تسنیم نوشت: سخنگوی سازمان غذا و دارو با تشریح جدیدترین وضعیت کمبود دارو در کشور درباره افزایش و همچنین کمبود پوشک و نوار بهداشتی؛ این مسئله را در حیطه وظایف وزارت صنعت عنوان کرد و گفت: طبق دستور رئیس جمهور آن تسهیلی که باید در حوزه دارو صورت می‌پذیرفت انجام نشد.

کیانوش جهانپور درباره میزان کمبود دارو در 10 روز نخست شهریور ماه اظهار داشت: میزان کمبود دارو همانند دو ماه مرداد و تیرماه است و در حدود 40 الی 50 قلم است.

وی ادامه داد: با این وجود در هفته قبل برخی کمبودهای دارویی مانند «وارفارین» کاهش یافت و برخی کمبودهای داروهای دیگر نیز در حال برطرف شدن است، مثلاً برخی داروها در حال انتقال به ایران، برخی دیگر در حال ترخیص از گمرک و برخی دیگر در مراحل توزیع است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه با این وجود امکان دارد براساس تعریف ذخیره دارو برای سه تا چهار ماه بار دیگر برخی داروها دچار کمبودهای مقطعی شود، عنوان کرد: با این وجود هنوز آنطور که باید و شاید تخصیص ارز دارویی محقق نشده است، بطوریکه وزیر بهداشت نیز عنوان کردند که طبق دستور رئیس جمهور آن تسهیلی که باید در حوزه دارو صورت می‌پذیرفت انجام نشد.

جهانپور درباره کمبود و همچنین افزایش بی‌رویه قیمت پوشک و نوار بهداشتی در کشور نیز توضیح داد: بحث توزیع، قیمت‌گذاری و تامین این اقلام با وزارت صنعت، معدن و تجارت است و آنها باید پاسخ دهند، کما اینکه برخی کمبودها نیز می‌تواند به دلیل احتکار باشد، ولی براساس اطلاعات ما، تولید پوشک و نوار بهداشتی توسط تولیدکنندگان داخلی کفاف نیاز کشور را می‌دهد و کشور نباید دچار کمبود این محصولات شود.

42237

کد خبر 801310

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =