جلسه پارلمان عراق روز شنبه به شکلی ویژه به بررسی شرایط استان بصره اختصاص داشت و طی آن درگیری لفظی سنگین میان استاندار بصره و نخست وزیر عراق پیش آمد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری السومریه نیوز، در این جلسه علاوه بر العبادی، قاسم الاعرجی، وزیر کشور، عرفان الحیالی، وزیر دفاع و وزرای منابع آب، بازسازی، بهداشت و استاندار بصره حضور داشتند.

در این جلسه درگیری لفظی نیز میان العبادی و استاندار بصره شکل گرفت. به نحوی که استادار بصره رسما دولت العبادی را متهم و مسئول وضعیت نا امن بصره دانست.

این درگیری لفظی پس از آن آغاز شد که العیدانی، استاندار بصره به انتقاد از چهره‌های سیاسی عراق پرداخت و گفت: صحبت‌های سیاسیون به دور از واقع بوده و بصره در حال حاضر در آتش می‌سوزد.

استاندار بصره در ادامه یک مسئول امنیتی در این استان را به فساد متهم کرد که پس از این امر العبادی وارد صحبت‌های او شده و خشمگینانه گفت، تو رئیس کمیته امنیتی استان هستی چرا اقدامی انجام نداده‌ای که العیدانی تقصیر را به گردن آن مسئول امنیتی انداخت.

العیدانی افزود: تصمیماتی که العبادی در جلسه پارلمان برای حمایت از بصره از آنها صحبت می‌کند دو ماه قبل نیز گفته شد اما هیچ کدام از آنها اجرایی نشد و دولت اقدامی در راستای بهبود شرایط استان بصره انجام نمی‌دهد.

اظهاراتی که خشم العبادی را دو چندان کرد این بود که استاندار بصره گفت:  ١٠٠ بار گفتم فرمانده پلیس بصره رشوه دریافت کرده است و دريافت مى كند اما از جانب بغداد اين شخص به ما تحميل شد. پس از آن العبادی پاسخ او را با تندی می دهد.

پس از این جلسه نخست وزیر عراق ضمن ابراز تاسف از اینکه از جلسه روز شنبه پارلمان "برای هدفی غیر از هدف اولیه، استفاده شده"، گفت، به شکلی آشکار از این جلسه به عنوان فرصتی برای براندازی استفاده شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه تلویزیونی سومریه نیوز، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق طی بیانیه‌ای اظهار داشت: با وجود اینکه واقعیات و آمار را توضیح دادیم و با وجود ارائه برنامه‌های کابینه به پارلمان اما از جلسه پارلمان در راستای هدفی متفاوت از آنچه برای آن تشکیل شده بود یعنی بررسی مشکل بصره و خدمات و اقدامات دولت و نیز دستیابی به راه‌حل‌هایی برای این بحران با توجه به درخواست مقتدی صدر استفاده شد و ما از این امر به شدت متاسفیم.

العبادی افزود: به شکلی آشکار از این جلسه به عنوان فرصتی برای براندازی دولت و ایجاد شرایط جدیدی برای ائتلاف‌هایی استفاده شده که براساس آنها دولت آتی تشکیل می‌شود.

نخست وزیر عراق گفت: این اقدام برخلاف درخواست‌های ما از همه طرف‌ها برای دور نگه داشتن مشکل خدمات رسانی به ساکنان بصره از اوضاع سیاسی انجام شد.

در این جلسه علاوه بر العبادی، قاسم الاعرجی، وزیر کشور، عرفان الحیالی، وزیر دفاع و وزرای منابع آب، بازسازی، بهداشت و استاندار بصره حضور داشتند.

نخست وزیر عراق در ادامه به شدت از العیدانی انتقاد کرده و به مخالفت او در اجرای دستورش مبنی بر ماندن در بصره در دوره بحران اشاره کرد و گفت: تو استاندار بصره هستی از تو خواستم در بصره بمانی که العیدانی پاسخ داد بنا بر درخواست یک رهبر عراقی که جایگاه بالایی در محافل سیاسی عراق دارد یعنی آقای مقتدی صدر بصره را ترک کردم، اگر او از تو دعوت کند تو نیز می‌روی که در این زمان العبادی بار دیگر بر لزوم حضور العیدانی در بصره تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین پس از این جلسه و بپیگیری های امنیتی العبادی در استان بصره، این استان شب آرامی را گذراند، و در پی آن حشد الشعبی اعلام آمادگی برای ورود به بحران بصره کرد. (اینجا)

همچنین پس از این جلسه ، برندگان انتخابات پارلمانی عراق و اکثریت سیاستمداران خواستار استعفای العبادی شده اند.(اینجا)

اتفاقات دو روز گذشته در بصره را اینجا بخوانید.

52310

کد خبر 803164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
    2
    خط میخیا چیه اون پشت