یک اقتصاددان درباره علت اصلی بالا رفتن تورم در دوره‌های مختلف بر این باور است: لنگر تورم در کشور ما معمولا نرخ ارز بوده و هر وقت نرخ ارز جهش یافته و افزایش پیدا کرده به دنبال آن قیمت‌ها افزایش یافته است.

کامران ندری در گفت‌و گو با خبرگزاری خبرآنلاین اظهار داشت: اکنون ارزش ریال به شدت در حال سقوط است که عامل آن هم تحریم‌هاست و هم سیاست‌های غلط گذشته زیرا همواره اقتصاددانان این هشدار را داده‌اند.
وی افزود: وقتی رشد نقدینگی بسیار بالاست و تناسبی با رشد تولید ندارد به ویژه در کشورهایی که متکی به درآمدهای نفتی هستند،‌ ‌می‌توانند با سرکوب نرخ ارز ( زیرا منابع سرشار ارزی به دلیل صادرات نفت دارند) و با اتکا به واردات جلوی آثار تورمی رشد نقدینگی را بگیرند و هر زمانی که فروش نفت با مشکل مواجه و یا قیمت نفت با افت شدید مواجه می‌شود همیشه این کشورها اقدام به سرکوب نرخ ارز کرده زیرا منابعی در اختیار ندارند تا بازار ارز را کنترل کنند.
این استاد دانشگاه عنوان کرد:  در واقعیت کنترل لنگر تورم که همان نرخ ارز است از دست آنها خارج می‌شود و قیمت‌ها شروع با بالا رفتن می‌کند. 

کامران ندری

وی افزود:این وضعیت قابل کنترل نیست مگر اینکه دولت بتواند ابزارهایی معرفی کند که جانشین دلار،‌سکه و ارز برای حفظ ارزش  دارایی ‌ها باشد که هنوز دولت این ابزارها را معرفی نکرده است. 

استاد دانشگاه امام صادق(ع) تصریح کرد: متاسفانه بی اعتمادی به مسوولان نیز وجود دارد زیرا مسوولان ‌نتوانسته‌اند جلوی رشد قیمت‌ها را بگیرند اما در مقابل می‌توانستند وعده و امید واهی به مردم ندهند بنابراین درجه اعتباراشان نزد مردم به شدت پایین آمده است. 

۲۲۳۲۲۴

 

 

 

کد خبر 804102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد علی IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  11 1
  دولت ده و صدها پروژه مورد حتی بلند پروازانه در شهرهای و روستا ها کشور مورد نیاز است و در حال حاضر خود دولت توانمندی اجرا آنها را ندارد تعریف کرده با سرمایه های مردمی اجرا کند و سود درآمد آنها هم به خود مردم واگذار نماید تا سهام آنها در بازار و بورس ثبت خرید و فروش گرد رونق اقتصادی اتفاق افتد
 • بی نام A1 ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  6 3
  تولیدوگردش مالی درآن یاخدمات چیزی که همه آمارهای اقتصادی کشوررا مثبت خواهدکردوغیرآن هرچیزی باشدمثل امروزکشورخواهدبودوبرای فعالیتهای سوداگرانه مالیات مضاعف درنظرگرفته شود