مهر به نقل از رویترز نوشت: تداوم نگرانی از کمبود عرضه با آغاز تحریم‌های ایران موجب شد قیمت نفت به بیش از 85 دلار صعود کند.

 روز سه‌شنبه، درحالی که بازارها از کمبود عرضه پس از آغاز تحریم‌های ایران نگران هستند، قیمت نزدیک به رکورد ۴ ساله جدیدی که دیشب ثبت شد باقی مانده است.

امروز تا ساعت ۷:۰۹ به وقت تهران، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، ۴ سنت نسبت به قیمت بسته شده دیشب افزایش یافت و به ۸۵.۰۲ دلار رسید، که فاصله زیادی با رکورد ۴ ساله ۸۵.۴۵ دلار که دیشب به ثبت رسیده بود، ندارد. این رکورد بالاترین قیمت نفت از نوامبر ۲۰۱۴ تا کنون است.

پول نفت

قیمت نفت برنت حالا حدود ۲۰ درصد از پایین‌ترین قیمت ثبت شده در ماه آگوست بالاتر است.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، با ۲۴ سنت یا ۰.۳ درصد افزایش به ۷۵.۵۴ دلار رسید.

قیمت دابلیوتی‌آی هم حالا حدود ۱۹ درصد از قیمت‌های اواسط آگوست بالاتر است.

حال‌وهوای بازارها با توافق لحظه آخری آمریکا و کانادا برای حفظ توافق ۳ جانبه نفتا، بهبود یافته است. با این توافق، تجارت آزادی به ارزش سالانه ۱.۲ تریلیون دلار، نجات پیدا کرد.

اما اساسی‌ترین علت بالا رفتن قیمت‌ها، تحریم‌های قریب‌الوقوع آمریکا بر علیه بخش نفتی ایران است. ایران در جدیدترین رکورد صادراتی که امسال به ثبت رسانده است، حدود ۳ درصد از مصرف ۱۰۰ میلیون بشکه در روز جهانی را تامین کرده است.

داده‌های تجاری رفاینیتیو ایکون نشان می‌دهد که تجارت دریایی نفت ایران در ماه سپتامبر تنها ۱.۹ میلیون بشکه در روز بوده است که کمترین سطح آن از اواسط ۲۰۱۶ تا کنون است.

نوربرت روکر، رییس تجارت کالا در بانک سوئیسی جولیوس بر، می‌گوید: با تحریم ایران، وضعیت عرضه بسیار شکننده است و هرگونه کاهش تولید دیگر، مانند بدتر شدن اوضاع در ونزوئلا، می‌تواند بازارهای جهانی را با کمبود بیشتری روبرو کند.

223223

کد خبر 809053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =