ایرنا نوشت: دبیرکل کانون صرافان ایرانیان گفت: ورود ارزهای خانگی و برنامه بانک مرکزی برای مدیریت بازار، نرخ های امروز (دوشنبه) را به طور قابل توجهی کاهش داد.

رضا ترکاشوند» افزود: در ساعات پایانی معاملات ارز نرخ هر دلار آمریکا در تابلو صرافی ها به 15 هزار و 300 تومان کاهش یافت اما در بازار غیررسمی 15 هزار و 900 تومان معامله می شود.

وی یکی از دلایل کاهش نرخ ها نسبت به هفته های گذشته را تمایل دارندگان ارز به فروش ذکر کرد و ادامه داد: بانک مرکزی آیین نامه ای برای عرضه ارز به بازار در دست تهیه دارد که فروش ارز به مردم را تسریع و تسهیل می کند؛ اگر این اتفاق بیفتد و این آیین نامه اجرا شود، بازار می تواند خود را تعدیل و کنترل کند.

شنبه این هفته (هفتم مهرماه) شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مدیریت بازار ارز را به بانک مرکزی واگذار کرد.

در همین پیوند، دیروز بانک مرکزی اعلام کرد 11 بانک در تامین ارز خدماتی مورد نیاز مردم مشارکت می کنند که نام آنها در روزهای آینده اعلام می شود.

در هفته های گذشته نرخ ارز بویژه دلار و یورو به دلیل گمانه زنی های سیاسی و عوامل روانی و همچنین کاهش عرضه به شکل اسکناس، رو به افزایش نهاد.

دلار

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که مداخله بانک مرکزی با هدف مدیریت بازار ارز به تعدیل قیمت ها منجر می شود.

پیش از این یک کارشناس اقتصادی توضیح داد نرخ واقعی و اقتصادی دلار در ایران با توجه به تفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی کمتر از 10 هزار تومان برآورد می شود و هر نرخی بیش از این ناشی از متغیرهای سیاسی و انتظارات جامعه است.

«هادی حق شناس» اضافه کرد: خرید و فروش ارز در بازار آزاد با نرخ های فعلی اقتصادی نیست و به مثابه یک قمار است که می تواند با سود یا زیان همراه باشد.

وی پیش بینی کرد هیجانات بازار پس از سیزدهم آبان ماه (زمان اعمال آخرین دور تحریم های آمریکا) فروکش کرده و به یک تعادل مطلوب برسد.

64231

کد خبر 808940

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  9 1
  مرگ بر دلالان
 • بی نام IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  10 1
  ای کاش زودتر بانک مرکزی به میدان می آمد،تا قیمت کالاهای اساسی و ضروری مردم در عرض چند روز سه الی چهار برابر نمی شد و از نظر اقتصادی کمر قشر متوسط و ضعیف جامعه، از جمله کارگران و کارمندان را نمی شکست
 • بی نام IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  13 1
  نرخ غیر واقعی و حبابی دلار،زندگی بعضی از مردم را غیر واقعی و حبابی کرد،و خیلی از مردم را به مرز جنون رساند
 • بی نام A1 ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  9 1
  از اول هم بانک مرکزی بی دلیل مدیریت بازار 2 درصدی را به دلال بی سواد سپرده بود.
 • بی نام A1 ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  10 1
  سایت های قیمت ساز هم امروز با ریزش دلار قیمت ها ی واقعی را از روی سایت ها برداشتند.
 • بی نام IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  8 1
  انشاالله دیگر کمر راست نکنه
 • بی نام DE ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  11 1
  هر کس دلار بالاتر ۶ هزار تومان خریده نقره داغ خواهد شد، اعدام مفسیدن اقتصادی و گردانندکان سایت های بازار ساز درس عبرتی برای دلالان است .
 • بی نام A1 ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  10 5
  سزای طمعکار جز این نیست