پایگاه اطلاع‌رسانی دولت نوشت: رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهور گفت: ایران تحکیم روابط با ترکمنستان را در سیاست‌های راهبردی خود قرار داده است.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور که در رأس یک هیئت بلند مرتبه سیاسی، اقتصادی صبح امروز(21شهریور) وارد عشق آباد شده بود با قربانقلی بردی محمداف رئیس‌جمهور ترکمنستان دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار محمود واعظی ضمن ابلاغ سلام و پیام کتبی حجت الاسلام حسن روحانی به رئیس‌جمهور ترکمنستان و ملت این کشور، بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط همه‌جانبه با همسایگان خود از جمله ترکمنستان تاکید کرد.

وی در این دیدار ضمن سپاسگزاری از مواضع سازنده ترکمنستان در خصوص روابط دو جانبه و منطقه ای تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران تحکیم و تعمیق روابط با همسایگان خود به‌ویژه ترکمنستان را در سیاست‌های راهبردی خود قرار داده است. 

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در این دیدار اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد تا همه ظرفیت‌های خود را در جهت توسعه و پیشرفت روابط با کشور دوست و برادر ترکمنستان به خدمت بگیرد. 

واعظی با جلب توجه قربانقلی بردی محمداف به تشدید افراطی گری در منطقه، گفت: برای حفاظت از صلح و ثبات درمنطقه، لازم است دو کشور همکاری‌های خود را گسترش داده و از ظرفیت‌ها و امکانات یکدیگر در مبارزه با تروریسم بهره‌مند شود. 

وی توسعه روابط تجاری با ترکمنستان را دارای اهمیت زیاد ارزیابی کرد و تلطیف شرایط برای توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه حمل و نقل و ترانزیت به منظور توسعه همکاری‌های تجاری دو کشور و منطقه را ضروری دانست.

محمود واعظی

در این دیدار همچنین، قربانقلی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان، بر گسترش روابط همه جانبه از جمله روابط اقتصادی میان دو کشور ایران و ترکمنستان تاکید کرد.

وی با تاکید بر اینکه ایران همسایه‌ای بزرگ و قابل احترام برای ترکمنستان است روابط دو کشور را  دارای ریشه در ارتباطات فرهنگی، تاریخی و تمدنی دانست و از توسعه روابط سیاسی دو کشور ابراز خرسندی کرد.

رئیس‌جمهور ترکمنستان گفت: ترکمنستان از ابتدای استقلال خود همواره از حمایت‌های ایران برخوردار بوده و دو کشور در تمام اتفاقات منطقه‌ای کنار یکدیگر بوده‌اند و این موضوع بسیار قابل تامل است. 

محمداف در ادامه بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های دو کشور به‌ویژه در حوزه اقتصادی، حمل و نقل و در حوزه‌های فرهنگی تاکید و گفت: ایران توانمندی‌های لازم را برای پاسخگویی به نیازمندی‌های اقتصادی و تجاری ترکمنستان دارد.

او همچنین همکاری‌های اقتصادی دو کشور در حوزه دریاچه خزر را  پر اهمیت دانست.

29215

کد خبر 804197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =