ایرنا نوشت: وکیل مدافع محمدرضا شجریان از ابلاغ حکم دادگاه کارکنان دولت درباره شکایت موکلش از صدا و سیما خبر داد و گفت: «دادگاه شکایت شجریان مبنی بر پخش بدون مجوز آثارش را در صدا و سیما رد کرده و گفته انتشار این آثار در رسانه ملی موجب شهرت شجریان شده است.»

محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع محمدرضا شجریان، عصر امروز درباره شکایت محمدرضا شجریان از صدا و سیما به خاطر پخش بدون رضایت آثار وی اظهار داشت: «تیر سال 88 به خاطر پخش بدون رضایت آثار موکلم در صدا و سیما، شکایتی را مستند به ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان از این سازمان در دادسرای کارکنان دولت مطرح کردم.»

این وکیل دادگستری اضافه کرد: «در این قانون صراحتاً آمده که اگر آثار کسی را بدون اجازه انتشار، پخش یا نشر دهند، مجازاتش 6 ماه تا دو سال حبس است.»

وی افزود: «بعد از مدت کوتاهی از طرح شکایت، بازپرس وقت شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت، با این استدلال که صدا و سیما در پخش آثار موکل، سوء نیتی نداشته، شکایت را رد کرد. در آن زمان، نماینده دادستان یا دادیار اظهارنظر، با قرار صادر شده موافقت نکرد و دلیل عدم موافقت دادیار اظهار نظر این بود که مدیران صدا و سیما اطلاع داشتند که آثار پخش شده متعلق به شجریان است و بدون اجازه پخش کردند و فقدان سوء نیت، استدلال درستی نیست و پرونده را برای رسیدگی بیشتر به شعبه بازپرسی فرستاد.»

آقاسی گفت: «در این مدت، بازپرس شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت تغییر کرد و بازپرس جدید به نام قاضی فضلعلی رسیدگی بسیار دقیقی انجام داد. در خلال این مدت هر دلیلی که لازم بود ارائه و اعلام کردیم از جمله اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تایید کرد آثار پخش شده و شرکت دل آواز متعلق به شجریان است.»

وکیل مدافع محمدرضا شجریان ادامه داد: «بعد از دو سال، بازپرس شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت، یک قرار 24 صفحه‌ای صادر و در 22 صفحه با برشمردن تمام جریان پرونده، نهایتاً عنوان کرد که پخش آثار تا سال 83، مشمول مروز زمان شده و صدا و سیما از سال 83 تا 88 نیز سوء نیت نداشته است و صدا و سیما را از اتهام انتسابی مبرا کرد.»

آقاسی افزود: «به قرار صادره در خرداد سال 90، اعتراض کردیم و رسیدگی به اعتراض ما یک‌سال طول کشید و خرداد سال 91 سرانجام شعبه 1060 دادگاه کارکنان دولت که قاضی بسیار خوبی داشت، ما را برای اخذ توضیح در خصوص اعتراض به قرار احضار کرد. نهایتاً خرداد سال 91 دادگاه قرار صادره را نقض کرد و صریحاً نوشت با توجه به اینکه صدا و سیما آگاه بوده که لازم است برای انتشار از صاحب اثر رضایت بگیرد، دلالت بر سوء نیت دارد.»

این وکیل دادگستری گفت: «پرونده به دادسرا برگشت و شعبه بازپرسی، متهمان را احضار و تفهیم اتهام کرد و نهایتاً 6 سال بعد یعنی در اردیبهشت امسال (سال 97)، پرونده برای رسیدگی، دوباره به شعبه 1060 که قاضی آن تغییر کرده، ارسال شد و دادگاه 11 شهریور ماه جاری را برای رسیدگی تعیین کرد.»

آقاسی افزود: «با توجه به اینکه موکل به دلیل بیماری امکان حضور در دادگاه را نداشت، من به عنوان وکیل پرونده در جلسه حضور یافتم و از صدا و سیما نیز وکیل، معاون مربوطه و یکی از مدیران آن در جلسه حضور یافتند و تفسیر قضایی، سلیقه و طرز تفکر قاضی این بود که صدا و سیما کار بدی نکرده و شاید پخش آثار به نفع موکل هم بوده است و هیچ کدام از دلایل ما مورد توجه دادگاه قرار نگرفت و نهایتاً یک روز بعد (12 شهریور)، دادگاه رأی مبنی بر رد شکایت صادر و اعلام کرد پخش آثار موکل در صدا و سیما، موجب شهرت وی شده و به زیان او نبوده است.»

این وکیل دادگستری گفت: «رأی صادره مغایر صریح قوانین است و قطعاً به این حکم اعتراض می کنیم زیرا معتقدیم حکم، با نادیده گرفتن محتویات پرونده و مستندات من به عنوان وکیل شاکی صادر شده است. بدون تردید اگر در مرحله تجدیدنظر دقت کافی شود، این رأی باید نقض شود و گرنه پیام بدی برای صدا و سیما دارد مبنی بر اینکه از این به بعد می تواند آثار هنرمندان را که وقت و هزینه صرف آثارشان می کنند، بدون موافقت صاحب اثر پخش کند.»

2357

کد خبر 802195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  درود بر صدا و سیما که محمدرضا شجریان را که هیچ کس نمی شناخت و یک معلم ساده بود را به شهرت رساند و ایشان هم دست آخر نمک نشناسی کردن
  • بی نام ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
   اصلا وظیفه صدا و سیما چیه به نظر جنابعالی. وظیفه ش پخش آثار هنری و علمی و سیاسی و اقتصادی و... جهت سرگرمی مردم نه جهت معروف کردن اشخاص. اگه میگی تا دیگه فوتبال پخش نکنن چون ممکنه مثلا رونالدو معروف بشه.
  • اسم IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
   181 9
   صدا و سیما فقط می تونه یک هنرمند رو نامحبوب کنه ، نه معروف
  • بی نام A1 ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
   8 152
   ... ایشون اونجا که گمنام بود و رابراه با مخشآثارش در صدا سیما شناخته شد صدا و سیما دوست بود و به محض مشهور شدن و وزش باد به سمت دیگه شد مخالف حرف من رووقبول ندارید خودتون در محضر وجدانتون برید در 30 سال گذشته جهت گیری ها و آثار ایشون رو که مدام با تغییر جهت باد عوض شده بررسی کنید خودتون متوجه همه چی میشید
  • بی نام A1 ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
   قبل از انقلاب چرا معروف بود استاد؟
  • بی نام A1 ۰۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
   26 3
   به آب و رنگ و خال و خط چه حاجت روی زیبا را
  • بی نام IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
   5 2
   درود به يه نهاد غير ملي نميرسه
 • بی نام A1 ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  213 8
  پس هرکس به استناد این رای میتونه از اثار بقیه استفاده کنه و اونهارو نشر بده در انتها هم مدغی کسب شهرت برای اون بشه
 • مردم A1 ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  137 7
  خوب بوده که مشهور شده صداو سیمای ما کسی رومشهور نمیکنه
  • بی نام IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
   9 87
   رشید پور.علیخانی.فرزاد حسنی.شهریاری.حسینی.....و دهها اسم دیگه در صداسیما مشهور شدن چون ما می خواهیم. ازصداسیما بدمان می آبد ولی عاشق مشروعیت و سند سازی و نسبتش با حقیقت بازسازی شده هستیم و باورش داریم
  • بی نام EU ۰۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
   34 1
   شما داری استاد شجریان را با این افراد مقایسه می کنی ؟
 • بی نام A1 ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  179 4
  تلویزیون علاوه بر شجریان ، جرج کلونی و مسی و خیلی های دیگه از هنرمندا و ورزشکارا رو مشهور کرده
 • بی نام DE ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  صدا و صیمای میلی
 • بی نام DE ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  70 2
  به قولى ما هنوزآنچنان که بايد در عدالت پيشرفت نکرديم
  • بی نام DE ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
   1 24
   و به قولی دیگر عدالت فقط موقعی از نظر شما اجرا میشه که به نفع شما باشه در غیر این صورت در عدالت پیشرفتی نکرده ایم
 • علی A1 ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  104 3
  یعنی واقعا فکر میکردین رای رو به نفع استاد صادر میکردن؟
 • بی نام RO ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  6 116
  واقعا این آقا فکر می کنه بدون صدا و سیما مشهور می شد؟
  • بی نام A1 ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
   6 0
   احتمالا سن و سال شما به زمان مشهورشدن و بودن استاد قد نمیده.
 • بی نام A1 ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  90 2
  به نظرم استاد شجریان حالا یک پول هم باید به صدا و سیما بده
 • عارف IR ۰۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
  40 3
  خوشحالم در دوره ای از تاریخ ایران زندگی می کنم که صدای استاد شجریان گوشنواز ترین آواز و سمبلی از هنر ایرانی است
 • مجید IR ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
  13 4
  در کل چون صدا و سیما به راستگویی و صداقت شهره هستن و همه میدونن که حتمن استاد شجریانبا عرض معذرتزیاد انسان صادقی نیستن رای به نفع صدا و سیما باشه
 • بی نام IR ۰۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
  43 5
  این حکم دادگاه بسیار عجیبه دعوای آقای شجریان بهره برداری بدون مجوز از آثارش بوده نه اینکه معروف بوده یا نبوده یا شده یا نشده ،شاید استاد اصلا نمیخواسته توسط صدا و سیما معروف بشه قاضی محترم اندکی به حکم خودشان فکر کنند بد نیست
 • بی نام IR ۰۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
  32 3
  صدا و سیمای میلی اینهمه خواننده دوزاری نشون میده چرا اونا محبوب و معروف نمیشن. یکیشونو بیاره ربنا بگه واکنش مردمو ببینه
  • بی نام DE ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
   2 19
   چرا خیلی های دیگه رو هم معروف کرده.محمداصفهانی و احسان خواجه امیری و محمد علیزاده و علیرضا قربانی و سالار عقیلی بیشتر شهرتشون رو از کارهایی که برای تلوزیون خوندن دارن.
  • بی نام IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
   7 1
   اين جواب ثدا ثيما اوج فرافكنيه شما كار به اينكه محبوبش كردي يا نه نداشته باش، بر اساس قانون حقوق مولفين اين كار دزدي اثار محسوب ميشه و جريمه داره، حالا بماند كه اگر به كپي رايت بپيونديم اين نهاد بدون برو برگرد و في الفور ثداثيما رو نقره داغ مي كند.
 • ولید A1 ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
  19 1
  واقعا برای این استدلال متاسفم.اگر صدا وسیما میدونست که این کارش باعث معروفیت این اقا میشه باهاش قرارداد می بست و ازش پول می گرفت .چطور مفت و مجانی برای کسی کار انجام میدن؟گیرم باعث معروفیتش شده باشن این دلیل نمیشه که حقش رو ضایع کنن.تو کل دنیا حق پخش و تالیف و تصنیف رعایت میشه غیر از ایران عزیز
 • ارش AE ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
  4 19
  اينها فقط نظر وكيل شجريانه. بايد حرفهاي صداوسيما را هم شنيد. متاسفانه خيلي ها از روي غرض ورزي و بدون اطلاعات واشراف كامل به موضوع فقط از شجريان حمايت بي جا مي كنند. دو كلمه حرف حساب.
  • بی نام A1 ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
   7 0
   آقا تو خوبی؟ قانون میگه کپی رایت رعایت نشده اونوقت شما حرف کیو میخوای بشنوی مثلاً؟؟؟