۰ نفر
۲۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰

ایسنا نوشت: آمریکا تهدید کرد، به دلیل عدم پایبندی طرف‌های درگیر در سودان جنوبی به توافقنامه صلح و پایان درگیری‌ها، تامین بودجه این توافقنامه را متوقف می‌کند.

 به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، ایالات متحده بار دیگر تاکید کرد، بودجه توافقنامه صلح میان سالوا کر، رئیس جمهوری سودان جنوبی و ریک مچار، رهبر شورشیان این کشور را تامین نمی‌کند زیرا طرف‌های درگیر بارها آن را نقض کرده‌اند، آنها باید پایبندی واقعی خود به پایان درگیری‌ها را نشان دهند.

سودان

همچنین یک مقام مسؤول در جوبا پایتخت سودان جنوبی اظهار داشت، کشورش به شفافیت نظارت جامعه بین‌الملل بر همه طرف‌های درگیر در اجرای توافقنامه تردید دارد.

سفیر آمریکا در سودان جنوبی گفت، واشنگتن بودجه این توافقنامه صلح را تامین نخواهد کرد زیرا طرف‌های درگیر بارها آن را نقض کرده‌اند. دولت و شورشیانی که این توافقنامه را روز چهارشنبه امضا کردند باید پایبندی واقعی خود به پایان دادن خشونت، اجازه ورود بی‌قید و شرط امدادگران انسانی و آزادی همه زندانیان سیاسی را نشان دهند.

وی ادامه داد، سالوا کر باید همه زندانیان سیاسی را آزاد و قانون آزادی بیان را اعمال کند. با وجود امضای توافقنامه آتش‌بس درگیری‌ها همچنان ادامه دارد.

پیشتر ایالات متحده برای حمایت از اقدامات امنیتی موقت برای رصد آتش‌بس و فعالیت کمیته نظارت و ارزیابی مشترک بودجه‌ای ارائه می‌کرد اما به دلیل اینکه این اقدامات به خاطر عدم پایبندی طرف‌های درگیر به توافقنامه نتیجه مطلوبی در پی نداشته آمریکا از ارسال کمک‌های مالی به سودان جنوبی حذر می‌کند.

سفیر آمریکا در سودان جنوبی تاکید کرد، کشورش نمی‌تواند از توافقنامه‌های متوقف شده حمایت کند. اگر اثبات شود که این توافقنامه‌ها قابلیت اجرایی دارند و طرف‌های درگیر به آنها پایبند خواهند بود، حمایت‌ها صورت می‌گیرد.

طرف‌های درگیر در سودان جنوبی پس از مذاکرات طولانی در خارطوم و آدیس‌آبابا روز چهارشنبه توافقنامه نهایی صلح را امضا کردند. براساس این توافقنامه پیش از دوره گذار یک دوره هشت ماهه آغاز می‌شود و باید تا پایان دوره یک ماهه دوره گذار دولت موقت تشکیل و در پایان آن انتخابات برگزار شود.

جنگ داخلی در سودان جنوبی در سال ۲۰۱۳ و بعد از حدود دو سال از جدایی‌ آن از سودان رخ داد و در جریان این جنگ هزاران تن کشته و چند میلیون سودانی نیز آواره شدند.

52310

کد خبر 805095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =