شلوغی و ترافیک همیشگی تهران در سال‌های اخیر موجب شده مردم تمایل بیشتری به سکونت در محله‌های اصیل و قدیمی داشته باشند. محله‌هایی که هویت خود را حفظ کرده‌اند، فضای سبز دارند و آرامش نسبی برای ساکنان خود فراهم می‌کنند.

 خرید، رهن و اجاره آپارتمان در احتشامیه و دروس از گزینه‌های روی میز برای کسانی است که در تهران مدرن به دنبال فضایی سرزنده و امن می‌گردند.

البته احتشامیه و دروس هم در موج ساخت و ساز شهری دست‌خوش تغییرات بسیاری شده است. خیلی از خانه‌های قدیمی با باغ‌های بزرگ، جای خود را به ساختمان‌های نوساز و بالابلند داده‌اند. روابط محلی و همسایگی هم به مرور زمان کمرنگ شده است اما سرسبزی این محله هم‌چنان به یمن چنارهای بلند چشم‌نواز است. به دلیل وجود سفارت‌های متعدد، به این محل رسیدگی‌های شهری ویژه‌ای می‌شود و امنیت بالایی برقرار است. قدیمی بودن این محل به هیچ‌وجه به معنی توسعه‌نیافته بودن آن نیست. در اینجا تمامی امکانات شهری در دسترس است و تمامی نیازها با یک پیاده‌روی کوتاه رفع و رجوع می‌شود.

ساخت‌و‌ساز در این محله هم‌چنان ادامه دارد به گونه‌ای که احتمالا تا چند سال دیگر، هیچ اثری از احتشامیه و دروس قدیم باقی نخواهد ماند. همانطور که میدان احتشامیه دگرگون شد و حال و هوای تجاری پیدا کرد، میدان هدایت هم مسیر نوسازی و تجاری شدن در پیش گرفت. میدان هدایت در گذشته، حالت ییلاقی داشته است اما امروز در قرق خودروها و مغازه‌هاست و فضایی برای گذران اوقات فراغت ساکنین ندارد. نمود هویتی دروس و احتشامیه در حال حاضر تنها مدیون موقوفات هدایت چون مسجد و مقبره، مدرسه و بیمارستان است. البته بیمارستان هدایت هم تحت بازسازی قرار گرفته است. به همین دلیل علاوه بر رهن و اجاره آپارتمان در احتشامیه و دروس، عده‌ای هم به دنبال خرید خانه‌های قدیمی و کلنگی هستند که بکوبند و ساختمان‌های چندطبقه مجلل بسازند.

ناصر هاشمی، هنرپیشه سینما که سال‌ها در این محله زندگی کرده است به همشهری محله می‌گوید:«اینكه چرا اینجا پاگیر شدیم باید بگویم دروس یك محله فوق‌العاده سرسبز با مردمانی مهربان و دوست‌داشتنی است. در كوچه و خیابان‌های دروس كه قدم بزنید می‌بینید تعدادی از باغ‌های هزار و500  متری قدیمی با درختان سرسبز چنار هنوز سرپا هستند و حال شما را خوب می‌كنند. حتی پرنده‌هایی را كه در اطراف میدان هدایت می‌بینم حالم را خوب می‌كند. صبح‌ها صدای طوطی‌ها را می‌شنویم كه روی درختان كاج داخل حیاط می‌نشینند و سر و صدا می‌كنند. دیدن این تصاویر برایم جذاب است و عكس‌های زیادی از آنها گرفته‌ام. حتی صدای كلاغ‌ها كه صبح‌های زود همه جا هستند، برایم جذاب است. ویژگی محله دروس، درختان چنار و همین كلاغ‌ها هستند و بیشتر از همه دیده می‌شوند.»

علی نصیریان هم از دیگر افراد محبوب محله است. روزگاری ابراهیم گلستان، فروغ فرخزاد و صادق چوبک هم در این منطقه سکونت داشته‌اند. ابراهیم گلستان برای فروغ فرخزاد در همین حوالی خانه خرید، استودیوی فیلم‌سازی خود را هم در نزدیکی میدان هدایت راه‌اندازی کرد. گالری معروف گلستان، که متعلق به لیلی گلستان هست هم همینجا و در خیابان باقری کماسایی واقع شده است. سرانه مراکز فرهنگی در اینجا پایین است. اما تا کتابخانه فرهنگسرای رسانه که پاتوق فرهنگی محسوب می‌شود پیاده راهی نیست. سینماهای فرهنگ و قلهک هم در نزدیکی محل قرار گرفته‌اند و فیلم‌های روز ایران و دنیا را نمایش می‌دهند.

تاریخچه، هویت، رعایت نظم و اصول شهرسازی در ساخت محله، وجود سفارت‌خانه‌ها ... از احتشامیه و دروس محله‌ای ویژه و سرزنده ساخته است. با مراجعه به آگهی‌های خرید، رهن و اجاره آپارتمان در احتشامیه و دروس، می‌توان از نرخ مسکن در این محله اطلاع پیدا کرد. تعداد آگهی‌های مربوط به زمین یا ملک کلنگی زیاد است که افراد دنبال ساخت‌وساز می‌توانند گزینه‌های متعددی را بررسی کنند. آپارتمان‌های کوچک در اینجا به سختی پیدا می‌شوند. آگهی‌های دیوار هم این موضوع را تایید می‌کند. آپارتمان 100 متری نوساز و دوخوابه در دروس، متری 18 میلیون تومان به فروش می‌رسد. برای واحدهای مدرن‌تر و مجلل‌تر قیمت به ازای هر متر بالاتر هم می‌رود و در موارد معدودی به 30 میلیون تومان می‌رسد. 200 متری 3 خوابه ساخت 96 هم، با 500 میلیون تومان ودیعه و 3 میلیون تومان پرداختی ماهانه، اجاره داده می‌شود. این آپارتمان دو پارکینگ دارد. مورد دیگری در متراژ 275 متر، ساخت سال 95 و در بالای میدان هدایت، یک میلیارد ودیعه و یک میلیون تومان اجاره لازم دارد. انتخاب با شماست که با چنین بودجه‌ای در نقاط دیگر تهران صاحب خانه شوید و یا در احتشامیه و دروس اجاره‌نشین. 

2121

کد خبر 810525