حان تری فوتبال را کنار گذاشت. او که روزگاری یک ستاره محبوب بود ، بعد از اتهام رابطه غیراخلاقی با همسر هم تیمی اش ، کلی روزهای سخت سپری کرد و باز برگشت اما دیگر آن ستاره قبل نشد ولی برای طرفداران چلسی همیشه توی زمین یک نماد بود.

علی کربلایی:برایش حاشیه زیاد درست کردند، خودش هم کم مقصر نبود. بازوبند کاپیتانی تیم ملی را مجبور بود پس‌بدهد و سوژه‌ی ترول کابران فیس‌بوک و توییتر شده بود؛ اما «جان» هیچ‌وقت خودش را نباخت. حالا فوتبال او را می‌بازد. فوتبال، «جان تری» بزرگ را از دست می‌دهد؛ این تلخ‌ترین قسمت فوتبال است. طرفداران باید با اسطوره‌ها خداحافظی کنند. داستان فوتبال و اسطوره‌ها هیچ‌وقت خوب تمام نمی‌شود. پسربچه‌ای که بزرگ‌ترین افتخارش واکس‌زدن کفش فرانک زولا بود، حالا تصویر خودش روی دیوار نصف بچه‌های شرق لندن است. این فصل، آخرین حضور جان تری در چلسی است. او می‌خواهد از باشگاهی جدا شود که تمام زندگی‌اش آنجا رقم خورده است.
باشگاه‌های فوتبال دوست دارند به آینده نگاه کنند تا گذشته؛ پس افرادی که متعلق به گذشته‌ی باشگاه هستند، به همان تاریخ سپرده خواهند شد. جان، مردی تاریخ‌ساز بود که برابر توفان‌ها ایستادگی می‌کرد. او یک‌بار یک توریست آمریکایی را در یک کافه کتک زده بود. یک‌بار هم با چندنفر در سال ۲۰۰۲ در یک کافه‌ی دیگر درگیر شد. او بعد از اتهامات شدید رابطه‌های غیر اخلاقی هم توانست خودش را بازیابی کند و با وجود همه‌ی فشارهایی که روی شانه‌اش حس می‌شد، در سال‌های طلایی چلسی خوش درخشید.
«جان تری» مثل لمپارد از نمادهای نسل طلایی چلسی است؛ نسلی که با کمک رومن آبرامویچ و با اضافه‌شدن چند ستاره مثل دروگبا، اشلی کول و پتر چک، موفق شد فاتح لیگ برتر و بعدتر لیگ قهرمانان بشود؛ یک مدافع سرزن، تکل‌زن و شجاع، یک رهبر. چنان‌که آرسن ونگر او را نه یک مدافع، بلکه یک مربی در میدان خواند. می‌گفتند در رختکن حرف آخر را می‌زد و کلامش همیشه هم آرام نبود و بعضی مذاق‌ها را خوش نمی‌آمد. او کاپیتان آرمانی تیم مورینیو شد. فابیو کاپلو هم تلاش کرد او را به‌عنوان کاپیتان تیم ملی انگلیس حفظ کند. می‌خواست «تری» گوش او باشد و چشمش، و پای این امر آنقدر ایستاد که سرانجام به جدایی‌اش انجامید. وقتی تری آخرین بازی ملی‌اش را انجام داد، ۷۸بار با پیراهن انگلیس به میدان رفته بود. آن جنجال‌ها اجازه نداده بودند او به صدتایی‌های ملی‌پوش بپیوندد. با این وصف، هیچ مدافعی در تاریخ لیگ برتر مثل او بیش از ۴۰ گل نزده است.
تری می‌تواند با بالابردن جام قهرمانی، با چلسی خداحافظی کند. طی چند سال اخیر، او خیلی اذیت شده است. طبق قوانین داخلی باشگاه چلسی، هیچ بازیکن بالای سی‌سال، حق ثبت قرارداد چندساله ندارد و تری در ۶ -۵ سال اخیر، مدام باید قراردادش را هر سال تمدید می‌کرد و زیر بار شایعات بی‌رحمانه‌ی رسانه‌ها قرار می‌گرفت.
جان، یکی از بهترین مدافعان قرن بیست و یکم بود؛ قرنی که حالا کم‌کم در حال از دست‌دادن اسطوره‌های نیمه‌ی اول دهه‌ی دومش قرار گرفته و نوجوانان و جوانان زیادی در حال خداحافظی با اسطوره‌هایشان هستند. 

 

4141

کد خبر 810538

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =