ایرنا نوشت: تارنمای آمریکایی 'دیلی بیست' روز جمعه در گزارشی به مخالفت رئیس جمهوری آمریکا با جنگ با ایران اشاره کرده و خبر داد که برخی از مشاوران امنیتی و تندرو ترامپ دلواپس آن هستند که مبادا او بخواهد به سمت توافقی هر چند جزئی با ایران گام بردارد.

در مطلب امروز دیلی بیست آمده است: مقام های کاخ سفید با یادآوری نخستین دیدار دونالد ترامپ و جان بولتون مشاور امنیت ملی جدید وی خبر دادند زمانی که بولتون وارد کاخ سفید شد، ترامپ شوخ و خندان با این پیام رُک و راست از او استقبال کرد: می دانم که در شغل گذشته ات دنبال راه انداختن دو جنگ بودی. نمی گذارم جنگ با ایران را شروع کنی.

نگرانی مشاوران ترامپ از احتمال توافق جدید با ایران

به گزارش تارنمای چپ گرای دیلی بیست، تعدادی از مقام های آمریکایی می گویند که کاخ سفید به دنبال رویارویی نظامی با ایران نیست ولی با به کار بستن اهرمهای مالی ترجیح می دهد تا 'عربده بکشد و آرزو کند که کار به درگیری نکشد.'

برخی از مشاوران ترامپ می گویند که رئیس جمهوری آمریکا به دنبال آن بود تا به یکی از وعده های انتخاباتی خود عمل کرده و آمریکا را از توافق هسته ای خارج کند. با این حال تیم امنیت ملی ترامپ تلاش دارد تا بهترین بخش های توافق هسته ای را حفظ کرده و ضمن همکاری متحدان اروپایی خود در نقش پلیس خوب و پلیس بد، همزمان با از سرگیری تحریم ها جلوی ساخت 'سلاح هسته ای' تهران را بگیرد.

به نوشته دیلی بیست، گرچه آمریکا به صورت علنی از دیگر امضاکنندگان برجام انتقاد می کند که به دنبال راه هایی برای سرپا نگاه داشتن نظام مالی ایران هستند ولی در پشت صحنه به همکاری با این کشورها ادامه می دهد.

دیلی بیست در ادامه این گزارش نوشت: دیپلمات های این کشورها نگرانند که قمار ترامپ نتیجه عکس داده و به سران ایران فرصت دهد تا تظاهرات ضد حکومتی و مشکلات اقتصادی خود را گردن طرف خارجی بیاندازند. آنان همچنین واهمه دارند که ایران تهدید بستن تنگه هرمز بر روی نفتکش ها را عملی کرده و نیروی دریایی آمریکا مجبور شود که کشتی های نظامی خود را که برای مهار روسیه و هشدار به چین در اقیانوس های اطلس و آرام مستقر ساخته به خلیج فارس بازگرداند.

در حلقه امنیت ملی ترامپ نیز برخی بیم از آن دارند که سران ایران ذکاوت به خرج داده و با ترامپ رو در رو دیدار کنند و این ملاقات به کاهش آنی تحریم ها و توافقی نه چندان سختگیرانه بیانجامد. به ظن آنها، اگر ایرانی ها آنقدر باهوش باشند که مانند کیم جونگ اون رهبر کره شمالی با دیدار با ترامپ موافقت کرده، کمی کوتاه بیایند و حتی به صورت جزئی توافقی بهتر از توافق هسته ای نصیبش کنند، آنگاه ترامپ ممکن است پیش از بازگشت دور دوم تحریم ها با این توافق جدید موافقت کند.

دیلی بیست نوشت: ترامپ به دنبال جنگ نیست و طرفداران وی نیز اهمیتی نمی دهند که ایران در سوریه یا یمن حضور دارد یا به دنبال تشکیل هلال شیعی است. ترامپ فقط به دنبال آن است که مخاطبان خود را قانع کند که توافقی بهتر از باراک اوباما به دست آورده است.

49311

کد خبر 806217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رضا IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
  23 33
  برجام توافقی بود که تایید مجامع بین المللی را داشت ولی ترامپ بهم زد چه تضمینی برای توافق جدید است؟
  • بی نام IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
   45 11
   برجام ایران با کارهای خودش بهم زد پول ازاد شده رو کجا سرمایه گذاری کرد؟ داخل ایران یا خارج ایران اونم برای چه کاری؟؟؟؟
 • علی IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
  30 16
  ما باید با هوش باشیم. وبا ترامپ مذاکره کنیم. برای رفاه مردم ایران. ورو کم کنی عربستان وامارات. هرچه سریع تر بهتر. قطعا تیم مذاکره ما از تیم ترامپ قویتر است.
 • مصطفی ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
  13 7
  صد درصد داره گول میزنه ایرانو این گزارش مخصوصا اونجایی که میگه نگرانن که نکنه ایران تنگه هرمزو ببنده خیلی تابلو است داره باد میکنه ایرانو اخر ما نفهمیدیم که مشاورای ترامپ نگرانن کهجنگ بشه یا نشه اگه جنگ میخوان که بستن تنگه هرمز باید. براشون خوشحالی داشته باشه نه نگرانی. پر از تناقضه این گزارش
 • بی نام A1 ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
  11 1
  خبر سرکاریه. فکر نمی کنم که امریکا قصد و امکان بازکردن یک جبهه جنگ در غرب آسیا را داشته باشه و این خبر بیشتر قضیه پلیس خوب و پلیس بد را برای من تداعی می کنه. یعنی امریکا به تکرار سناریوهای کهنه روی آورده؟ باید صبر کرد و دید
 • حمید US ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
  4 11
  دو موضوع مهم وجود دارد. اول حکم دادگاه لاهه است که تا 11 مهر اعلام می شود و احتمال دارد که به نفع ایران باشد. دوم انتخابات کنگره در آبان ماه که به احتمال زیاد به ضرر ترامپ خواهد بود. به نظر من ایران باید به صورت مرحله ای، فشار از طریق اروپایی ها و ارسال پیام ها و اقدامات متفاوت از ترامپ و تیم وی امتیازات بیشتری بگیرد. هر زمان که کفه ترازوی دو تیم مذاکره کننده نسبتاً برابر بود آن وقت زمان مذاکره است. البته باید روی قدرت تیم مذاکره کننده امان نیز خیلی حساب کنیم.
 • بی نام US ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
  24 1
  جنگ با ایران نه تنها برای ایران که برای همه کشورهای خاورمیانه خطرناکه پس جنگی فعلا در کار نیست اما اگه حکومت به هوش نباشه و طبق معمول با غرور. الکیش از اینکه منطقه باهاشه و کل منطقه مالشه و... بسر ببره و داخلو فراموش کنه کاری که چهل ساله کرده و از دی به اوج رسیده قلعه خودشو خالی کرده رفته و راحت کل ایران با یه جنگ خونین داخلی که از شهرهای مرزی مثل دومینو شروع میشه بهم میریزه و بهترین فرصت برای حمله میشه بنام دفاع از مردم ایران امارات جزایرو برمیداره اذربایجان،خوزستان، بلچستان وکردستان جدا میشن و اوارگی و فقر اغاز میشه خدا یه عقلی به حاکمان بده که عراق و سوریه و لبنان به چه درد میخوره وقتی ایران نباشه البته بعید میدونم قصد فهمیدن دردی که به ملت تحمیل کردنو عاقبت این بی توجهی راداشته باشن
 • بی نام US ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
  2 7
  نه جنگ می کنیم نه مذاکره روی پای خودمون می ایستیم.
 • بی نام DE ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
  7 1
  به نظر بنده تا جایی که یادم هست تمام این مشکلات گرانی و... از جایی شروع شد که ایران جشن هسته ای گرفت
  • محمد قاسمی DK ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۱
   2 2
   یکم تحقیق از سال 53 مشکلات ایران شروع شد