ایسنا نوشت: عصر امروز (دوشنبه) نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس اتاق بازرگانی ایران و اعضای دائمی شورا برگزار شد.

غلامحسین شافعی -رئیس اتاق بازرگانی ایران- در ابتدای این نشست اظهار کرد: آنچه در این شرایط ویژه حائز اهمیت است، این است که در داخل کشور باید چگونه رفتار کنیم تا بتوانیم در مقابل ناملایمات بیرونی کمک‌کننده باشد. همچنین تاکید بر این است که در مقابل این ناملایمات و مشکلاتی که از بیرون تحمیل می‌شود، داخل را برای مقابله با این مشکلات آماده کنیم.

وی افزود: آنچه فعالان حوزه اقتصادی را بیشتر از فشارهای خارجی نگران می‌کند، فشارها و محدودیت‌های داخلی است. اگر قرار است همه با هم به جنگ مشکلات برویم باید انتظار داشته باشیم که هر روز را در ارتباط با مسائل داخلی بهتر از روز گذشته بدانیم، اما واقعیت این است که همه فعالان اقتصادی در پایان هر روز دعا می‌کنند که صبح فردا با معضلات جدید روبه‌رو نشوند.

غلامحسین شافعی

رئیس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: اصل قضیه این است که هر کجا مسئولان هستند، افراد غیرمسئول به جایشان تصمیم می‌گیرند و هیچ‌کس به وظایف خود میدان عمل ندارد. در شرایط هرکجا می‌رویم می‌بینم که یک کمیته و کارگروه تشکیل شده که هرکس کار خود را می‌کند اما پاسخگو، مسئولی است که دخالت چندانی در تصمیم‌گیری‌ها نداشته است؛ بنابراین استدعا و خواهش ما این است که هرکس در چارچوب وظایف خود عمل کند و مسئول پاسخگوی تصمیمات خود باشد.

شافعی ادامه داد: موضوع گران‌فروشی‌ها، احتکار و... این روزها داغ شده است. هیچ‌کس مخالف اینکه خلافکار به اشد مجازات برسد، نیست. باتوجه به اینکه وزرات صنعت، معدن و تجارت کنترل قیمت‌ها را بر عهده دارد و اگر موضوعات تعزیراتی را کسی برعهده دارد باید مسئولانه پاسخگو باشد، باید در مجموعه‌ برنامه‌ریزی در اجرا و عمل حضور داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: با تغییر و تحولات جدید، اگر قرار باشد بنگاه تولیدی به وضع سابق خود کار کند، حداقل نیازمند سه برابر سرمایه در گردش نسبت به گذشته است. در استان‌ها حد تعیین شده است که می‌توانند تا این حد تصمیم بگیرند. اما در شرایط حال حاضر این حدی که قائل شده‌اند، پاسخگوی و جوابگوی شرایط فعلی نیست که همکاری رئیس بانک مرکزی را می‌طلبد.

شافعی با اشاره به طرحی که در مورد ارز ۴٢٠٠ تومانی و تغییر کالای اساسی تصویب خواهد شد، گفت: ما فکر می‌کنیم از یارانه‌ای که برای ارز داده می‌شود و کالا خریداری می‌شود، افراد دارا بیشتر استفاده می‌کنند تا آنهایی که احتیاج دارند. همچنین میزان مصرف دارو که مهمترین کالای استراتژیک ماست، خانواده‌های برخودار بیشتر در دسترس دارند یا خانواده‌های که روستایی هستند. مطمئناً خانواده‌های برخوردار، یخچال‌هایشان برای دارو پُرتر است تا خانواده‌های روستایی و نیازمند.

وی در پایان تاکید کرد: پیشنهاد ما به دولت، مجلس و بخش خصوصی این است که ارز ۴٢٠٠ تومانی حذف شود و یارانه‌ها به برخوردارها تعلق نگیرد و امیدواریم که این اتفاق بیفتد.

1717

کد خبر 801938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • بی نام IR ۰۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
    2 0
    ترامپ رو ول کنین غضنفر رو بگیرین