شرق به نقل از بی بی سی نوشت:دبیر اجرائی گروه ویژه اقدام مالی هم‌زمان با آغاز اجلاس شش‌روزه این سازمان در پاریس در مصاحبه با بی‌بی‌سی اعلام کرد که با وجود تلاش‌های انجام‌شده، هیچ تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه این سازمان وجود ندارد.

 دیوید لوئیس گفت: «اما این اقدام می‌تواند شرایطی برای این کشورها فراهم کند تا وارد داد و ستد با سایر کشورها شوند، چراکه می‌تواند نشان دهد این کشورها محل‌های امنی برای سرمایه‌گذاری هستند!». 

مجری بی‌بی‌سی سپس خطاب به دبیر اجرائی FATF گفت: «مشکل ایرانی‌ها هم دقیقا همین است. آنها می‌گویند هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر ما تمام خواسته‌های FATF را اجرا کنیم، کشوری مانند آمریکا مانع از خروج ما از لیست سیاه نشود. نظر شما دراین‌باره چیست؟» 

FATF
لوئیس پاسخ داد: «ما نمی‌توانیم هیچ کشوری را وادار به دادوستد با کشور دیگری کنیم، اما می‌توانیم یک برآورد عینی از شرایط موجود در آن کشور ارائه دهیم که نشان می‌دهد آیا این کشور محل امنی برای سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار است یا نه. استانداردهایی که ما در نظر می‌گیریم، معیارهایی کاملا فنی هستند که هدفشان این است که نشان دهند آیا آن کشور تدابیر لازم را برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی گروه‌های تروریستی در نظر گرفته است یا نه».

دیوید لوئیس توضیح داد: ما درباره اینکه کدام گروه‌ها تروریستی هستند، تصمیم نمی‌گیریم. این موضوعی است که سازمان ملل درباره آن تصمیم‌گیری می‌کند. حرف ما این است که زمانی که سازمان ملل یک گروه را تروریستی قلمداد می‌کند، همه کشورها باید قطع‌نامه این سازمان را در زمینه تأمین مالی تروریسم اجرا کنند. 

او در پاسخ به این پرسش که برخی گروه‌ها هستند که برخی کشورها آنها را تروریستی می‌دانند و برخی دیگر، نه، درباره آنها چه اتفاقی خواهد افتاد؟ گفت: ما از تمام کشورها می‌خواهیم تأمین مالی تروریسم را عملی مجرمانه معرفی کنند. درباره ایران هم چیزی که ما منتظر آن هستیم و امیدواریم انجام دهد، غیرقانونی اعلام‌کردن تأمین مالی تروریسم است و اینکه استثناهایی را که برای گروه‌های مشخصی در نظر گرفته است، بردارد!

دیوید لوئیس درباره این پرسش که ایران برخی گروه‌ها را تروریستی نمی‌داند ،ولی برخی دیگر از کشورها آنها را تروریستی می‌دانند، با این حساب اگر آن کشورها به FATF فشار بیاورند، آیا شما هم ایران را مجبور خواهید کرد که از این گروه‌ها حمایت نکند؟ اظهار کرد: «ما درباره اینکه این گروه‌ها کدام هستند با ایرانی‌ها حرفی نخواهیم زد. کاری که می‌کنیم این است که مطمئن شویم ایران ساختار قانونی قدرتمندی برقرار کرده است که به آنها اجازه نخواهد داد برخی گروه‌ها را مستثنا کنند».

دیوید لوئیس عنوان کرد: «درباره کشورهای عضو FATF روال این است که سالانه نظارت کنیم. ۳۷ کشور عضو مستقیم ما هستند. ما تیمی را برای سه هفته به آن کشور می‌فرستیم تا سازوکارهای آن کشور را بازرسی کنند. ما ۹ نهاد منطقه‌ای هم داریم که عضو FATF هستند که آنها وظیفه بازرسی حوزه‌های زیر نظر خود را بر عهده دارند. با این نهادهای منطقه‌ای، ۲۰۴ حوزه قضائی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم زیر نظر ما هستند و تنها نقاط انگشت‌شماری در جهان مانند ایران خارج از این نظارت، فعالیت می‌کنند. ما در سال ۲۰۱۶ همکاری خود را با ایران آغاز کردیم. آنها تعهد داده‌اند که با تمام توان استانداردهای بین‌المللی را رعایت کنند. اکنون سه‌ بار در سال با ایران ملاقات رودررو داریم. این ملاقات‌ها در رُم بوده است. آنها مدارکشان را درباره قدم‌هایی که می‌گویند برای شفاف‌سازی مالی برداشته‌اند، ارائه کردند و ما هم به دقت آنها را بررسی کردیم. وقتی از صحت و دقت ادله آنها راضی شویم، آن‌وقت به ایران سفر می‌کنیم و تیمی را به تهران می‌فرستیم».

دیوید لوئیس معتقد است: «ایران از ژوئن ۲۰۱۶ با قول همکاری در سطح بالا کار خود را با ما آغاز و برنامه عملی به همراه ضرب‌الاجل برای جبران کاستی‌های خود ارائه کرد. البته ایران به هیچ‌یک از ضرب‌الاجل‌ها نرسید. همه ضرب‌الاجل‌ها ۱۰ ماه پیش به پایان رسیدند و ایران نتوانست خیلی از برنامه‌های تدوین‌شده را اجرائی کند. البته این به این معنا نیست که ایران نتوانسته پیشرفتی در این ارتباط داشته باشد، چراکه آنها توانستند اعضای FATF را قانع کنند که پیشرفت‌هایی داشته‌اند و در حال آماده‌سازی برنامه‌ها و قوانین هستند، به‌همین‌دلیل ما مهلت‌های جدیدی به آنها دادیم. در نشست این هفته در پاریس مشخص خواهد شد که آیا ایران به اندازه کافی اقدامات لازم را در راستای همراهی با FATF انجام داده است یا خیر».

23302

کد خبر 812669

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
    4 0
    اخبار سیما چیز دیگه ای میگفت و 180 درجه فرق داشت