تأمین بلندمدت و پایدار آب‌شرب شهر خرم‌آباد/ آغاز ساخت سد مخمل‌کوه در نیمه دوم ۹۷

آب‌شرب شهرخرم‌آباد با جمعیتی حدود ۴۰۰ هزار نفر، از طریق چند دهنه چشمه و حدود ۴۰ حلقه چاه آبرفتی و آهکی تامین می شود که با توجه به تغییر اقلیم، افزایش دما و کاهش بارندگی و تاثیر شدید آن بر منابع آبی، ضرورت دارد اقدامی اساسی جهت تامین آب شرب بلندمدت و پایدار آن صورت بگیرد.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان  در این خصوص گفت: تامین آب شرب بلند مدت و پایدار شهر خرم آباد به عنوان پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر لرستان در سال های گذشته در دستور کار شرکت آب منطقه ای قرار گرفت ولی در سال ۹۵ و ۹۶ تعداد ۶ پروژه مهم سدسازی از جمله سد مخمل‌کوه خرم آباد از اولویت وزارت نیرو خارج شدند و اعتبار مصوب آنها یک میلیون ریال و تخصیص آن صفر گردید که با پیگیری های این شرکت ، همکاری استاندار محترم و تلاش و همت نمایندگان شهرستان های خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی 3 پروژه مهم سد زیبامحمد، سد مخمل‌کوه و شبکه آبیاری کاکارضا از فریز خارج شدند و در سال ۹۷ ردیف اعتباری گرفتند.

اعتبار مصوب و شبکه آبیاری  سد مخمل‌کوه
مدیرعامل آب منطقه‌ ای لرستان ادامه داد : اعتبار مصوب سد مخمل‌کوه و شبکه آبیاری آن روی هم رفته ۹ میلیارد و تخصیص آن ۵ میلیارد تومان است.

رضا میرزایی عنوان کرد: طرح کاکارضا شامل ۶ مولفه بوده که یکی از مولفه‌های آن سد مخمل‌کوه و هدف از اجرای آن تامین آب دراز مدت و پایدار شهر خرم آباد برای افق ۱۴۲۵ است.

مخمل‌کوه

تخصیص 60 میلیون متر مکعب سد مخمل‌کوه

وی افزود : ساختگاه این سد در ۷ کیلومتری شمال شهر خرم‌آباد و در ضلع شرقی مخمل‌کوه واقع شده است .

میرزایی یادآور شد : تعداد ۲ مولفه طرح کاکارضا شامل بند انحرافی و تونل انتقال آب آن به طول ۳۱۱۱ متر و عرض ۳/۷ متر و با ظرفیت عبور دبی ۱۵ متر مکعب در ثانیه اجرا شده است.

میرزایی در خصوص مشخصات و ابعاد سد مخمل‌کوه گفت: این سد از نوع سنگریزه ای با هسته رسی است که ارتفاع آن ۵۳ متر، طول تاج ۶۶۳ متر، حجم مخزن ۳۳ میلیون مترمکعب و آب قابل تنظیم سالیانه آن معادل ۶۰ میلیون متر مکعب است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان در خصوص وضعیت تخصیص آب سد مخمل‌کوه تصریح کرد: سد مخمل‌کوه دارای ۶۰ میلیون مترمکعب تخصیص بوده که ۵۵ میلیون مترمکعب آن برای شرب درازمدت شهر خرم آباد و 5 میلیون جهت مصارف صنعتی است.

وی در خصوص زمان شروع عملیات اجرایی سد مخمل‌کوه و مدت زمان اجرای آن گفت: اسناد مناقصه توسط مهندسین مشاور در دست تهیه می باشد و در نیمه دوم سال ۹۷ مناقصه برگزار و با انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی آن آغاز می شود و دوره اجرای آن 3 ساله است و مجموع هزینه ها حدود ۴۰۰ میلیارد تومان است.

46

کد خبر 801860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =