دیوان لاهه به نفع ایران علیه آمریکا حکم داد/ برخی تحریم ها لغو شد

قضات دیوان لاهه روز چهارشنبه به اتفاق با اعلام اینکه صلاحیت رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا به سبب نقض عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی سال 1955بین دو کشور را دارند، رای به لغو تحریم های دارویی، غذایی،بشردوستانه و هوایی آمریکا علیه ایران دادند.

قضات دیوان بین المللی کیفری لاهه در قرائت رای خود اعلام کردند، دیوان دریافته است که برخی از تحریم های ضد ایرانی آمریکا مرتبط با برخی از حقوق و تعهدات طرفین در معاهده مودت است.

آنان افزودند: دیوان دریافته که تحریم های آمریکا خسارت اقتصادی به ایران به خصوص در صنعت هوانوردی وارد کرده و به دلیل تحریم ها تهیه عذا و دارو دشوار تر شده و بانک ها مشغول خارج کردن دارایی خود از کسب و کارهای ایران هستند.

دیوان رای داد که آمریکا باید طبق معاهده مودت سال 1955 تمامی موانع ناشی از تحریم های 15مرداد در مورد صدور دارو، وسایل پزشکی، مواد غذایی و هواپیما و قطعات آن و بازرسی های مربوطه را به ایران برداشته و تضمین دهد تا تراکنش های مالی مربوط به این رای امکانپذیر باشد.

سابقه شکایت ایران از آمریکا
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه 25 تیرماه سال جاری اعلام کرد که ایران از آمریکا به دلیل 'نقض عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین دو کشور در سال 1955' شکایت کرده است و جمهوری اسلامی ایران بر همین مبنا دادخواستی را به دبیرخانه دیوان لاهه تسلیم کرد.

در پی این شکایت، دیوان بین المللی دادگستری 2 مرداد طی نامه ای رسمی خطاب به مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، به دولت واشنگتن هشدار داد از هر گونه اقدام جدید در این زمینه اجتناب کند، و 'توجه دولتمردان کاخ سفید را به این ضرورت جلب کرد که باید در زمینه مورد دعوا (بازگشت تحریم ها) طوری عمل کند که آرای آینده دیوان که بعد از جلسه 27 اگوست (پنجم شهریور) صادر خواهد کرد، بلا اثر نشود.'

به گفته کارشناسان، این دستور، نظیر حکم موقت به توقف هرگونه اقدام متصرفانه در پرونده های مالی است و نشان دهنده حساسیت و اهمیت موضوع شکایت ایران برای دیوان بین المللی دادگستری است.

دیوان دادگستری بین المللی نهاد قضایی وابسته به سازمان ملل است که برای حل و فصل اختلاف های بین المللی تشکیل شده و آراء آن الزام آور است.

سفیر ایران در هلند پیشتر در مصاحبه ای تصریح کرده بود: در صورتی که رأی به نفع جمهوری اسلامی صادر شود، شورای امنیت سازمان ملل نقش ضمانت اجرایی دارد و می‌ تواند آمریکا را مجاب به اجرای حکم کند، اما اگر حکم توسط آمریکا در شورای امنیت وتو شود، از طریق افکار عمومی می‌توان فشار بسیار به آمریکا وارد کرد.

 عهدنامه مودت
'عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین دول متحده آمریکا و ایران' که در تارنمای سازمان ملل نیز بارگذاری شده، در 23 مرداد 1354 هجری شمسی میان نمایندگان دو کشور امضا شد و در جلسه سه ‌شنبه بیست و هشتم اسفند ماه 1355به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

بر اساس بند 2 ماده 21، 'هر اختلافی بین طرفین معظمین متعاهدین درمورد تفسیر یااجرای عهدنامه فعلی که از طریق دیپلماسی به نحو رضایت بخش فیصله نیابد به دیوان دادگستری بین المللی ارجاع خواهد شد مگر اینکه طرفین موافقت کنند که اختلاف به وسائل صلح جویانه دیگری حل شود.'

بند 2 ماده 23 تصریح می کند: این عهدنامه مدت 10 سال معتبر خواهد بود و پس از آن نیز تا موقعی که به ترتیب مقرر در این عهدنامه خاتمه پذیرد به قوت خود باقی خواهد بود.

در بند 3 ماده 23 نیز آمده است: هر یک از طرفین می تواند با دادن اخطار کتبی به مدت یکسال به طرف معظم متعاهد دیگر در انقضاء مدت 10سال اولیه یا هر موقع پس از آن این عهدنامه را خاتمه ده. (فسخ کند).

لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهوری ایران اعتقاد دارد که این معاهده گرچه در سال 1955 بین دو کشور به امضا رسیده و اکنون نزدیک به 40 سال است که واشنگتن و تهران با یکدیگر رابطه ندارند اما چون هیچ یک از طرفین خروج خود را به طور رسمی از این پیمان اعلام نکرده اند ، 'معاهده مودت' همچنان به اعتبار خود باقی است.

وی همچنین در این باره تاکید کرده بود: 'پیمان مودت مکرراً در دیوان داوری ایران و آمریکا مورد استناد قرار گرفته و حتی در دادگاه‌های آمریکا نیز به آن استناد شده است.'

52311

کد خبر 809440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سام A1 ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  73 29
  لاهه یعنی کشک
 • سیاووشگرد BE ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  34 8
  این رای توفیق نمادین بدون ضمانت و قابلیت اجراست بهتر است از دونالد ترامپ تقاضا شود با توجه به مفاد رای اجرای تحریم های مرحله دوم را تعلیق کرده و با انجام دیدار روحانی ترامپ توفیق فرعی و تبلیغی را که در پی آن است به او بدهیم. مگر ظریف نمی گوید چند عکس و فیلم و دو صفحه توافق ارزش کمتری از 150 صفحه برجام دارد، خب دو صفحه توافق را امضا کنیم. مشکل این است که ما و امریکا بیش از حد شبیه هم هستیم و گر نه تمامی ابر قدرتهای نظامی اقتصادی و سیاسی جهان می دانند نرمش مداوم در مواضع و انعطاف لازمه ادامه حیات و حفظ منافع ملی کشورهای متبوعشان است. از مقام معظم رهبری تقاضا شود مجدد فرصتی دیگر به دیپلماسی دهند. همه دنیا فهمیدند مواضع ما برحق است. ادامه امتناع از مذاکره شاید چندان ضروری نباشد ..
 • بی نام IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  115 8
  سال 59 از دیوار رفتین بالا به مودت فکر نمی کردید
  • بی نام IR ۰۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
   0 0
   ابتدا تاریخ را بخوان.
 • بی نام A1 ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  89 4
  تحریم ها رو لغو نکرد از آمریکا خواست تحریم ها رو لغو کنه خیلی فرق داره
 • بی نام IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  47 2
  آمریکا که محکوم شده ی خدایی هست اما من شما رو ارجاع میدم به قانون قدرتمند سعدی عزیز که میفرماید: "هر که را زر در ترازوست زور در بازوست و آنکه بر دینار دسترس ندارد در همه دنیا کس ندارد"
 • بی نام A1 ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  2 8
  خبربسیارخوبیه....
 • بی نام A1 ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  90 5
  اره لغو شد خخخخخ
 • بی نام A1 ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  77 6
  سرکاریم .
 • یک شهروند A1 ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  74 2
  بعضی از تحریمها لغو شد؟ مطمئنید؟
 • بی نام IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  2 11
  خدا رو شکر چشم دشمنان داخلی کور
 • مهدی IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  16 1
  رای دادگاه لاهه باید به تایید 5 عضو دائم شورای امنیت برسد تا ضمانت اجرایی پیدا کند، روشن است که آمریکا، حتی اگر در صورتی که دیگر اعضای دائم شورای امنیت، طرفدار تایید این حکم دیوان لاهه باشند،آن را وتو خواهد کرد. در مسائل و اختلافات بین المللی، رای دیوان لاهه خیلی تاثیرگذار نیست، بلکه این اجماع و توافق اعضای دائم شورای امنیت هست که تاثیرگذار هست و جهت گیری سیاست های بین المللی را نمایان می سازد.