ایسنا نوشت: جیمز فیتزپاتریک هنرمند ایرلندی در سال ۱۹۶۸ پوستری از چهره ارنستو چه‌گوارا رهبرانقلابی مارکسیست و از شخصیت‌های اصلی انقلاب کوبا خلق کرد و این پوستر از آن پس به طور فراگیر به عنوان یکی از نمادهای انقلابی بشر دوستانه در سراسر جهان شناخته شد.

جیم فیتزپاتریک ۵۰ سال پس از طراحی پوستر معروف چه‌گوارا از این که این اثر همچنان در سراسر جهان شناخته شده و مورد استقبال قرار می‌گیرد، خرسند است اما از سوء استفاده‌های تجاری از آن دل‌ خوشی ندارد.

این پوستر بر اساس عکسی از «آلبرتو کوردا» عکاس کوبایی که در سال ۱۹۶۰ ثبت شده، طراحی شده است و «فیتزپاتریک» پس از طراحی این پوستر در سال ۱۹۶۸ آن را به طور رایگان و برای استفاده همه در دسترس قرار داد.

پوستر چه‌گوارا

وی در این زمینه توضیح می‌دهد: "طرح این پوستر به سرعت توسط جنبش‌های چپ بر روی تی‌شرت‌ها، پوسترها و نشریات استفاده شد. همچینن بسیاری از کمپانی‌ها نیز از آن بر روی کالاهای خود نیز اسنفاده کردند و این موضوع بود که مرا آزرده خاطر کرد و به همین دلیل سرانجام در سال ۲۰۱۰ خواستار دریافت کپی‌رایت این اثر شدم. در ابتدا این موضوع برایم اهمیتی نداشت اما زمانی که کمپانی‌های بزرگ تجاری چون کارخانه‌های سیگارسازی طرح پوستر من را دزدیدند با آن مشکل پیدا کردم چون از این نوع سوء استفاده‌های تجاری متنفرم.

241241

کد خبر 806694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام US ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۱
  55 5
  نمادهای چپ به نمادهای بازار و راست تبدیل شد.طنز روزگار
  • رضا A1 ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۱
   5 15
   واقعا درود بر تو با این کامنتت متاسفانه سرمایه داری با این کارش چگوارا رو هم مبتذل کرد
  • بی نام A1 ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۱
   1 1
   ایدئولوژی مرده دیگه
  • بی نام US ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۱
   0 1
   مردی برای تمام فصول ، چگوارا اوصاف و خصوصیات متمایزی داشته و قطعاً درون کلیشه ها قرار نمیگیره او یک پزشک و از خانواده ای بسیار مرفه و اشرافی و نیز البته انساندوستی واقعی بوده که به همه ی داشته ها و مزایای مادّی خویش پشت نمود و در جستجوی جامعه و جهانی بهتر در کنار مردم قرار گرفت همو که به درستی گفته بود اگر مجبور شوم بین آزادی و عدالت یکی را انتخاب کنم بی شک انتخابم آزادی خواهد بود چون در جامعه برخوردار از آزادی میتدانم علیه ظلم و بیعدالتی فریاد بزنم ، روشنگری کنم و مسیر احقاق حق را نشان دهم.. طنز روزگار اینکه او و لیونل مسی هر دو متولد یک شهرند و مجسمه هر دو در این شهر به نشانه افتخار و اعتبار شهر و کشور نصب گردیده اما در این تماشاگه زندگی و زمانه این کجا و آن کجا
 • حامی A1 ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۱
  2 2
  چهره ی چگوارا یکی از نمادهای انقلابی بشر دوستانست؟ از کی تاحالا بشر دوست شده چه گوارا؟