مهر نوشت: درحالی که متولی حوزه تولید به شدت تاکید دارد که کشور نیازی به واردات شیرخشک ندارد و هرگونه واردات خسارت چشمگیری به تولید داخل وارد می کند، عده ای همچنان بر طبل واردات می کوبند.

مدتی است بحث کمبود شیرخام و شیرخشک در کشور مطرح شده و هر روز این مساله جدی تر می شود تا جایی که اخیر دبیر انجمن لبنی کشور در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار واردات شیرخشک به کشور شده این در حالی است که وزارت جهاد کشاورزی همچنان به ممنوعیت صادرات شیرخشک که چندی قبل از سوی وزارت صنعت اعمال شد، معترض است و لغو این ممنوعیت را دنبال می کند.

گفته می شود محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار لغو ممنوعیت واردات شیرخشک به کشور، کاهش تعرفه واردات آن و اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای این منظور شده است مساله ای که با مخالفت شدید وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید و تشکل های تولیدی مواجه شده است.

واردات با ارز آزاد برای واردکنندگان صرفه اقتصادی ندارد
در همین زمینه سید احمد مقدسی، رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: آقای شریعتمداری طرحی را به هیات وزیران برده که براساس آن واردات شیرخشک آزاد شود، تعرفه واردات این محصول از ۴۰ درصد به ۶ درصد کاهش یابد و ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات آن اختصاص یابد. این پیشنهاد در هیات وزیران در دست بررسی است.

به گفته مقدسی، واردات شیرخشک با ارز آزاد برای واردکنندگان صرفه اقتصادی ندارد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور با بیان اینکه تولیدکنندگان از وزیر جهاد کشاورزی خواسته اند مانع اجرای این طرح شود، اضافه کرد: گفته می شود وزیر جهاد کشاورزی نیز با پیشنهاد وزارت صنعت مخالف است و تلاش می کند تا مانع تصویب آن شود.

از سوی دیگر، وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید معتقد است نه تنها هیچ کمبودی در زمینه شیرخام و شیرخشک وجود ندارد بلکه با مازاد محصول مواجه هستیم و صادرات شیرخشک باید از سرگرفته شود. مسئولان این وزارت خانه معتقدند واردات شیرخشک با ارز دولتی منجر به نابودی تولید داخل می شود و تولیدکنندگان را با چالش های جدی مواجه می کند.

در همین زمینه مختار علی عباسی، مدیرکل مرکزاصلاح نژاددام وبهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به پیشنهاد وزیر صنعت برای آزاد کردن واردات شیرخشک به کشور، اظهارداشت: ما با دستگاه های مسئول در این زمینه از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت مکاتبات لازم را در این زمینه انجام داده ایم و در حال پیگیری آن هستیم.

شیر خشک

وزارت جهاد: نیازی به واردات شیرخشک نداریم
وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در جواب نامه ای که دولت نظر این وزارت خانه را درباره کمبود و نیاز به واردات شیرخشک استعلام کرده بود، اعلام کرده که چنین مساله ای صحت ندارد.

مدیرکل مرکزاصلاح نژاددام وبهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: علاوه بر این ما همچنان پیگیر لغو ممنوعیت صادرات شیرخشک هستیم و این مساله را دنبال می کنیم.

عباسی در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر کمبود شیرخام در کشور، افزود: ما کمبودی در این زمینه نداریم، تا دوماه قبل به دلیل وجود مازاد شیرخام، سازمان مرکزی تعاون روستایی این محصول را به صورت توافقی از دامداران خریداری می کرد.

وی با بیان اینکه تا همین چندماه قبل کارخانجات لبنی از اجرای مصوبه سال ۱۳۹۳ و قیمت ۱۴۴۰ تومانی شیرخام خودداری می کردند، اظهارداشت:هیچ اتفاق خاصی نیفتاده که تولید شیرخام کاهش یابد اما مساله این است که قیمت این کالا همیشه کمتر از نرخ تمام شده تولید آن بوده و مدتی است به میزان واقعی نزدیک شده است.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ستاد تنظیم بازار قیمت ۱۵۷۰ تومان را برای شیرخام در سال جاری تعیین کرده است، گفت: به تبع این امر، به کارخانجات نیز اجازه داده شد قیمت فرآورده هایشان را افزایش دهند اما نکته اینجاست که همین قیمت ۱۵۷۰ تومان هم به اندازه نرخ تمام شده تولید شیرخام نیست.

عباسی میزان تولید شیرخام را در سال گذشته حدود ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزارتن و در سال جاری نزدیک به ۱۰ میلیون و ۵۵۰ تا ۱۰ میلیون و ۶۵۰ هزارتن اعلام کرد.

واردات شیرخشک برخلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی است و به تولید آسیب می زند

وی با تاکید بر اینکه بنابراین هیچگونه کمبودی در این زمینه نداریم،گفت: واردات شیرخشک کاملا برخلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی است، به تولید شیر کشور آسیب جدی وارد می کند و بسیاری از واحدهای خرده پا و دامپروری های ما را از بین می برد.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: واردات شیرخشک با ارز دولتی، بازار این محصول را به هم می زند و تولیدگان را از پا در می آورد.

عباسی با بیان اینکه بازار هم اکنون در شرایط تعادل خود به سر می برد، افزود: وزارت جهاد کشاورزی به شدت با واردات این محصول مخالف است.

مدیرکل مرکزاصلاح نژاددام وبهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: براساس بررسی های انجام شده تولید شیرخام در سالجاری نسبت به سال گذشته ۵ تا ۶ درصد رشد داشته است.

عباسی افزود: همچنین بررسی ۷۰ واحد گاوداری توسط همکاران ما نشان می دهد که ۱۱ درصد در این زمینه افزایش تولید داشته ایم.

وی با اشاره به اینکه تا پایان تیرماه ۹۷ صادرات شیرخشک صنعتی ۷۳۹۰ تن و شیرخشک غیرصنعتی ۳۵۸۰ تن بوده است، گفت: اگر کمبودی در این زمینه شیرخام داشتیم نمی توانستیم شیرخشک تولید و صادر کنیم.

۲۵ هزارتن شیرخشک مازاد داریم
عباسی درباره اینکه گفته می شود همین تبدیل شیرخام به شیرخشک و صادرات آن باعث شده کمبود شیر حاصل شود،افزود: حتی اگر اینگونه بوده باشد به دلیل آن است که کارخانجات شیر را به قیمت مصوب و واقعی از دامداران خریداری نمی کنند.

مدیرکل مرکزاصلاح نژاددام وبهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره میزان تولید شیرخشک در کشور نیز با بیان اینکه حدود یک میلیون تن شیر مازاد داریم، اضافه کرد: ظرفیت تولید شیرخشک در کشور حدود ۸۵ هزارتن و میزان تولید تقریبا ۶۵ هزار تن است.

عباسی میزان نیاز کشور به شیرخشک را بین ۴۰ تا ۴۵ هزارتن عنوان کرد و افزود: بنابراین ما می توانیم حدود ۲۵ هزارتن شیرخشک از کشور صادر کنیم و مشکلی در این زمینه نداریم.

223225

کد خبر 806118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
    0 0
    وزیر صنعت هر روز دنبال تصویب بخشنامه هایی هست که رانت را برای عده ای به ارمغان میاره...روزی را می بینم که وزیر اونور آب کنار دریا داره آب پرتقال نوش جان میکنه و ...