ایسنا نوشت: "اشرف مروان"، داماد جمال عبدالناصر، رئیس‌جمهور اسبق مصر و یک دستیار ارشد انور سادات، رئیس‌جمهور بعد از جمال عبدالناصر در این کشور در تریلر یک فیلم ساخته شده از سوی شرکت نت فلیکس به عنوان یکی از "ارزشمندترین دارایی‌های اطلاعاتی اسرائیل در قرن بیستم" نشان داده می‌شود.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، این فیلم با اسم "فرشته" ساخته شده از سوی یک کارگردان اسرائیلی به نام "آریل ورومین" به نظر می‌رسد که بر زندگی اسرارآمیز مروان به عنوان جاسوسی که اطلاعات یک حمله برق آسای مصر به اسرائیل در روز یوم‌کیپور 1973 را به اسرائیل داد و جلوی شکست اسرائیل را گرفت،‌ تمرکز کرده است.

در این تریلر یک صدا می‌پرسد، چرا شما به اسرائیل کمک کردید؟ بازیگری که نقش مروان را بازی می‌کند فورا جواب می‌دهد چون میلیون‌ها انسان بی گناه در هر دو طرف خواهند مرد. علتش همین است.

با این حال به گفته نویسندگان، سیاستمداران، مورخان اسرائیلی و مصری حقیقت خیلی پیچیده‌تر بوده و شاید هرگز دانسته نشود.

مروان در سال 2007 و ظاهرا به علت سقوط از بالکن خانه‌اش در لندن در چیزی که به نظر خودکشی می‌رسید، جان خود را از دست داد.

حکم نهایی درباره علت مرگ او صادر نشد و خانواده او صحبت از احتمال قتل او را مطرح کرده‌اند.

به نوشته روزنامه تلگراف در ماه‌های پیش از مرگش، مروان به همسرش گفته بود که دشمنانی ناشناس به دنبال کشتن او هستند و زمانی که او جان باخت دفترچه خاطرات او از خانه‌اش دزدیده شد.

بعد از پرده برداری از جاسوسی مروان برای سازمان موساد در سال 2003، مصر فورا او را به عنوان یک مامور دوجانبه معرفی کرد که در حقیقت اسرائیل را به سمت اشتباهاتی مرگبار پیش از جنگ 1973 فریب داده است.

52310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 800379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =