درست ۲ ماه بعد از جنجال سوال از احمدی‌نژاد مجلس نهم آستین‌هایش را برای تغییر آئین نامه بالا زد و در ماده ۲۱۳ آن رأی‌گیری درباره پاسخ رئیس‌جمهور به هر یک از سوال‌ها جایگزین قانون قبلی شد.

به گزارش خبرآنلاین، «در هر موردی که حداقل یک چهارم کل نمایندگان از رئیس جمهور دربارۀ یکی از وظایف اوسوال کنند، رئیس جمهور موظف است در مجلس حاضر شود» این یکی از ابزارهایی است که طبق اصل ۸۸ قانون اساسی برای نظارت بر قوه مجریه در دست مجلس قرار داده شده است که در طول 40 سال گذشته تنها یک بار آن هم در زمان دولت دهم مورد استفاده قرار گرفته است. حالا بعد از ۶ سال این موضوع برای حسن روحانی و دولت دوازدهم در حال تکرار است اما با این تفاوت که آئین نامه امروز مجلس با قانون ۲۴ اسفند سال ۹۰  یکی نیست.

تغییر آیین‌نامه بعد از سوال از احمدی‌نژاد
روزهای آخر سال ۹۰ محمود احمدی نژاد به مجلس آمد تا به سوالات نمایندگان پاسخ دهد اما به جای پاسخ یکسره مجلس را به سخره گرفت و بعد از تمام شدن صحبت هایش و گفتن اینکه نمره اش کمتر از ۲۰ نیست دستی برای نمایندگان بلند کرد و رفت. در آن روز خلا قانونی آئین نامه مجلس به رخ همه نمایندگان کشیده شد و انها نتوانستند کوچکترین پاسخی به توهین های احمدی نژاد بدهند. درست دو ماه بعد از جنجال سوال از احمدی نژاد مجلس آستین هایش را برای تغییر آئین نامه بالا زد و در ماده ۲۱۳ آن رای‌گیری درباره پاسخ رئیس جمهور به هر یک از سوال ها جایگزین قانون قبلی شد.

آیین‌نامه جدید چه می‌گوید؟
ماده ۱۹۶- براساس اصل هشتاد و هشتم (۸۸) قانون اساسى، درصورتى كه حداقل يك چهارم كل نمايندگان بخواهند درباره يكى از وظايف رئيس جمهور سؤال كنند، بايد سؤال یا سوالات خود را به طور صريح و روشن و مختصر همگى امضاء و به رئيس مجلس تسليم نمايند. رئيس مجلس موضوع را در اسرع وقت به كميسيون تخصصى مربوط ارجاع مى نمايد.

هر كميسيون موظف است حداكثر ظرف يك هفته با حضور نماينده معرفى شده رئيس جمهور و نماينده منتخب سؤال كنندگان تشكيل جلسه دهد. در اين جلسه، نماينده رئيس جمهور پاسخ مقتضى را از طرف رئيس جمهور ارائه خواهد نمود تا به نمايندگان سؤال كننده گزارش شود.

پس از يك هفته از طرح سوال در کمیسیون یا کمیسیون ها چنانچه هنوز حداقل يك چهارم كل نمايندگان مجلس از سؤال خود منصرف نشده باشند رئيس مجلس موظف است در اولين جلسه سؤال یا سوالات  آنان را قرائت و فوراً براى رئيس جمهور ارسال كند. اين سؤال ظرف چهل و هشت ساعت تكثير و در دسترس نمايندگان قرار مى گيرد.  

تبصره ۱- تعداد سوالات نباید از پنج سوال بیشتر باشد.

تبصره ۲- پس از ارسال سوال یا سوالات برای رئیس جمهور، کاهش امضاها سبب خروج سوال یا سوالات از دستور نمی گردد.

ماده ۲۱۳- رئيس جمهور موظف است ظرف مدت يك ماه از تاريخ دريافت سؤال در جلسه علنى مجلس حضور يابد و به سؤال  یا سوالات مطروحه نمايندگان پاسخ گويد مگر با عذر موجه با تشخيص مجلس شوراى اسلامى. مدت طرح سؤال از طرف نماينده منتخب سؤال كنندگان حداكثر پانزده دقيقه و مدت پاسخ رئيس جمهور حداكثر يك ساعت است که طرفین می توانند وقت خود را به دو بخش تقسیم نماینده. در این صورت همه سوالات و پاسخ ها در بخش اول وقت از هر دو طرف بیان می شود و در بخش دوم ابهامات سوال کنندگان و پاسخ های رئیس جمهور مطرح می گردد.

تبصره- پس از این مرحله درباره پاسخ رئیس جمهور به هر یک از سوالات از نظر قانع کننده بودن به صورت جداگانه رای گیری می شود.

چنانچه اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رئیس جمهور به سوالی قانع نشده باشند و موضوع مورد سوال نقض قانون یا استنکاف از قانون محسوب شود، آن سوال به قوه قضائیه ارسال می شود.  

29216

کد خبر 800152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
    5 0
    خب بره قوه قضائیه چی میشه پراید میشه 7 میلیون گوشت میشه کیلیویی 20 هزار تومان خونه میشه متری 1 میلیون متاسفم ...