۰ نفر
۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۹

حسین انتظامی به مناسبت ماه محرم در صفحه اینستاگرامش کتابی را معرفی کرده و در توضیح آن نوشته: این کتاب روایت کرامت‌ها، شفا و معجزه‌های بزرگ نیست؛ شرح زنده شدن ذره‌ای از درون انسان در فراخوان هر ساله‌ی محرم است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسین انتظامی قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با انتشار پستی تازه در صفحه اینستاگرامش خواندن یک کتاب را پیشنهاد داد.

او درباره این پیشنهاد محرمی نوشت: ««رست‌خیز »، کتاب دوم از مجموعه «کآشوب» است که جلد اول آن پارسال منتشر شد و‌ من بتازگی هر دو را یکجا دیدم.

خانم نفیسه مرشدزاده مؤسس و ‌نخستین سردبیر مجله همشهری داستان که افتخار همکاری با ایشان را داشته ام مدتی است  نشر اطراف را بنیان گذاشته و اگرچه کتاب‌هایی معدود انتشار داده اما همگی، خلاقیت و رویکرد و محتوایی نو دارند.

خود ایشان هم دبیری این مجموعه را به عهده دارند. در رست خیز، بیست و چهار نفر از تجربه های زیسته‌ی خود نوشته‌اند؛ تجربه‌هایی که در دل محرم و در همین کوچه‌ها و تکیه‌ها شکل گرفته و دریافت و برداشت تازه با خودش آورده.

این کتاب به بیان زیبای خودش، بیش از آن که روایت ارادت‌های گرم و سنتی محرم باشد شرح جستجوی مردمانی است که آمدند تا بفهمند چطور می‌شود تشنگی و نیزه و خون مهم نباشد.

اشک‌هایی که از شوق یافتن حقیقت در گوشه‌ی چشم جمع می‌شوند این روزها کم شده‌اند و رست‌خیز ، روایت فرو ریختن چشم‌ها در ثانیه‌ی رو به رویی با حقیقت است.

این کتاب، به عکس روش مألوف، به قول خودش روایت کرامت‌ها، شفا و معجزه‌های بزرگ نیست؛ شرح زنده شدن ذره‌ای از درون انسان در فراخوان هر ساله‌ی محرم است و داستان شنونده‌هایی است که از مجلس روضه، خرده‌ای اندیشه‌، اندکی شهود یا تغییری کوچک غنیمت می‌برند.

این کتاب روایت محشر هر ساله است که هنوز هم رستگاری‌های کوچک و بزرگ می‌آفریند و ما را نو می‌کند. آن طور که ناشر وعده داده این مجموعه بنا دارد هر سال از منظری دیگر و آدم‌هایی دیگر به حال و هوای امروز ما و روضه‌ها نگاه کند.

نیاز‌سنجی و ابتکار و نونگری ناشی از آن زیباست که در چرایی تولد این مجموعه گرانسنگ می‌گوید: عادت شیعه به ثبت عاشورا در شکل موزون بوده است اما اغلب ارتباط خودمان با این حماسه را منظوم شرح کرده‌ایم و روایت منثور و قصه، کمتر به این آستان عرضه شده‌اند.

تقریبا همه داستان-خاطره‌های این مجموعه با قلم‌هایی شیوا و کم‌نظیر نوشته شده که اکثر آنها اشک را مهمان چشمان می‌کند؛ اجر همه آنان با صاحب این ایام.»

پیشنهاد کتاب حسین انتظامی

241244

کد خبر 805464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =