ایسنا نوشت: رییس دفتر سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) با اشاره به مخاطرات طبیعی زمین گفت: این سازمان از سال ۱۹۹۸ با ایران در زمینه کاهش آسیب‌های زلزله همکاری دارد.

"یوکی هارو کوبا یاشی" امروز در نشست مشترک ایران با جایکا با موضوع "آسیب شناسی لرزه‌ای ساختمان و شریان‌های حیاتی" در دانشگاه امیرکبیر با اشاره به مخاطرات طبیعی این کشور اظهار کرد: ژاپن در دهه‌های گذشته با انواع حوادث طبیعی مخرب مانند سیل، زلزله، توفان، سونامی و رانش زمین مواجه بوده که منجر به خسارت‌های انسانی، طبیعی و اقتصادی شده است.

وی با تاکید بر اینکه از سال 1960 تاکنون ژاپن تلاش کرده که روش خود را از اقدام‌های پاسخ‌محور به پیشگیری‌محور تغییر دهد، ادامه داد: بر همین مبنا تلاش‌های ما برای جلب مشارکت داوطلبان به صورت انفرادی و گروهی در غالب جوامع محلی شکل گرفت.

کوبایاشی اضافه کرد: علاوه بر این پس از زلزله عظیم سال 2011 ژاپن، این کشور تلاش کرد تا اقدام‌های مرتبط با ارزیابی و مقابله با مخاطرات را بر اساس ایده کاهش مخاطرات تقویت کند.

وی خلطر نشان کرد: فراتر از اینها، ژاپن نقش کلیدی در تدوین سند بین‌المللی "کاهش مخاطرات" در سومین کنفرانس بین‌المللی در شهر سندای ژاپن داشت.

وی تاکید کرد: بر این اساس سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن نیز در کنار سایر دستگاه‌های ذیربط تمام توان خود را به کار گرفته است تا در اجرای سند سندای در حوزه‌های پیشگیری و کاهش خطرات، آماده‌سازی، پاسخ، بازسازی و بازتوانی همکاری کنند.

رییس دفتر جایکا با بیان اینکه این سازمان اولویت را به پیشگیری و کاهش خطرات داده و معتقد است که سرمایه‌گذاری برای کاهش مخاطرات طبیعی با هدف تقویت تاب‌آوری اولویت نخست همه اقدام‌ها در حوزه مدیریت بحران است.

کوبایاشی ادامه داد: جایکا در سال‌های گذشته همکاری همه‌جانبه‌ای با سازمان‌های متولی در ایران و تهران در زمینه مدیریت بحران داشته که از آن جمله می‌توان به همکاری‌های گسترده با سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از سال 1998 تاکنون اشاره کرد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، جایکا همکاری نزدیک با وزارت کشور، سازمان شهرداری‌ها و سازمان مدیریت بحران کشور را با هدف کاهش خطرات در ایران ادامه خواهد داد.

5656

کد خبر 807710

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =