ایسنا نوشت:رییس جمهور با اشاره به خروج یک جانبه و غیر قانونی آمریکا از برجام گفت: اکثریت قاطع کشورها از برجام حمایت کردند و این به معنای تنها ماندن آمریکاست.

حسن روحانی امشب(چهارشنبه شب ) در نشست خبری خود در نیویورک با بیان اینکه خروج یکجانبه و غیر قانونی آمریکا از برجام مهم‌ترین مساله‌ای است که از سال گذشته تاکنون رخ داه است اظهار کرد: در مجمع عمومی سازمان ملل شاهد بودیم که اکثریت قاطع رهبران کشورها از برجام به عنوان یک دستاورد دیپلماسی حمایت کردند و این بدان معناست که آمریکا تنها مانده است.

وی در ادامه افزود: خروج آمریکا از برجام مورد تایید کشورهای جهان نیست و جز چند کشور سایر کشورها این اقدام را اشتباه سیاسی قلمداد کردند.

روحانی ادامه داد: جلسه امروز شورای امنیت  به طور غیر معمول توسط ترامپ برگزار شد. ابتدا قرار بود موضوع درباره ایران باشد اما با مخالفت اعضای شورای امنیت ترامپ ناچار شد حرفش را پس بگیرد و جلسه درباره مساله عدم اشاعه باشد. در جلسه امروز شورای امنیت روشن شد که آمریکا تنهاست. همه کشورها در شورای امنیت از برجام حمایت کرده و با لحن مستقیم و غیر مستقیم، اقدام آمریکا را به عنوان اقدامی نادرست قلمداد کردند.

رییس جمهور کشورمان با اشاره به دیدارهای خود با 16 رهبر کشورهای مختلف خاطرنشان کرد: در این جلسات رهبران کشورها بر اهمیت برجام تاکید کردند و از خروج آمریکا از برجام ناخرسند بودند. همچنین از ایران بابت باقی ماندن در برجام حمایت کرده و این را به عنوان هوشمندی ایران ذکر کردند.

روحانی همچنین گفت: البته این بدان معنا نیست که در فشارهایی که آمریکا بر ملت ایران وارد کرده است ما مشکلی نداریم اما همیشه ملت ایران با صبوری، وحدت، اتحاد و مواضع قاطع توانسته است از این مراحل عبور کند.

وی با تاکید بر اینکه در جریان مذاکره با کشورهای 1+4 به این نتیجه رسیدیم که 5 کشور دیگر نیز مصمم هستند از برجام حمایت کنند اظهار کرد: هر 5 کشور دیگر می‌خواهند نقش و تعهد خود را در این زمینه اجرایی کنند و اقداماتی که آمریکا برای فشار به اقتصاد ایران می‌خواهد انجام دهد باید به حداقل کاهش یابد.

رییس جمهوری کشورمان ادامه داد: چین و روسیه مصمم‌تر از گذشته در پی تحکیم برجام هستند، بنابراین امیدواریم با حمایت همه کشورهای چند جانبه‌گرا، راحت‌تر از آنچه که قبلا فکر می‌کردیم از این مرحله عبور کنیم. ملت ما مقاوم و صبور است و پیش از این هم چنین بوده است.

در ادامه این نشست خبری روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار آسوشیتدپرس اظهار کرد: آنچه که درباره آن در توافق هسته‌ای صحبت کرده بودیم ربطی به موشک نداشت. ما روشن است که درباره چه چیز صحبت کردیم پس اگر کسی می‌خواهد تعهد خود را زیر پا بگذارد، بگذارد. این همه بهانه جویی لازم نیست. آمریکا اشتباه کرده و این قطعی است. پس یا باید از اشتباه خود بازگردد یا به این اشتباه ادامه دهد اما آمریکا دیر یا زود از اشتباهش باز خواهد گشت.

وی تاکید کرد: آمریکا نمی‌تواند این روند را ادامه دهد چرا که چنین روندی نه به نفع ملت آمریکا، نه ایران، نه اروپا و نه دیگران است. همه باید تلاش کنند فردی که خطایی را مرتکب شده از آن خطا بازگردد و به نقطه درست برسد.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار نیویورک تایمز درباره زندانیان آمریکایی دو تابعیتی در ایران گفت: همه ما باید به فردی که در زندان است کمک کنیم. دولت ایران به سهم خود این کار را انجام می‌دهد. برای تسهیل ملاقات‌ها و تسهیل اطلاعات، دولت تلاش می‌کند، اما اصل محاکمه در اختیار دستگاه قوه قضاییه است. در همه کشورها هم اینگونه است. اگر یک ایرانی در آمریکا زندانی باشد، گفته می‌شود دادگاه او را محکوم کرده است و ما حداکثر می‌توانیم تسهیلاتی فراهم کنیم.

وی ادامه داد: من به عنوان رئیس دستگاه اجرایی حداکثر می‌توانم تسهیلاتی را در اختیار زندانیان قرار دهم. برخی اسامی‌ای که شما نام برده‌اید توانسته‌اند اخیراً به مرخصی بروند. این همان تسهیلاتی است که فراهم شده است. ما در گذشته با دولت آمریکا برای کمک به زندانیان آمریکایی و ایرانی در هر دو کشور اقدام کردیم و ما بابت این مساله هیچ وقت مخالفت نداشته‌ایم.

روحانی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار CBS درباره تحریم‌های آمریکا و باقی ماندن ایران در برجام اظهار کرد: هیچ تحریمی نیست که آمریکا انجام نداده باشد. کسانی که دنبال تحریم ایران هستند، پیش‌فعال بوده‌اند. هیچ تحریم جدیدی وجود ندارد و اینها هم بحث‌های تبلیغاتی و روانی است. تحریم ماه نوامبر کاملا تبلیغاتی است.

وی با اشاره به اینکه تصمیم ما بر این است که با بقیه کشورها کار کنیم، تصریح کرد: هر کشوری که تحریم‌های آمریکا را زیر پا بگذارد، افتخار بزرگی کسب کرده است چون تحریم‌های آمریکا غیرقانونی و خلاف قطعنامه شورای امنیت است. ما با دوستان خود از جمله اتحادیه اروپا در تماس هستیم تا کانال‌هایی پیدا کنیم که اقدامات اقتصادی را ادامه داده و همچنین از شرکت‌هایی که در ایران فعالیت می‌کنند حمایت لازم را داشته باشیم. ما فعلا در برجام باقی مانده‌ایم تا زمانی که منافع ملی ما تامین شود، در برجام می‌مانیم. اگر منافع ما تضمین نشود ما از راهکارهایی که در خود برجام وجود دارد، آغاز می‌کنیم.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی در مورد دستگیری دوتابعیتی‌ها گفت: حرف درستی نیست که دو تابعیت‌ها برای ورود به ایران نگران باشند، چون دو تابعیتی‌بودن جرم نیست، البته ما دوتابعیتی را به لحاظ حقوقی قبول نداریم، ولی دوتابعیتی بودن  هم جرم نیست و اینها تبلیغات بی‌اساس است. فردی ممکن است در ایران دستگیر شود و این ربطی به تابعیت او ندارد. باید ببینیم پرونده او چیست و وی چه اقدامی انجام داده است؟

2929

کد خبر 807723

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =