۰ نفر
۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۳

مهر نوشت: رئیس جمهور روسیه به نخست وزیر ژاپن پیشنهاد امضای توافق صلح بدون پیش شرط را داد.

رسانه های روسی در خبری فوری اعلام کردند که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور این کشور به «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن پیشنهاد داده که تا پیش از پایان سال جاری میلادی یک توافق صلح بدون پیش شرط را امضا کنند.

روسیه و ژاپن با گذشت بیش از ۷۰ سال از جنگ جهانی دوم، هنوز موافقتنامه صلح امضا نکرده اند زیرا توکیو امضای موافقتنامه را مشروط به واگذاری جزایر کوریل جنوبی کرده است که در پایان جنگ به تصرف نیروهای شوروی درآمد و روسیه نیز وضعیت کنونی را به عنوان پیامدهای جنگ جهانی دوم تمام شده و غیرقابل بازگشت می داند.

پیشنهاد وسوسه انگیز پوتین به آبه

سایه مالکیت چهار جزیره جنوبی کوریل بر روابط اقتصادی و سیاسی توکیو و مسکو سنگینی می کند.

مسکو بارها اعلام کرده است که حاکمیت روسیه بر جزایر کوریل جنوبی قابل تردید نیست و نتایج کنفرانس یالتا، بیانیه پتسدام و برخی دیگر از اسناد را موید این موضع خود می داند.

جزایر کوریل جنوبی شامل کوناشیر، ایتوروپ، هابومای و شیکوتان از یک سو به دلیل برخورداری از منابع نفت و گاز و نیز ذخایر آبزیان و از سوی دیگر واقع شدن در اقیانوس آرام از موقعیت راهبردی برای روسیه و ژاپن برخوردار است.

جزایر کوریل، همچنین دروازه ورود زیردریایی های روسیه به اقیانوس آرام است و اهمیت راهبردی نظامی برای این کشور دارد، ادامه استقرار نظامیان روسی در این جزایر که پنج هزار نفر جمعیت دارد، سبب شده است دو کشور قرارداد صلح امضا نکنند.

از نوامبر سال ۲۰۱۰ که «دمیتری مدودف» رئیس جمهوری وقت روسیه از جزایر کوریل بازدید کرد، مناقشه توکیو و مسکو بر سر این جزایر وارد مرحله ای جدید شد. در آن زمان و پس از اینکه نائوتو کان نخست وزیر وقت ژاپن این اقدام مدودف را وقیحانه خواند، روسیه دستور استقرار تجهیزات مدرن نظامی در جزایر مورد مناقشه را صادر کرد.

تاکنون چند دور مذاکره در مورد جزایر کوریل میان روسیه و ژاپن صورت گرفته است.

52310

کد خبر 804128

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
    3
    به نظرم ایران هم باید تا حد امکان توافق نامه های امنیتی و دوستی با کشورهای همجوار و نیز با اروپا منعقد کنه و روابط دوستانه را افزایش بده تا تبلیغات منفی بین المللی کاهش پیدا کنه.