داستان بلند «از یاد رفتن» دومین کتاب از محمدحسین محمدی است که قصه پیرمردی را روایت می کند که از کل زندگی روزمره دلبستگی عمیقی به رادیوش دارد.


به گزارش خبرآنلاین، داستان بلند «از یاد رفتن» دومین کتاب از محمدحسین محمدی است که برای سومین بار از سوی نشر چشمه منتشر شده است. «سیدمیرکشاه آغا» شخصیت اصلی داستان «از یاد رفتن» است؛ پیرمردی که از کل زندگی روزمره دلبستگی عمیقی به رادیوش دارد که باتری تمام کرده و دو روز است به اخبار BBC و صدای آمریکا گوش نکرده است. همه چیز را زود فراموش می کند و برای به یاد آوردن چند لحظه قبلش باید فکر کند. باید تا شهر برود و برای رادیوش باتری بخرد. طرح کلی داستان همین به شهر رفتن «سیدمیرکشاه آغا» است و برگشتنش و به یاد آوردن و فراموش کردنش.

در بخشی از این کتاب می خوانیم: «سیدمیرکشاه آغا باتریها را از جیبهای واسکتش می کشد.
به کمپیرش می گوید: «شب، نان چی داریم؟»
«نماز خواندی؟»
«نی، وقت خبرها است.»
و رادیو را از پوشش می کشد و تیزتیز باتری هایش را آلیش می کند. رادیو را روشن می کند. پیچش را می چرخاند، قیژقیژ عوض شدن موج رادیویی را می شنود تا موج رادیو آمریکا یافت می شود به موقع یافت می شود.
گوینده می گوید:
«امروز پنجشنبه، 22 سنبله 1380. مطابق با 13 سپتامبر 2001 میلادی. صدای ما را از امریکا می شنوید. نخست خلاصه خبرهای...»
سیدمیرکشاه آغا نفس می گیرد و باز نفسی دیگر و گوشش را به رادیو نزدیک تر می کند و به آن می چسباند....» 

محمدحسین محمدی متولد سال ۱۳۵۴ در شهر مزارشریف است. چندین جایزه برای داستان‌های کوتاه‌اش به دست آورده است و دریافت جایزه هوشنگ گلشیری برای کتاب «انجیرهای سرخ مزار» و جایزه نویسند‌ه‌گان و منتقدان مطبوعات برای رمان «از یاد رفتن» از دیگر جوایز این نویسنده افغان است.

کد خبر 80752

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =