رییس هیات مدیره شرکت مجتمع آلومینیوم جنوب گفت: عملیات اجرایی پروژه آلومینیوم جنوب طبق برنامه زمان بندی شده، جلو می رود و امیدواریم تا پیش از پایان سال تولید فلز گرم آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،  مشاور رییس جمهور و رییس هیات مدیره شرکت مجتمع آلومینیوم جنوب(سالکو) در جریان بازدید از طرح‌های چندگانه مجتمع آلومینیوم جنوب در نشست با مدیرعامل،مدیران آلومینیوم جنوب و مقامات محلی شهرستان اظهارداشت: این منطقه با مساحت 200 کیلومترمربع و دارا بودن منابع  بسیار غنی گازی و همچین امکان دسترسی به دریا؛ موقعیت بسیار خوبی برای توسعه صنعتی دارد که اگر این موارد در خدمت توسعه این منطقه قرار بگیرند، می توان شاهد ایجاد تحول در لامرد بود.
آلومینیوم

اکبر ترکان با اشاره به اینکه 70 درصد جمعیت جهان در سواحل یعنی فاصله 100 کیلومتری دریاها زندگی می کنند،اما این رقم در کشور ما تنها شامل 2 درصد جمعیت می‌شود، گفت: از خرمشهر تا گوادر حدود 1.5 میلیون نفر زندگی می کنند؛ درحالی‌که بقیه دنیا 70 درصد جمعیت در 100 کیلومتری سواحل زندگی می کنند، اما در ایران این‌گونه نیست؟ آیا نمی توانستیم برنامه ریزی کنیم که مناطق ساحلی مثل لامرد جمعیت پذیر شوند؟

رییس هیات مدیره شرکت مجتمع آلومینیوم جنوب(سالکو) با بیان اینکه قبل ازپیروزی انقلاب اسلامی ترکیب جمعیتی ما به گونه ای بود که 36 میلیون جمعیت داشتیم که شامل 20 میلیون نفر روستایی  و 16 میلیون نفر شهری می‌شد و به تدریج که جمعیت رشد کرد، ترکیب جمعیت روستایی همچنان ثابت ماند،تصریح کرد: وقتی جمعیت کشور 65 میلیون نفر شد، همچنان45 میلیون نفر در شهرها و 20 میلیون روستادر روستاها زندگی می کردند، امروزکه جمعیت بیش از 80 میلیون نفر شده هم 20 میلیون نفر جمعیت روستایی داریم و 60 میلیون شهری؛ یعنی هرچه جمعیت کشور اضافه شده،جمعیت روستایی ثابت مانده و مهاجرت به شهرها بیشتر شده است.

وی اضافه کرد: البته چاره ای هم نیست؛ زیرا ظرفیت روستاها محدود است و جمعیت پذیری آنها نیز همین میزان ظرفیت را دارد البته می توانستیم این مهاجرت را مدیریت کنیم اما به دلیل گرفتاری‌های دیگر به این موضوع کمتر توجه شد.

مشاور رییس جمهور با تاکید بر اینکه جمعیت‌پذیری در مناطق ساحلی کشور مورد توجه دولت قرار دارد،تصریح کرد: درست است که لامرد با کمبود آب مواجه است،اما می توان آب را از دریا به این منطقه انتقال داد و آن را  به یکی از قطب‌های جمعیت‌پذیر و توسعه‌یافته تبدیل کرد.خوشبختانه آقای اردکانیان به این موضوع علاقه‌مند است و آن را دنبال می کند.

وی افزود: جمعیت‌پذیری در سواحل یعنی ایجاد شغل؛ وقتی شغل ایجاد کنید،مردم در آن مناطق جمع می‌شوند.

روستایی که تبدیل به شهری بزرگ شد

رییس هیات مدیره شرکت مجتمع آلومینیوم جنوب (سالکو) با یادآوری تجربه احداث فاز یک پارس جنوبی،عنوان کرد: هنگامی که عملیات اجرایی فاز یک عسلویه آغاز شد، نخل‌طلایی عسلویه روستای بسیار کوچکی بود،اما امروز و با گذشت  حدود 19 سال، این روستا تبدیل به یک شهر بزرگ شده است که این موضوع نشان می‌دهد که وقتی اشتغال راه افتاد، مردم در آن مناطق جمع شده و زندگی رونق می گیرد؛ صنعتی کردن این مناطق یعنی ساختن و ایجاد معیشت سالم.

اکبر ترکان

ترکان گفت: با ایجاد مجتمع آلومینیوم جنوب اکنون ظرفیت بزرگی در منطقه لامرد ایجاد شده که می‌توان برای 500 هزار نفر زندگی ایجاد کرد.

وی با اشاره به نقش توسعه صنایع پایین دستی و بالادستی آلومینیوم در منطقه ویژه انرژی بر لامرد متذکر شد: درست است که لامرد آب ندارد،اما این منطقه دارای منابع گازی غنی است؛‌ چهار میدان گازی تابناک،شانول،ورآبی و هما که در دره لامرد قرار گرفته‌اند، فرصت بزرگ برای توسعه این منطقه محسوب می‌شوند.

مشاور رییس جمهور بر ضرورت تکمیل زیرساخت‌های این منطقه از جمله آزادراه پارسیان- لامرد تاکید کرد و گفت: البته اقداماتی در این راستا در حال انجام است که امیدواریم با هماهنگی مقامات محلی، موانع موجود برطرف شود.

وی با بیان اینکه بندر پارسیان می تواند به توسعه طرح‌های توسعه ای در لامرد کمک بزرگی کند،یادآورشد: این یک بندر اختصاصی برای منطقه لامرد است؛ با تکمیل زیرساخت هایی مثل شبندر،آب،برق و گاز شرایط جهش صنعتی مهیا می‌شود.

دکتر ترکان با اشاره به نقش مهم سرمایه‌گذاران بومی منطقه لامرد نیز گفت: این منطقه سرمایه‌گذاران بسیاری دارد که اگرچه در ایران ساکن نیستند،اما علقه‌های آنها اینجاست.لار و لامرد،ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری بسیار خوبی دارند. ما هم پای این موضوع ایستاده‌ایم و کار را جلو می‌بریم. 

گزارشهای امیدوارکننده

رییس هیات مدیره شرکت مجتمع آلومینیوم جنوب در نشست دیگری با مدیران،نمایندگان پیمانکار و کارکنان مجتمع آلومینیوم جنوب سالکو اظهارداشت: امروز گزارش‌هایی که ارایه می‌شود، امیدوارکننده است و اگرعقب ماندگی‌هایی هم وجود دارد، قابل جبران است.

وی افزود:مقرر شده تا منابع بخش ریالی را شرکت غدیر تامین کند و برای بخش ارزی نیز از طریق بازار ثانویه تامین مالی خواهد شد. خوشبختانه مقامات استان کمک کردند و به زودی بعد از ۲سال بن‌بست خط 11 کیلومتری انتقال برق شکسته می‌شود.

وی توضیح داد: میزان پیشرفت خط 35 کیلومتری انتقال برق هم امیدوارکننده است. گزارش مربوط به گاز هم قابل قبول است و ما امیدواریم که تعهدات باقیمانده نیزبه زودی اجرایی شود.

رییس هیات مدیره شرکت مجتمع آلومینیوم جنوب (سالکو) با بیان اینکه گزارش ارایه شده از سوی پیمانکار پروژه شرکت NFC نیز رضایت بخش است،گفت: آنها 75 درصد کالاهای لازم را در سایت آماده دارند و نشان می‌دهد که در وضعیت اطمینان بخشی قرار داریم. اشکالات بیشترمربوط به سیویل است که باید به سرعت برنامه‌ریزی برای پایان یافتن این ۲‌بخش انجام شود.

وی افزود:حتی با وجود عقب‌ماندگی تکمیل نیروگاه برق، امامجموعه گزارش‌ها نشان می‌دهد که می‌توان بر محور برنامه‌ریزی قبلی حرکت کرد.البته باید دید این عقب ماندگی‌های جزیی چقدر بر کلیت کار تاثیر می‌گذارد.

وی افزود: آموزش‌هایی که به مهندسین جوان فعال در سالکو داده شده هم در سطح مطلوبی قرار دارد و نشان می‌دهد که سالکو انگیزه‌های لازم را ایجاد کرده است .

۲۲۳۲۲۴

 

کد خبر 804509

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =