۰ نفر
۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰

ایسنا نوشت: کره‌شمالی امروز سه‌شنبه در هشداری به واشنگتن تاکید کرد، نباید به اعلامیه پایان جنگ کره به چشم برگ برنده و اهرمی برای کسب امتیاز در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای نگاه شود اما لغو تحریم‌ها می‌توانند چنین خاصیتی داشته باشند.

خبرگزاری رسمی کره‌شمالی در یادداشتی مدعی شد، پیونگ‌یانگ گام‌های چشمگیری برای خاتمه به مناسبات خصمانه میان این دو کشور (با آمریکا) برداشته است اما آمریکا تلاش دارد از طریق تحریم‌ها آن را رام کند و در ادامه توصیه کرد که اگر واشنگتن خواستار پیشرفت بیشتر در مذاکرات هسته‌ای به بن‌بست رسیده است، باید تحریم‌ها را لغو کند.

 

پمپئو و کیم جونگ اون

 

براساس گزارش آسوشیتدپرس، این یادداشت تاکید کرده است اعلامیه‌ای برای جایگزین کردن آتش‌بس موقت ۶۵ ساله به منظور پایان جنگ "هدیه‌ای از فردی به فرد دیگر نیست" و "هرگز نمی‌توان از آن به عنوان برگ برنده برای رسیدن به خلع سلاح هسته‌ای جمهوری دموکراتیک خلق کره" (کره شمالی) استفاده کرد.    

این یادداشت خطاب به آن دسته از حامیان سیاست آمریکا برای حفظ فشار حداکثری و تحریم‌ها علیه کره‌شمالی بود تا پیونگ‌یانگ به برداشتن گام‌های شفاف و مهم در خلع سلاح هسته‌ای وادار شود. مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا از حامیان سرسخت این سیاست است و قصد دارد در روزهای آتی برای احیای روند مذاکرات و مهیا کردن زمینه دومین دیدار دونالد ترامپ با رهبر کره‌شمالی به پیونگ‌یانگ سفر کند.

یادداشت مذکور همچنین بازتابی از سخنرانی ری یونگ هو، وزیر خارجه کره‌شمالی در مجمع عمومی سازمان ملل بود که مدعی شد کره‌شمالی آماده اجرای توافق‌های ترامپ و کیم در نشست سنگاپور است اما همچنین واشنگتن را به ناکامی در کاهش تنش‌ها و ایجاد اعتماد متقابل متهم کرد.

خبرگزاری کی‌سی‌ان‌ای در این یادداشت آورده است: بدون اعتماد به آمریکا، اعتمادی هم به امنیت ملی ما وجود نخواهد داشت و تحت چنین شرایطی هیچ راهی وجود ندارد که ما در مرحله اول بتوانیم نهایتا خودمان را خلع سلاح کنیم.

310

کد خبر 809050

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =