گفتگوی جنجالی ترامپ با بلومبرگ؛ رئیس‌جمهور آمریکا باز هم تهدید کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده تهدید کرد که اگر در رفتار و عملکرد سازمان تجارت جهانی تغییری صورت نگیرد، آمریکا از این سازمان خارج خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از بلومبرگ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه (۳۰ اوت / ۸ شهریور) در گفت‌وگو‌یی با شبکه خبری بلومبرگ هشدار داد: «اگر سازمان تجارت جهانی رفتارش را تغییر ندهد، آمریکا از این سازمان خارج خواهد شد.» ترامپ برخورد این سازمان با کشورش را ناعادلانه می‌داند.

ترامپ در ماه ژوئیه سازمان تجارت جهانی را به برخورد و تعاملاتی غیرمنصفانه در قبال آمریکا متهم کرده و گفته بود که ادامه این رفتار پیامدهایی خواهد داشت. او تهدید کرده بود، اگر تغییری روی ندهد، واشنگتن دست به کار خواهد شد.
این در حالی است که هم‌اکنون شکایات متعددی به سازمان تجارت جهانی ارائه شد که در آن‌ها به تعرفه‌های جدید گمرکی آمریکا اعتراض شده است.

سازمان تجارت جهانی، نهادی بین‌المللی است که وظیفه آن تنظیم مناسبات اقتصادی و تجاری میان کشورهای جهان و حل مناقشات بین آن‌ها از طریق قضات است.

دولت آمریکا به‌تازگی مانع گزینش قضات جدید در سازمان تجارت جهانی شد و به این ترتیب در صدور آراء جدید خلل ایجاد کرد. مقر این سازمان در ژنو است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه دوشنبه‌ی این هفته (۲۷ اوت) پیشنهاد کرده بود که سران آمریکا، کشورهای اروپای، چین و ژاپن در ماه نوامبر سال جاری در پاریس گرد هم آیند تا درباره اصلاحات سازمان تجارت جهانی به بحث و رایزنی بنشینند.
آمریکا حدود یک هفته پیش (۲۳ اوت / ۱ شهریور) دور دوم افزایش تعرفه‌های گمرکی علیه کالاهای وارداتی از چین را به اجرا درآورد. به گزارش شبکه خبری بلومبرگ ممکن است به زودی جزییات تازه‌ای در ارتباط با دور سوم تعرفه‌های گمرکی آمریکا علیه چین منتشر شود.

چین نیز در مقابله با اقدامات گمرکی آمریکا دست به وضع و افزایش تعرفه‌ها علیه کالاهای وارداتی از ایالات متحده زده و مقامات چین نیز گفته‌اند، "هیچ چاره‌دیگری" جز مقابله با مثل در قبال آمریکا ندارند.
ترامپ در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود با شکبه خبری بلومبرگ همچنین پیشنهاد اتحادیه اروپا در مورد چشم‌پوشی متقابل در قبال تعرفه‌های گمرکی بر خودروهای وارداتی را رد کرد و گفت: «این کافی نیست.»

سسیلیا مالم‌استروم، کمیسر تجاری اتحادیه اروپا پیش از آن تصریح کرده بود، این اتحادیه حاضر است تعرفه‌های گمرکی خود بر خودروهای واردتی از آمریکا را به صفر تقلیل دهد، در صورتی که آمریکا نیز دست به همین اقدام بزند.
رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با بلومبرگ با به رفتار مصرف‌کنندگان اروپایی گفت، آنان خودروهای تولیدی در اروپا را می‌خرند و نه خودروهای ساخت آمریکا را.

ترامپ و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با توجه به اختلافات تجاری میان دو طرف، در ماه ژوئیه سال جاری به توافق رسیده بودند که درصدد رفع محدودیت‌های تجاری و حذف تعرفه‌های گمرکی متقابل برآیند. توافق آنان البته صنایع خودروسازی را شامل نمی‌شد.

خبرگزاری صدا و سیما در این باره نوشت: رئیس جمهور آمریکا در این مصاحبه همچنین پیشنهاد اتحادیه اروپا را برای لغو اعمال تعرفه های گمرکی بر خودروها رد کرد و سیاست های تجاری اتحادیه اروپا را به سیاست های تجاری چین تشبیه کرد. او در ارتباط با پیشنهاد بروکسل گفت: "این پیشنهاد به اندازه کافی خوب نیست." او افزود: "عادت های آنها در زمینه مصرف این است که ما خودروهای آنها را بخریم نه این که آنها خودروهای ما را بخرند."

قدرت پايداري چين در مناقشه تجاري بيش از آمريکا نيست
ترامپ همچنین اعلام کرد قدرت پایداری چین در مناقشه تجاری بیش از آمریکا نیست. او گفت دولتش در حال بررسی مجدد این موضوع است که چگونه باید تشخیص دهد کشورها در حال دستکاری در ارزهایشان هستند. ترامپ بارها از این موضوع شکایت کرده است که چین در واحد پول خود یعنی یوآن دستکاری می کند، اتهامی که دولتش رسما از آن حمایت نمی کند. ترامپ در این مصاحبه گفت: "ما کشور به مراتب قدرتمندتری هستیم." او افزود: "کشور ما از نظر مالی به شدت قدرتمندتر از هر زمانی است."

روابط من با کیم جونگ اون حسنه است
ترامپ در ادامه مصاحبه با بلومبرگ درباره کره شمالي گفت : من از هر کس دیگر در این جهان صبورتر هستم و مردم این را درباره من نمی دانند.
ترامپ افزود رابطه من با رهبر کره شمالی همچنان حسنه است.

وی خاطر نشان کرد قبل از دیدارش با کیم جونگ اون در سنگاپور، کره شمالی چندین آمریکایی را که بازداشت کرده بود آزاد کرد و همچنان از انجام آزمایش های سلاح هسته ای یا موشکهای قادر به حمل کلاهک هسته ای خودداری می ورزد.
ترامپ گفت: هیچ موشکی آزمایش نشده است، هیچ راکتی آزمایش نشده است. گروگان های ما بازگردانده شدند و هیچ آزمایش هسته ای صورت نگرفته است و همه اینها تحولات نسبتا خوبی به شمار می روند.
رئیس جمهور آمریکا در این مصاحبه خاطر نشان کرد: من روابط خوبی با کیم جونگ اون داشته ام ولی نمی گویم تغییری در این روابط ایجاد نخواهد شد. این وضع می تواند تغییر کند. اوضاع ممکن است تغییر کند.
دادستان کل آمريکا دستکم تا انتخابات نوامبر برکنار نمی شود

رئيس جمهور آمريکا گفت: جف سشنز دادستان کل آمریکا را دستکم تا انتخابات ماه نوامبر در سمت خود حفظ خواهد کرد.
ترامپ در عین حال از جف سشنز به خاطر کوتاهی در مقابله با آنچه وی « تحقیقات غیر قانونی » رابرت مولر بازرس ویژه درباره همدستی و تبانی تیم تبلیغات انتخاباتی وی با روسیه در انتخابات سال 2016 خواند به شدت انتقاد کرد.
ترامپ در این مصاحبه اختصاصی که دیروز در محل کاخ سفید انجام شد، از پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا وی سشنز را پس از ماه نوامبر در سمت خود حفظ خواهد کرد طفره رفت و با اشاره به درخواست های مکرر خود از وزارت دادگستری آمریکا برای تحقیق درباره هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات و منشا اصلی تحقیقات روسیه گفت : من دوست داشتم که سشنز به طرف مقابل هم توجه داشته باشد. من آنچه را که سشنز انجام می دهد حتما زیر سئوال خواهم برد.
تحقيقات مولر غيرقانوني است

ترامپ در پاسخ به پرسشی درباره اینکه ایا وی به احضاریه مولر برای پاسخگویی به برخی سئوالات گردن خواهد نهاد یا خیر گفت : باید ببینم چه خواهد شد. نگاه من به این قضیه کاملا متفاوت است. من آن ر ا تحقیقاتی غیر قانونی می دانم. زیرا کارشناسان نخبه می گویند اصلا نباید در اصل بازرس ویژه ای وجود داشته باشد.

دموکراتها نمی توانند من را استیضاح کنند زیرا کار بزرگی انجام داده ام
ترامپ می گوید استیضاح، رسمی را بنا می گذارد که استیضاح روسای جمهور آینده آمریکا را آسان تر می کند.
ترامپ با اشاره به اقتصاد قدرتمند آمریکا و عملکرد خود در زمینه سیاست خارجی گفت: دموکرات ها نباید تلاش کنند وی را استیضاح کنند. با این کار رسمی باب خواهد شد که برکناری روسای جمهور آینده را بسیار آسان خواهد کرد.

وي گفت: فکر نمی کنم آنها بتوانند فردی را که کار بزرگی انجام می دهد، استیضاح کنند. به اقتصاد، اشتغال، سیاست خارجه نگاهی بیاندازید، چه اتفاقی برای کشورهای دیگر می افتد. به توافقات تجاری نگاهی بیاندازید. من در حال انجام کار بزرگی هستم.
ترامپ تصريح کرد: اگر وی استیضاح شود، هر زمانی که مخالفان، کنترل کنگره را به دست بیاورند، هر رئیس جمهوری در آینده با خطر مواجه شدن با همین سرنوشت روبرو خواهد شد.

ترامپ از عملکرد خود در خصوص مرگ مک کین دفاع کرد

ترامپ گفت: به شایستگی به مک کین ادای احترام کرده است.
رئيس جمهور آمريکا ترامپ در ادامه این مصاحبه افزود: به شایستگی به جان مک کین پس از مرگش ادای احترام کرد اما نگفت که آیا به نظر او این سناتور جمهوری خواه از ایالت آریزونا رئیس جمهوری بهتر از باراک اوباما می شد یا خیر.

ترامپ یک روز پس از مرگ مک کین دستور داد پرچم های کاخ سفید به طور کامل به اهتزار در بیایند و همین مسئله خشم بسیاری از آمریکایی ها را برانگیخت و موجب شد بزرگترین گروه کهنه سربازان آمریکایی از وی بخواهند تا زمان خاکسپاری این سناتور پرچم ها به حالت نیمه افراشته باقی بمانند، اقدامی به نشانه احترام که برای برخی از دیگر سناتورهایی که در حین خدمت درگذشته اند، انجام شده است.

پرچم های کاخ سفید شنبه شب پس از درگذشت مک کین به حالت نیمه افراشته درآمد و روز یکشنبه، با گذشت حداقل مدت قانونی، بار دیگر دیگر به حالت عادی بازگشت.

وی این موضوع را رد کرد که فرصتی را برای متحد کردن کشور از دست داده و دچار اشتباه شده است.
ترامپ گفت: فکر نمی کنم چنین کاری انجام داده باشم. من هر کاری را که آنها خواستند انجام دادم.

ترامپ و مک کین درباره مسائل مختلف سیاسی با یکدیگر اختلاف نظر داشتند.
رئيس جمهور آمريکا اضافه کرد: ما اختلافاتی داشتیم و این اختلافات بسیار شدید بود. من با بسیاری از موضوعاتی که فکر می کنم وی به آنها اعتقاد داشت، مخالف بودم.

ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا مک کین می توانست رئیس جمهوری بهتر از اوباما باشد یا خیر، گفت: اکنون نمی خواهم به این سوال پاسخ دهم. شاید روزی به آن پاسخ دهم.

5252

کد خبر 801004

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  11
  يك ناسيوناليست واقعي كه يهوديهايي تريليونر مي خواهند از كار بركنارش كنند بخاطر اينكه سربلندي سفيد ها و كشورش رو مي خواد
  • بی نام IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۰
   5
   حالت خوبه ؟هیچکس به اندازه ترامپ با اسراییل حال نداده این ترامپ بود که بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت شناخت و سفارت امریکا را به انجا برد اتفاقا صهیونیست ها به دنبال برکناری اوباما از ریاست جمهوری بودند
  • بی نام A1 ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۰
   3
   اقايي كه جواب دادي بزن تو يوتيوب بارابارا لرنر و بلايي كه يهوديها دارند سر سفيد ها در مي اورند زياد سياست رو نمي شناسي يهوديها اولش از دونالد حمايت كردند كه بيت مقدس بشه مال اسراييل حالا دارند سرش رو زير اب مي كنند يك مقدار صبر كن خودت مي بييني