قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان با هدف جوان‌سازی کادر مدیریتی کشور در جلسه علنی شهریورماه در مجلس تصویب شد و به تایید شورای نگهبان رسید.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی شنبه 24 شهریور 97 طی نامه ای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را برای اجرا به رییس جمهوری و رییس جمهوری نیز این قانون را برای اجرا ابلاغ کرد و بازنشستگان تا پایان 26 آبان مهلت دارند، مسئولیت های خود را ترک کنند.

براساس این قانون بکارگیری بازنشستگان در دستگاه های اجرایی به استثنای روسای قوا، معاون اول رییس جمهوری، نواب رییس مجلس، اعضای شورای نگهبان، وزیران، نمایندگان مجلس و معاونان رییس جمهوری ممنوع است.

بعد از تکمیل فرایند قانونگذاری، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره آمار مصادیق مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان مطرح شد، سید احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مردم فریمان مجلس گفت: در یکی از دستگاه ها 2800 نفر مشمول این قانون می شوند.

همچنین محمدرضا باهنر به کنایه اعلام کرد: «کادرسازی در کشور خوب انجام نشده است و برخی به من انتقاد می کردند چرا این بار برای مجلس نامزد نشدی. به طنز پاسخ دادم بعضی از ما این قدر مانده ایم که باید حضرت عزرائیل به داد برسد و ما را از صندلی مسئولیت جدا کند». از این سخنان بر می آید که میانگین سنی مدیران کشور به پیری گرایش پیدا کرده است.

جمشید انصاری

جمشید انصاری درباره این صحبت محمدرضا باهنر که «حضرت عزائیل باید به داد ما برسد که برخی از کرسی مسئولیت جدا شوند» به خبرآنلاین گفت: به نظرم بیان این نوع اظهار نظرها که طعنه و کنایه به بعضی هاست، زیبنده نیست.

رئیس سازمان اداری و استخدامی درباره آمارهای نجومی از مشمولان قانون منع به کارگیری بازنشستگان اعلام کرد: 210 نفر بازنشسته در مجموعه دولت هستند.

معاون رئیس جمهور درباره صحبت یک نماینده مجلس که گفته 2800 بازنشسته فقط در یک دستگاه وجود دارند، گفت: من نمی دانم منظورشان کدام دستگاه است. مطلبی از رئیس دیوان محاسبات کشور دیدم که او اعلام کرده 170 نفر بازنشسته هستند و در یک مورد هم گفته تعداد بازنشسته ها 200 نفرند. حالا شاید {مرجع} اطلاعات مجلس متفاوت است، در مجموع اگر اطلاعات شان را به ما بدهند بررسی می کنیم.

29214

کد خبر 811299

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  3 0
  باهنر راست گفته والا
 • بی نام IR ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  1 0
  اگر نیروهای بالای 30سال در دستگاههای اجرائی تعیین تکلیف شده ودر صورتی که شرایط بازنشستگی را دارند بازنشسته شوند زمینه برای اشتغالزائی جوانان فراهم می شود.
 • بی نام A1 ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  3 0
  آقای انصاری جدای از اینکه بنده همفکر آقای باهنر در عرصه ی سیاست نیستم، ولی انصافاً حرف ایشان به صواب نزدیکتر است. باید عده ای را حضرت عزرائیل از زمین بردارد تا از صندلی و پست شیرین ریاست دست بردارند.
 • عیاس A1 ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  2 0
  افرین به اقای باهنر که بالاخره یک حرف حسابی گفت ضمنا دولت اگه این موضوع را می فمید که 15بازنشسته فقط برای استانداری ها نمی گرفت ان قدر دایره اصولگرا و اصلاح طلبی را کوچک کردن که ادم کم اوردند برای پست ها
 • بی نام IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  1 0
  مدیر عامل پالایشگاه ... بازنشسته است ولی مجددا" یک سال دیگر تمدید کرد
 • خیاوی A1 ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  2 0
  خیلی از کارکنان وحتی کارگران درادارات وشرکتها وابسته به تامین اجتماعی هستن که امکان بازنشستگی ندارن وبهتره دراین مورد فکری بشه