خوی جنگ طلبی و نظامیگری رژیم صهیونیستی یک بار دیگر نمایان شد و ارتش این رژیم در تجاوزی آشکار به خاک لبنان، نشان داد که هر آن برای به آتش کشیدن منطقه آمادگی لازم را دارد. گزارش‌ها حاکی از آن است که ‌اوضاع به گونه‌ای است که احتمال هر اتفاقی وجود دارد و این نگرانی هست که دامنه درگیریهای به دیگر مناطق جنوب گسترش یابد.

آنگونه که از شواهد و قراین قابل اثبات است، نظامیان رژیم صهیونیستی آغازگر تجاوز مرزی و ایجاد درگیری بودند که می‌تواند به جرقه لازم برای آغاز یک جنگ بزرگ و خانمان برانداز تعبیر شود. در چنین شرایطی خبرگزاری‌ها اعلام کرده‌اند سایه سیاه و مرگبار ماشین تا دندان مسلح اسرائیل بر منطقه گسترده شده و گویا پیشبینی‌ها درباره بروز تنش در لبنان و براه افتادن جنگی بزرگ که آمریکا نیز در آن به نفع رژیم صهیونیستی دخالت کند زودتر از آنچه قرار بود، می‌خواهد محقق شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه، عبور دو نفر بر زرهی ارتش اسرائیل از نقطه صفر مرزی به سمت خاک لبنان و بی‌توجهی آنها به فرمان ایست نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل که بلافاصله با همراهی آتش بالگردهای این رژیم همراه بود، یک تبادل آتش چند ساعته را میان دوطرف پدید آورد که درپی آن سه لبنانی زخمی و سه نفر دیگر از جمله یک افسر رژیم صهیونیستی، خبرنگار روزنامه الاخبار لبنان و یک سرباز ارتش لبنان کشته شدند.

شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد در پی تبادل آتش بین نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی و ارتش لبنان در "تلة العویضة " نزدیک شهرک "العدیسة " در جنوب این کشور، ارتش لبنان به دستور رئیس‌جمهور این کشور به حالت آماده‌باش کامل در آمد.

خبرگزاری مهر به نقل از یک شاهد عینی نوشت: پس از اصابت گلوله‌های تانک به روستای العدیسه، نیروهای ارتش لبنان با نظامیان صهیونیستی درگیر شدند. در این درگیری دستکم یک نیروی ارتش لبنان کشته و یک تن دیگر زخمی شد. همچنین این درگیری باعث زخمی شدن "خلیل عبود" یکی از شهروندان لبنانی شد. " پس از آن خبرگزاری فرانسه از کشته شدن یک خبرنگار و یک افسر ارتش رژیم صهیونیستی خبرداد.

این در حالی است که خبرنگار روزنامه خبر در لبنان گزارش داد که مردم لبنان به شدت از آغاز این درگیری در جنوب لبنان توسط شهرک نشینان رژیم صهیونیستی خشمگین هستند و در بخش‌هایی از ضاحیه دست به تجمع زده و شعارهای ضد اسرائیلی سر داده‌اند. میشل سلیمان، رئیس‌جمهوری لبنان بلافاصله با محکوم کردن اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی علیه کشورش خواستار مقابله با این اقدام صهیونیست‌ها در نقض قطعنامه 1701 سازمان ملل شد و تأکید کرد با هر تعداد کشته که شده باید جلوی اسرائیلی‌ها را گرفت. رئیس‌جمهوری لبنان همچنین تأکید کرد: هر گونه ماجراجویی جدید رژیم صهیونیستی با پاسخ قاطع لبنان مواجه خواهد شد ‌و با هر هزینه‌ای در برابر تجاوزگریرهای این رژیم خواهیم ایستاد. میشل سلیمان همچنین خواستار برگزاری جلسه اضطراری شورای عالی دفاع لبنان شد.

موضع آهنین حزب الله دربرابر تحرکات اسرائیل

در همین حال حزب الله لبنان نیز اعلام کرد ‌در صورت ادامه ماجراجویی‌های رژیم صهیونیستی، حزب الله وارد عمل خواهد شد. به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، منابع نزدیک به حزب الله اعلام کردند در صورت ادامه ماجراجویی‌های رژیم صهیونیستی، این رژیم با پاسخ قاطع حزب الله مواجه خواهد شد.

سعدحریری نخست‌وزیر لبنان که هم‌اکنون در ایتالیا به سر می‌برد نیز با محکوم کردن این اقدام رژیم صهیونیستی از سازمان ملل خواست تا از لنبان در برابر رژیم صهیونیستی دفاع کند. از سوی دیگر نبیه بری رئیس پارلمان لبنان ضمن محکوم کردن این اقدام گفت: ما از دولت می‌خواهیم شکایتی سریع برای شورای امنیت ارسال کند زیرا اقدامی که ارتش اسرائیل انجام داد قطعنامه 1701 و تلاشهای بین‌المللی برای ایجاد آرامش را از بین خواهد برد و میزان تنش در جنوب لبنان و منطقه را افزایش خواهد داد.

همزمانی درگیری با سخنرانی نصرالله

شبکه خبری الجزیره در تحلیلی حمله وحشیانه اسرائیلی‌ها به روستای العدیسه لبنان را با چهارمین سالگرد جنگ ژوئیه و سخنرانی سیدحسن نصرالله به همین مناسبت که قرار بوده روز سه شنبه شب انجام شود مرتبط دانست. این شبکه در گزارشی بیان کرد دبیرکل حزب الله لبنان قرار است در سخنرانی خود مسائل سیاسی لبنان اعم از تحرکات سیاسی اخیر و سالگرد جنگ سال 2006 را مورد بررسی قرار دهد. به باور این شبکه و برخی دیگراز تحلیلگران احتمالا از آنجا که سخنان نصرالله که بدون شک بخش زیادی از آن به پیروزی لبنان در جنگ ژوئیه 2006 و برنامه‌های آینده این رژیم برای بی‌ثبات کردن این کشور اختصاص خواهد داشت، سبب شد تا این رژیم اذهان را با این درگیری منحرف نماید.

نکته مهم دیگری که در این برهه باید به آن توجه داشت تقارن این درگیری با اتمام نشست سه جانبه اخیر بین رؤسای جمهور لبنان، سوریه و پادشاه عربستان در بیروت و نیز سفر آتی امیر قطر به این کشور برای کم کردن تأثیر اعلام حکم دادگاه بین‌المللی ترور رفیق الحریری است. لبنانی‌ها این سفرها را تلا شهای جدی اعراب برای مهار کردن بحرانی می‌دانند که از اخبار منتشر شده درباره بخشی از محتوای حکم فرضی دادگاه بین‌المللی رسیدگی به ترور رفیق الحریری ناشی شده است. اما آغاز این درگیری از سوی اسرائیل نشان می‌دهد که این رژیم به هیچ وجه مایل به برقراری ثبات و امنیت در این کشور نیست.

درگیری چگونه آغاز شد

حادثه از آن جا آغاز شد که نظامیان اسرائیلی با ورود به خاک لبنان به قطع درختان اقدام کردند که با اعتراض ارتش لبنان روبه‌رو شدند و به دنبال آن نظامیان اسرائیلی یک گلوله تانک به پست بازرسی ارتش لبنان در العدیسه در جنوب لبنان شلیک کردند که منجر به اتش سوزی در این مرکز و زخمی شدن یک نظامی و یک شهروند لبنانی شد.

به دنبال آن ارتش لبنان به شلیک گلوله تانک اسرائیلی با خمپاره آر پی جی پاسخ داد که ارتش اسرائیل نیز ‪ ۹گلوله توپ به سو ی مناطق مسکونی در عدیسه شلیک کرد که در این درگیری یک خودروی نظامی اسرائیلی نیز صدمه دید.

پس از آن نظامیان اسرائیلی با استقرار تک تیر اندازان در شهرک صهیونیست‌نشین مسکفام، منطقه بین العدیسه و کفر کلا این منطقه را تحت شلیک گلوله تک تیر اندازان خود قراردادند. دو منزل مسکونی نیز در این منطقه مورد هدف قرار گرفته و ساعتی پس از درگیری چند دستگاه تانک اسرائیل نیز وارد خاک لبنان شدند.

فرافکنی ارتش رژیم صهیونیستی

درچنین شرایطی ارتش رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای با توسل به روش‌های همیشگی دست به فرافکنی زده و ارتش لبنان را مسئول درگیری مرزی قلمداد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این بیانیه آمده است: ارتش لبنان که آرامش در این منطقه مرزی را بر هم زده است کاملا مسئولیت درگیری و پیامدهای آن را بر عهده دارد. ارتش رژیم صهیونیستی ادامه داد: ارتش لبنان در ابتدا تیراندازی با سلاح‌های سبک به سوی مواضع ارتش اسرائیل در مناطق شمالی مرزهای مشترک را آغاز کرد و نیروهای ارتش اسرائیل نیز در پاسخ به آن، اقدام به تیراندازی کردند در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است: هنگام تیراندازی نیروهای لبنانی، نیروهای اسرائیلی در داخل خاک خودشان بوده‌اند.

درخواست لبنان برای نشست فوری شورای امنیت

درهمین حال منابع دیپلماتیک دربیروت اعلام کردند که دولت لبنان خواستارنشست فوری شورای امنیت برای رسیدگی به تجاوز روز سه شنبه نیروهای ارتش رژیم اسرائیل به جنوب لبنان شد. دولت لبنان با ارسال نامه‌ای به‌بان کی مون دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت خواهان برگزاری نشست فوری شورای امنیت به منظور بررسی تجاوزددمنشانه نیروهای اسرائیل به منطقه العدیسه در جنوب لبنان شد.

کد خبر 81310

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =