی را ناامید نکنیم.

17302

کد خبر 799378

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام US ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  0 1
  حسین دهباشی با مجوزهایی که داره باید هر چه بیشتر به مصاحبه های عالی که با شخصیتهای مؤثر سیاسی و نظامی و مذهبی قبل و بعد از انقلاب بپردازه که تاریخ زنده دوران معاصر هستند و برخی هم در سنین پایانی عمر. همین تاریخ شفاهی می تونه چراغی برای شفافیت و روشن شدن حقایقی باشه که سالها از مردم پنهان مونده یا شایعات و اتهامها جای این حقایق رو پر کرده. این کار ارزشش از دو دوره ریاست جمهوری کمتر نیست.
 • aria IR ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  2 3
  آقای مسئول خبر؟ آنلاین؛ یک کیلو باش اما مرد باشد. بیشتر اخبارت علیه اشخاص یا گروه های خاصی است و عمدتا حاشیه پردازی. خوانده ایم که خبرگزاری و خبر تعاریف و حدود و الزامات و استانداردهایی دارد. اما متاسفانه رویه در اینجا، رویه بیشتر به سمت جایگزینی فرع به حای اصل، سوق پیدا کرده است. ضمناً انصاف و تقوای رسانه ای داشته باش در تحلیل و قضاوت. حرف آقای حسین دهباشی در این زمینه کاملا درست است. بردار یا خواهر عزیز لطفا اندکی هم به منافع ملی حساس باشید
 • بی نام IR ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  0 0
  کل ماجرا 18 ميليون يوروست خيلي عدد زيادي نيست اصلن با اختلاسهاي داخلي قابل مقايسه نيست
 • بی نام A1 ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  0 1
  حسین دهباشی یک فعال رسانه ای خلاق است، اما اطلاعاتش در حوزه مسائل سیاسی و سیاست خارجه در حد حرف های گعده های زنانه سر کوچه است