ایرنا نوشت: چین با انتشار بیانیه ای به حضور نظامی ژاپن و رزمایش نیروی دریایی این کشور در دریای جنوبی اعتراض کرد.

وزارت خارجه چین روز سه شنبه در بیانیه ای از قول 'گنگ شوانگ' سخنگوی این وزارتخانه آورده است که تحرکاتی از این دست برای منطقه خطرناک است.

بیانیه می افزاید که دولت چین از دیگر طرف ها می خواهد دست به چنین اقداماتی نزنند چون باعث ناامنی و به خطر افتادن صلح و ثبات در منطقه می شود.

واکنش چین به حضور نظامی ژاپن در دریای جنوبی

وزارت خارجه چین از فعالیت های پکن در دریای جنوبی دفاع کرده و آن را مطابق با حراست از آزادی کشتیرانی در این منطقه خوانده است.
برای نخستین بار یک فروند زیردریایی ارتش ژاپن بنا به گزارشی که تارنمای وزارت دفاع این کشور منتشر کرده در یک هفته گذشته در دریای جنوبی چین، رزمایش برگزار کرده است.

چین بارها به ژاپن هشدار داده بود که نباید در امور دریای جنوبی که مساله ای مربوط به حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور است مداخله کرده و به دنبال افزایش حضور نظامی در این منطقه باشد.

رزمایشی که نیروی دریایی ارتش ژاپن در دریای جنوبی چین برگزار کرده است از دیدگاه پکن حرکتی در مسیر توسعه نظامی گری این کشور برای نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم محسوب می شود.

زیردریایی 'کوروشیو' ارتش ژاپن در کنار یک ناو حامل بالگرد نیروی دریایی این کشور در این روزها در منطقه دست به تمرینات نظامی زده و چین نیز نسبت به حضور بیگانگان در این منطقه هشدار داده است.

وزارت خارجه چین در بیانیه خود آورده است که بیگانگان باید از این منطقه دور بمانند و اگر قرار است موضوعات مورد منازعه حل و فصل شود باید بین کشورهای مربوط به منطقه مورد گفت و گو قرار گیرد.

ماه گذشته میلادی نیز کشتی انگلیسی 'اچ ام اس آلبیون' سلطنتی این کشور به جزایر مورد منازعه تحت حاکمیت چین در دریای جنوبی نزدیک شد که هشدار جدی پکن را برای بریتانیا به دنبال داشت.

انتظار می رود زیردریایی ژاپنی که در روزهای گذشته در این دریا دست به رزمایش زده است امروز سه شنبه در بندری در ویتنام که درگیر منازعات ارضی دریای جنوبی با چین است پهلو بگیرد.

52311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 805676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =