ایرنا نوشت: مقامات دولت افغانستان در واکنش به سخنان وزیر امور خارجه ایران که در شبکه سه صدا و سیما درباره آب رودخانه «هیرمند» و راهکارهایی برای تحقق حقابه بیان کرده بود، اعلام کردند که بر اساس توافقنامه بین دو طرف اختلافی با ایران در این زمینه نداریم.

«محمد نصیر اندیشه» معاون وزارت امور خارجه افغانستان در کابل در واکنش به سخنان ظریف گفت که دولت های ایران و افغانستان درباره آب رودخانه هیرمند توافقنامه ای را در سال 1351 امضا کرده اند که در آن حقوق هر دو کشور واضح و راهکارهای حل اختلاف نیز برای گذر از چالش ها روشن است.

وی در یک میزگرد تلویزیونی افزود: برای حل چالش های بین دو کشور در رابطه با آب هیرمند در سال های پر آب، متوسط و خشکسالی گزینه هایی وجود دارد که براساس آن می توان موضوع را حل کرد و لازم به هیچ گزینه دیگری نیست و ما در این زمینه مشکل یا اختلافی با دولت ایران نداریم.

«گل محمد خلمی» وزیر «انرژی و آب» افغانستان نیز در واکنش به این اظهارات ظریف اعلام کرد که تقسیم آب رودخانه هیرمند بین ایران و افغانستان موضوعی حل شده است . البته وی مدعی شد که ایران از حقی که برای آن کشور تعیین شده نه تنها کمتر بلکه بیشتر نیز گرفته است.

وی ادعا کرد که براساس این توافقنامه، ایران حق دارد در سال 850 میلیون مترمکعب آب از رودخانه هیرمند بدست آورد اما بر اساس مدارک و شواهد دولت افغانستان، ایران در سال یک هزار و 800 میلیون مترمکعب آب از رودخانه هیرمند دریافت کرده است.

خلمی تصریح کرد : در ضمن بین جمهوری اسلامی ایران و افغانستان کمیته مشترکی در این باره فعالیت می کند و کار آن بدون مشکل ادامه دارد و هیچ تنشی در این بین وجود ندارد.

ظریف در برنامه یکشنبه شب « حالا خورشید » شبکه سه در پاسخ به سوال مجری در مورد حقابه هیرمند ، گفته بود که ایران برای گرفتن حق خود راهکارهایی دارد اما جمهوری اسلامی ایران هرگز در برابر همسایگان مسلمان خود دنبال گروکشی نبوده و نیست.

ظریف به مذاکراتی که برای تدوین توافقنامه جامع همکارهای دو کشور در قالب کمیته های پنج گانه در جریان است اشاره کرد و گفت که آب هم یک موضوع مستقل در چارجوب همین کمیته هاست که دنبال می شود و این مسیر زمان بر است.

چالش خشکسالی و کم آبی محدود به ایران نیست بلکه افغانستان هم امسال با خشکسالی سختی مواجه شد که حتی سازمان ملل متحد از خطرات احتمالی برای مردم هشدار داد و برای پیشگیری از چالش های ناشی از آن خواستار کمک های بیشتر شد.

«تولی لینز» نماینده سازمان ملل متحد در امور افغانستان در هفتم خرداد ماه امسال هشدار داد که اگر کمک های به موقع در این کشور صورت نگیرد، وقوع فاجعه انسانی رخ خواهد داد . وی خشکسالی در این کشور را بی سابقه ارزیابی کرد.

52311

کد خبر 800586

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =