تسنیم نوشت: خبرنگار پس از بررسی چگونگی رویارویی سایر کشورها با چالش ورود گراز به مزارع، با راهکاری رایج مواجه شد که امید است سازمان حفاظت محیط زیست دستکم از بررسی آن استقبال کند.

تصویری دلخراش از یک خرس قهوه‌ای که در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود حکایت از قربانی شدن یکی دیگر از گونه‌های ارزشمند جانوری کشور در تله‌های سیمی کشاورزانی دارد که به جای فنس‌کشی به منظور حفاظت از مزارع خود، با نصب غیرقانونی تله در جنگل‌ها و مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست، خساراتی غیرقابل جبران به حیات وحش کشور تحمیل می‌کنند.

حسین فائق فرمانده یگان حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی درباره این تصویر می‌گوید: اوایل شهریور، ماموران محیط زیست استان، در منطقه حفاظت‌ شده ارسبان متوجه خرس ناتوانی شدند که دست راستش را بر اثر تقلا برای رها شدن از تله سیمی از دست داده بود. حیوان برای درمان به تبریز منتقل شد اما متاسفانه به علت وضعیت نامناسب جسمانی تلف شد.

این در حالی است که تله‌هایی که کشاورزان به صورت غیرقانونی در زیستگاه‌های حیات وحش نصب می‌کنند تا از نزدیک شدن حیواناتی چون گراز به مزارع جلوگیری کنند سالانه علاوه بر گراز، بسیاری از گونه‌های حیات وحش را از بین می‌برد. خرس، پلنگ و سایر گربه‌سانان از جمله وحوشی هستند که بر اثر گرفتار شدن در تله سیمی یا جانشان را از دست می‌دهند و یا در پی آسیب‌های وارده حتی پس از درمان، از ادامه حیات در زیستگاهشان باز می‌مانند.

علی‌رغم خساراتی که در پی نصب غیرقانونی تله‌های فلزی در زیستگاه‌های حیات وحش شاهد آن هستیم، سازمان حفاظت محیط زیست تا کنون، اقدامی در راستای جلوگیری از نصب تله‌های سیمی و یا حتی برخورد با عاملان نصب این تله‌ها صورت نداده. فروش مجوز شکار گراز توسط سازمان حفاظت محیط زیست به بهانه تلاش برای جلوگیری از خسارت گراز به مزارع هم اقدامی است که به گفته کارشناسان، تاثیری در دور نگه داشتن گراز از مزارع نداشته و در نتیجه آمار نصب تله سیمی را کاهش نمی‌دهد بلکه تنها ابزاری است برای درآمدزایی سازمان حفاظت محیط زیست از محل فروش پروانه شکار به ویژه به اتباع خارجی.

خبرنگار پس از بررسی چگونگی رویارویی سایر کشورها، با چالش ورود گراز به مزارع، با راهکاری رایج مواجه شد که به جرات می‌توان گفت تا کنون در ایران حتی طرح هم نشده، چه برسد به آنکه مورد مطالعه و ارزیابی قرار بگیرد: استفاده از محصولاتی تحت عنوان دافع گراز (Pig Repellents) در اطراف مزارع: محصولاتی که در اشکال مختلف تولید می‌شوند؛ برخی از آنها مولد امواج ماوراء صوتی و برخی ترکیبی ارگانیک از مواد شیمیایی هستند و استفاده از آنها در اطراف مزارع از نزدیک شدن گراز به مزارع و وارد آمدن خسارت به محصولات کشاورزی جلوگیری می‌کند.

این محصولات می‌توانند در مناطقی به صورت پایلوت مورد استفاده قرار گرفته و در صورت موثر واقع شدن، با مدیریت صحیح سازمان حفاظت محیط زیست به صورت عمده با قیمت کم و یا به صورت رایگان به کشاورزان عرضه شود تا در مسیر حفاظت از مزارع، بیش از این شاهد وارد آمدن خسارت به حیات وحش نباشیم: پیشنهادی که امید است سازمان حفاظت محیط زیست دستکم از بررسی آن استقبال کند.

خرس ارسبان هم قربانی تله سیمی شد

۴۲۲۳۸

کد خبر 806606

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =