فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: با تلاش ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی و عوامل نیروی انتظامی ۶ حفار غیرمجاز آثار باستانی در شهرستان کوثر از توابع استان اردبیل دستگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از اردبیل؛ علی اصلان‌زاده در اردبیل اظهار داشت: با تلاش ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی استان و با همکاری و مشارکت ماموران و عوامل نیروی انتظامی 6 حفار غیرمجاز آثار باستانی در یکی از روستاهای بخش فیروزآباد شهرستان کوثر از توابع استان اردبیل دستگیر شدند.

وی با اشاره به جزئیات این عملیات بیان کرد: با دریافت گزارش‌های مردمی مبنی بر حفاری تعدادی از افراد در یکی از روستاهای بخش فیروزآباد ماموران نیروی انتظامی و یگان حفاظت میراث فرهنگی به محل اعزام شده و توانستند این افراد را شناسایی و دستگیر کنند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از ضبط ادوات غیرمجاز حفاری این افراد خبر داد و گفت: با ضبط ادوات و وسایل مورد استفاده، افراد دستگیرشده به همراه گزارشات این عملیات به مراجع قضایی ارجاع شدند تا نسبت به تخلفات آنها رسیدگی لازم و قانونی انجام شود.

اصلان‌زاده از برخورد شدید و قانونی با هرگونه حفاری و دستبرد به آثار تاریخی و باستانی در سطح استان خبر داد و افزود: این آثار معرف فرهنگ و تمدن منطقه و متعلق به تمامی مردم بوده که نباید اجازه کوچک‌ترین سوء استفاده از این آثار را به افراد سودجو بدهیم و در این راستا تلاش و اهتمام جدی داریم تا با همکاری نیروی انتظامی و دستگاه قضا از فعالیت سودجویانه در این حوزه جلوگیری کنیم.

حفار غیرمجاز

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با تاکید بر اهمیت مشارکت و همکاری مردم در این حوزه تصریح کرد: انتظار می‌رود در صورت مشاهده هر گونه مواد مشکوک مبنی بر دستبرد و حفاری آثار باستانی و تاریخی و اقدامات سودجویانه در این حوزه مردم و به ویژه روستاییان این موارد را گزارش کنند تا بتوانیم اقدام به موقع برای جلوگیری از این سوء استفاده‌ها انجام دهیم.

46

کد خبر 804135

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =