خراسان در ستون مشاوره خود نوشت: 31 ساله ام و سه سال است که با دختردایی ام در عقدیم. به دلیل وضع اقتصادی، توانایی خرید جهیزیه و برگزاری مراسم عروسی را ندارم و به شدت افسرده شده ام. گاهی فکر طلاق به سرم می زند. دیپلمه ام، کار آزاد دارم با وضع اقتصادی ضعیف و فرهنگی بالا.

مشاور در پاسخ به او نوشت:
ازدواج و تشکیل خانواده یک مسئله چند وجهی و بدون شک وجه اقتصادی یکی از وجوه بسیار مهم و انکارناپذیر آن است. در واقع ازدواج را می توان نوعی قرارداد اجتماعی در نظر گرفت که دو فرد درباره مسائل مختلفی با یکدیگر توافق می کنند و به آن توافقات متعهد می شوند. هر چند بخش زیادی از مفاد این قرارداد توسط جامعه و فرهنگ مشخص می شود اما افراد همچنان می توانند بخشی از این توافق را به خواست و شیوه خود پیش ببرند. درباره وجوه اقتصادی تصمیم خود با دختر مورد علاقه تان بحث و آن را بررسی کنید.

ازدواج

شاید ایده آل هایتان باید تغییر کند
در یک گفت و گو سعی کنید تا حد ممکن برنامه ریزی انجام دهید. مشکلات شما دقیقا چیست؟ آیا توانایی برگزاری مراسم عروسی را ندارید؟ آیا نمی توانید جهیزیه و وسایل منزل را تهیه کنید؟ آیا قادر به تهیه مسکن و پرداخت اجاره بها پس از ازدواج هستید؟
مشخص کردن دقیق وسعت مشکلات مالی تان برای دست یابی به راه حل بسیار مهم است. باید مشخص شود آیا این پیش فرض های شما درباره شروع زندگی مشترک است که مانع ازدواج تان شده یا این که مشکل واقعی و مربوط به شرایط زندگی است. به عبارت دیگر آیا شما یا نامزدتان این گونه می اندیشید که بدون داشتن یک مراسم با ویژگی های به خصوصی امکان شروع زندگی وجود ندارد یا مشکل شما تهیه مکانی برای آغاز زندگی است.
در صورتی که مشکل پیش فرض های شما یا همسرتان درباره ازدواج و نحوه آغاز کردن آن است، می توانید با توافقی مجدد با یکدیگر اهداف جدیدی را تعریف کنید و دست از ایده آل های خود بردارید تا بتوانید زندگی مشترکتان را آغاز کنید. در واقع چالش های زندگی مشترک شما پیش از آغاز آن شروع شده اند. این فرصت مناسبی است تا ببینید چقدر با همکاری یکدیگر می توانید راه برون رفت از آن را بیابید.

احساسات خود را مدیریت کنید
هر چند تجربه احساسات ناخوشایند در شرایط تا اندازه ای اجتناب ناپذیر است اما به خود یادآور شوید لجام گسیختگی احساسات یا تسلیم آن ها شدن هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. در واقع تاب آوری، ظرفیتی انسانی برای مقاومت در برابر استرس های محیطی است.
شما می توانید با کنترل احساسات ناخوشایند و تمرکز بر راه حل های موجود مثل حذف مراسم عروسی یا برگزاری یک مراسم ساده تر، تهیه لوازم ضروری برای شروع و افزایش تدریجی دیگر وسایل پاسخ انعطاف پذیرانه تری به مشکل پیش آمده بدهید. ایفای یک نقش منفعلانه در موقعیت پیش آمده بیش از پیش شما را دستخوش احساسات ناخوشایند می سازد. اکنون لازم است شما و همسرتان بیش از پیش یکدیگر را حمایت و همراهی کنید. حفظ روابط نزدیک و صمیمانه با دوستان و نیز یافتن معنایی جدید در موقعیت پیش آمده می تواند کمک بیشتری به شما کند.

با خودتان روراست باشید
زندگی مشترک به خصوص در دنیای مدرن چالش های متعددی را پیش روی افراد قرار می دهد. در صورتی که در تصمیم خود به قدر کافی راسخ نباشید، ممکن است مشکلات شما را از پای درآورد. در نظر داشته باشید که حرکت کردن در راستای هر تصمیم و هر مسیری در زندگی چالش ها و هزینه های خود را خواهد داشت.
شما می توانید با توجه به ارزش های شخصی تان و نیز با وزن کردن دستاوردها و منافع مادی و غیرمادی هر چیز، در مقابل هزینه های آن تصمیم بگیرید که آیا مایل هستید آن مسیر را دنبال کنید یا خیر. ازدواج نیز از این قاعده مستثنا نیست. برای این که تصمیم منطقی تر با در نظر گرفتن تمام جوانب بگیرید، حتی می توانید از یک روان شناس یا زوج درمان گر کمک بگیرید.

 


17231

 

کد خبر 801139

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =