۰ نفر
۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰

ایسنا نوشت: زهره سادات هاشمی به عنوان مجری زن اعزامی صداوسیما، این روزها مسابقات آسیایی جاکارتا را پوشش می‌دهد. او معتقد است که حضور مجریان و گزارشگران خانم در مسابقات ورزشی می‌تواند در روحیه ورزشکاران خانم بسیار تاثیر مثبت داشته باشد.

زهره سادات هاشمی معتقد است که شاید برای دیگر رسانه‌ها حضور خبرنگاران خانم‌ در مسابقات جهانی امری عادی باشد. سال‌هاست که خانم‌ها از سوی خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها به تورنمنت‌های جهانی اعزام می‌شوند و این موضوع برایشان عادی است اما این امر در صداوسیما تابویی بوده است که خوشبختانه امسال شکسته شد.

زهره سادات هاشمی  درباره‌ چگونگی حضور در مسابقات آسیایی جاکارتا توضیح داد: بهانه حضورم در مسابقات آسیایی جاکارتا بخاطر مطرح شدن گزارشگری فوتبال من در سال‌های گذشته بود. این موضوع در زمان جام‌جهانی روسیه به دنبال مطرح شدن بحث «گزارشگر خانم» در صداوسیما و پرداختن برخی رسانه‌های داخلی و خارجی به این موضوع بار دیگر یادآوی شد و بهانه‌ای شد برای اینکه آقای آقازمانی (مدیر گروه ورزش شبکه سه) با من تماس بگیرند و پیشنهاد بدهند که برای پوشش مسابقات جاکارتا از طرف تلویزیون اعزام شوم؛ البته فکر می‌کنم این پیشنهاد به دنبال تصمیم مدیران تلویزیون برای حضور مجری و گزارشگر خانم در مسابقات بوده است.

هاشمی درباره سابقه اجرا و گزارشگری خود در حوزه‌های ورزشی، یادآور شد: برنامه‌ای به نام «ایستگاه ورزش» از ۸۱ تا ۸۴ یعنی به مدت سه سال از رادیو ورزش پخش می‌شد که من اجرای آن را برعهده داشتم. یادم نیست که آیا ان زمان ما مجری زن برنامه‌های تخصصی ورزشی داشتیم یا نه، ولی اگر هم بودند بیشتر گوینده بودند، خبر می‌خواندند و میان بخش‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کردند و در کنار آنها یک کارشناس مجری نیز حضور داشت؛ اما زمانی که به برنامه «ایستگاه ورزش» رفتم این قاعده به طور کلی شکست، اجرای تمام برنامه بر عهد خودم بود و دیگر هیچ مجری و کارشناس دیگری کنارم نمی‌نشست؛ به غیر از یک یا دو ماهی که دو عزیز از دست رفته، آقایان کیانوش و آقای دریانی در کنارم بودند. یادم است که در همان مدت در زمان برگزاری مسابقات جام‌جهانی، به همراه زنده‌یاد آقای بهروزی بازی‌ها را آنالیز می‌کردیم.

زهره سادات هاشمی

او ادامه داد:‌ وقتی از سوی آقای آقازمانی به من پیشنهاد شد که به عنوان مجری و گزارشگر به مسابقات آسیایی بروم، در ابتدا کمی مردد شدم، چراکه سال‌هاست در ژانر اجتماعی کار می‌کنم و موضوعات چالشی و به طور کلی ساختار تاک‌شو را دوست دارم. به همین خاطر هم احساس کردم اجرای برنامه‌های ورزشی یک تخصص بسیار خاص است و از طرف دیگر اگر مردم، مجری را به عنوان مجری برنامه‌های ورزشی بشناسند شاید دیگر نتوانند در برنامه‌های دیگری با او ارتباط برقرار کنند. در واقع برچسب مجری ورزشی بودن همیشه با شما همراه می‌شود. در نهایت قرار شد من از طرف تلویزیون و شبکه سه سیما و خانم مائده علاقه‌مند به عنوان گزارشگر از رادیو ورزش برای پوشش مسابقات آسیایی جاکارتا اعزام شد.

این مجری تلویزیونی گفت: پیشتر از سوی سازمان صداوسیما، خانم‌ها به مسابقات بین‌المللی و خارجی فرستاده شده بودند که بیشتر تصویربردار و خبرنگاران معاونت سیاسی بوده‌اند، اما مجری و گزارشگر نبودند. بنابراین فرستادن خانم‌ها از سوی صداوسیما به مسابقات ورزشی امر جدیدی نیست و صرفا گزارشگر و مجری فرستاده نشده بود. همچنین رادیو در سال‌های گذشته خانم‌هایی را به تورنمنت‌های بین‌المللی فرستاده است، اما نه از سمت سازمان بلکه به این صورت که به عنوان مثال یک تیم یا فدراسیون گزارشگر خانمی را نیز از رادیو دعوت کرده است که این اعزام سازمانی محسوب نمی‌شده است. بنابراین این اولین بار است که تلویزیون مجری خانمی را فرستاده که با ورزشگاران خانم ارتباط برقرار کند، با آنها گفت‌وگو کند و مسابقات و حواشی بازی‌ها را پوشش بدهد. رای من حضور در این مسابقات تجربه‌ فوق‌العاده‌ای است. آنچه برایم به عنوان کسی که ۲۳ سال تجربه اجرا دارد حائز اهمیت است، حضور در یک ترنومنت جهانی است که تجربه‌ای جدید و جذاب محسوب می‌شود؛ تجربه اینکه باید کار متفاوتی را انجام بدهم که پیش از آن تجربه آن را نداشته‌ام.

هاشمی با بیان اینکه «حضور مجری و گزارشگر خانم در مسابقات آسیایی جاکارتا می‌تواند در آینده مسیر را برای دیگر همکاران خانم نیز هموار کند»، افزود: خانم‌های زیادی هستند که علاقه‌مند به اجرا و گزارشگری مسابقات ورزشی هستند؛ به عنوان مثال می‌دانم که در رادیو فارس خانمی عاشق گزارشگری فوتبال است و لیگ فوتبال بانوان را هم گزارش می‌کند. باید به مدیران استانی که به یک خانم جوان این فرصت را می‌دهند تبریک گفت. شاید این خانم که هم علاقه دارد و هم ان‌شاءالله استعداد دارد بتواند در آینده از فرصت حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی بهره‌مند شود.

هاشمی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: برای همکاران رسانه‌ای این لحظات عادی است. سال هاست که خانم‌ها از سوی خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها به تورنمنت‌های جهانی اعزام می‌شوند و این موضوع برایشان عادی است؛ اما این امر در صداوسیما تابویی بوده است که خوشبختانه امسال شکسته شد. شاید در روزهای نخست اعتماد چندانی هم به ما وجود نداشت، اما فکر می‌کنم توانستیم قابلیت‌هایمان را نشان دهیم و اعتماد آنها را به خودمان جلب کنیم. به طور کلی سعی می‌کنم احساسام و آنچه را که می‌بینم را صادقانه برای مردم روایت کنم و حضورمان برای آنها هم موثر باشد. خدا را شکر که تابو شکسته شد و قرعه فال به نام من افتاد.

241241

 

کد خبر 799551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  101 1
  تابوهاي من در آوردي و الكي
 • بی نام A1 ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
  1 5
  یکی از بیچارگی های بشر امروز و دیروز و فردا این است که خانم ها جایگاه خود را در زندگی فراموش کرده و انگار از حقیقت وجودی خود غافل می باشند. بلی اگر زنان فاطمه وار شهیده زندگی ایی می شدند که خداوند از آنها می خواهد، بسیاری از مشکلاتمان حل شده بود. اما نگاه کالایی به زنان که زاییده کپیتالیسم و لیبرالیسم است اکثر و حتی می شود گفت همه زنان درون رسانه را از حقیقتشان غافل کرده و... این زنان چه کاری برای این مملکت کرده اند جز ایجاد مد و تجمل گرایی و چشم و هم چشمی و زندگی های به دور از خدا و.... امیدوارم زنان باحیا وبا عفت درون جامعه بیش از پیش از موضوعات آگاه شده و فریب این بازی ها را نخورند. به امید آنکه برای هم دعا کنیم که جز خداوند خود را به هیچ چیز و هیچ کس نفروشیم....