ایلنا نوشت: رییس هیات روابط پارلمانی ایران با پارلمان اروپا با بیان اینکه در مسیر حفظ برجام بار سنگینی بر دوش اروپاست، تاکید کرد: اروپا برای حفظ برجام گام‌هایی عملی در این زمینه بردارد و تنها به شعار اکتفا نکند تا ماندن جمهوری اسلامی ایران در این توافق منطقی باشد.

هیات روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا که به ریاست کاظم جلالی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس و نایب رییس اتحادیه بین‌المجالس جهانی به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات سیاسی و مسئولان پارلمان اروپا،‌ بلژیک و لوکزامبورگ، به این منطقه سفر کرده است، امروز (دوشنبه ۱۲ شهریور ماه) با گیرت بورژوا نخست‌‌‌‌وزیر منطقه فلاندر بلژیک دیدار و گفت‌وگو کرد.

کاظم جلالی با اشاره به روابط تاریخی همکاری‌های ایران و بلژیک، گفت: جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های خوب و گسترده‌ای با بلژیک دارد که امیدواریم با برنامه‌ریزی مدون روند این همکاری‌ها علیرغم بدعهدی و میل آمریکا،‌ گسترش پیدا کند.

وی با اشاره به زمینه‌های موجود همکاری‌ میان ایران و بلژیک در حوزه‌های مختلف، با توجه به ظرفیت‌های منطقه فلاندر بلژیک بر ایجاد و گسترش همکاری‌های دوجانبه در بخش‌های گوناگون تاکید کرد و با اشاره به روند توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و ۵+۱ و امضای برجام و بدعهدی آمریکا در این زمینه اظهار داشت: با وجود کارشکنی‌ها و پیمان‌شکنی آمریکا در برجام، اروپا باید به تعهداتش در این زمینه پایبند باشد و برای اجرای آن اقدامات عملی و جدی انجام دهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات،‌ اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیمان‌شکنی آمریکا در برجام موجب شد تا بار اجرای این توافق بر دوش اروپا بیفتد، تصریح کرد: اقدام آمریکا در برجام نشان داد که قابل اعتماد نیست و نمی‌شود با این کشور مذاکره کرد.

جلالی افزود: ۱۲ گزارش آژانش بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهداتش در برجام عمل کرده و به طور واقعی بر این تعهد پایبند بوده است.

کاظم جلالی

وی با تاکید بر اینکه اکنون در مسیر حفظ برجام بار سنگینی بر دوش اروپا است، خاطرنشان کرد: ما به عنوان نمایندگان ملت بزرگ ایران اسلامی اکنون در مقابل سوال برحقی از سوی مردم قرار داریم که چرا اقدامات عملی و درخور شانی از سوی اروپا برای حفظ برجام صورت نمی‌گیرد؟

نایب رییس اتحادیه بین‌المجالس جهانی با اشاره به لزوم اقدام جدی اروپا برای حفظ برجام، ابراز داشت: اروپا برای حفظ برجام گام‌هایی عملی در این زمینه بردارد و تنها به شعار اکتفا نکند تا ماندن جمهوری اسلامی ایران در این توافق منطقی باشد.

جلالی اضافه کرد: اتحادیه اروپا اگر می‌خواهد هویت مستقلی از آمریکا داشته باشد، اکنون و در زمان عهدشکنی آمریکا در برجام، بهترین فرصت برای این کار است.

گیرت بورژوا، نخست‌‌‌‌‌وزیر منطقه فلاندر بلژیک نیز در این نشست با ابراز خرسندی از حضور هیات روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایران با پارلمان اروپا در این منطقه،‌ این حضور را فرصتی مغتنم برای مسئولان منطقه فلاندر بلژیک دانست و بر لزوم ایجاد و توسعه همکاری‌های دوجانبه در بخش‌های مختلف تاکید کرد.

وی با اشاره حضور در ایران بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران کشوری متمدن با مردمانی با تحصیلات و فرهنگ بالا هستند و از همین‌رو ما علاوه بر روابط اقتصادی خواهان گسترش روابط همکاری‌های دوجانبه در حوزه فرهنگ و تمدن با جمهوری اسلامی هستیم.

نخست‌‌‌‌وزیر منطقه فلاندر بلژیک در این نشست این منطقه را موتور اقتصادی کشور بلژیک دانست و بر لزوم گسترش همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و بلژیک تاکید کرد و یادآور شد: منطقه فلاندر بلژیک با درآمد سالیانه ۳۱۷ میلیارد یورو بالاتر از آلمان قرار دارد و نقش مهمی در اروپا اقتصاد و توسعه اروپا برعهده دارد.

بورژوا خروج آمریکا از برجام را اقدامی نامناسب دانست و عنوان کرد: ما برجام را به هیچ‌ عنوان ترک نخواهیم کرد.

وی با اشاره به نقش اروپا در حفظ برجام گفت: ما درباره حفظ برجام به تکرار به اتحادیه اروپا تاکید کرده‌ایم.

نخست‌‌‌‌وزیر منطقه فلاندر بلژیک با تاکید براینکه بانک سرمایه‌گذاری اروپا از سرمایه‌گذاری در ایران حمایت می‌کند،‌ اظهار داشت: در راستای حفظ برجام به دنبال تقویت قانون مسدودسازی در اروپا در برابر اقدامات آمریکا هستیم.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های اروپایی از تحریم‌ها و مجازات آمریکا رنج برده‌اند،‌ تصریح کرد: آمریکا از دلار به عنوان سلاحی برای مجازات کشورها استفاده می‌کند.

نخست‌‌وزیر منطقه فلاندر بلژیک در پایان با ابراز علاقه‌مندی نسبت به تعمیق همکاری‌های با جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برنامه افق ۲۰۲۰ بلژیک،‌ خاطرنشان کرد: امیدواریم تا همکاری با جمهوری اسلامی اسلامی ایران در بخش‌های تحقیق و توسعه، فناوری دیجیتال و حوزه نفت و انرژی ایجاد و گسترش پیدا کند و براین اساس به دنبال تشکیل اتحادیه‌های اقتصادی مشترک با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

در این دیدار، پیمان سعادت سفیر ایران در بلژیک،‌ غلامرضا تاجگردون رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، مهدی فرشادان عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس و ‌زهرا ساعی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و همچنین دبیر روابط خارجی، ‌مدیر بخش روابط تجاری و اقتصادی و مشاور ارشد نخست‌‌‌‌وزیر منطقه فلاندر حضو داشتند.

هیات روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا به ریاست کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و نایب رییس اتحادیه بین‌المجالس جهانی و به منظور دیدار و گفتگو با مقامات سیاسی و مسئولان پارلمان اروپا به این منطقه سفر کرد.

29215

کد خبر 801869

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =